Sağlıklı ve Dengeli Beslenme....

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Diyet Beslenme Bölümünden Sağlıklı ve Dengeli Beslenme.... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Sağlıklı ve Dengeli Beslenme....

  Reklam  Sağlıklı ve Dengeli Beslenme....

  Forum Alev
  SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME

  Bireyin, ailenin ve toplumun birinci amacı sağlıklı ve üretken olmaktır. Bunun simgesi, bedenen, aklen, ruhen ve sosyal yönden iyi gelişmiş bir vücut yapısı ve bu yapının bozulmadan uzun süre işlemesidir. Bu süreci sağlayan kalıtım, iklim ve çevre koşullarının başında beslenme gelir.
  Yeterli ve dengeli beslenme; "bireyin sağlıklı ve üretken olarak yaşaması için yaşına, cinsiyetine ve çalışma durumuna göre tüm besin öğelerinin yeterli ve dengeli miktarda alınıp vücudunda kullanılmasıdır." Kişi günlük yaşamında bu öğeleri belirli oranda tartıp biraraya getiremeyeceği gibi yeme ve içmeden de haz duymak ister. Öyleyse amaç bir yandan yemekten haz duyarken, diğer yandan da yaşamak için gerekli besin öğelerini uygun bir düzen içinde sağlamak olmalıdır. Bunlardan bir kısmı gereğinden çok alınırsa (karbonhidrat-yağ-protein) vücutta yağa dönüşür ve şişmanlık oluşur. Az alındığında da vücut dokuları yenilenemeyeceği için yetersiz beslenme oluşur. Bu arada besinlerin sağlıklı bir şekilde saklanması, hazırlanması ve pişirilmesindeki temel öğeleri de dikkate almak gerekir. Uygun olmayan pişirme yöntemleriyle besin öğelerinde kayıplar oluşmaktadır (Kızartma, kavurma vb.).

  Yetersiz ve Dengesiz Beslenmein Sonuçları
  Vücut direncini azalttığından hastalığa yakalanma olasılığı artmakta ve hastalıklar ağır seyretmektedir. Toplumun yetişkin kesiminde, kalp-damar, karaciğer, safra kesesi, kanser, sindirim sistemi hastalıkları ve şeker hastalığının oluşumunda ve ağır seyretmesinde önemli etmenlerden biridir.
  Zeka gelişimini, vücut yapısında büyüme ve gelişmeyi engellemektedir.
  Bireyin üretim hızını, çalışma gücünü, planlama-düşünme ve yaratma yeteneğini azaltmaktadır.
  Kişinin hareket kabiliyetini azaltır. Psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verir.
  Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ülkemizde bebek ve çocuk ölüm hızı çok yüksektir.
  Erken yaşlanmaya neden olur.

  ZAYIFLAMA VE SAĞLIKLI BESLENME ÖNEMİ

  Zayıflamak için hiçbir şey yemeden, yasaklarla dolu, tek gıda veya çok düşük kalorili rejimler yapmak sağlıklı olmadığı gibi gerekli de değildir. Çünkü zayıflamak kesinlikle aç kalmak demek değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek, uzun vadede kalıcı ağırlık kaybı sağlamak mümkündür. Bu şekilde sadece vücut ağırlığının azalması değil, aynı zamanda ağırlık kaybının vücut yağ kitlesinden gerçekleştirilmesi sağlanır. Sağlıklı ve dengeli bir zayıflama programının yanında yapılan egzersizler bireyin daha sağlıklı olması ve daha kolay zayıflamasını sağlar.
  Zayıflamaya karar veren bireyin mutlaka bilinçli bir merkezden yardım alması ve bir diyet uzmanı kontrolünde zayıflaması gerekir. Çünkü yanlış ve sık sık yapılan zayıflama diyetleri geri dönüşü mümkün olmayan metabolik (diabet, kalp damar hastalıkları vb.) sağlık sorunlarına neden olabilir.
  Sonuç olarak sağlıklı bir zayıflama programı; diyetisyen gözetiminde uygulanan diyet ve beslenme eğitimi+egzersiz+davranış değişikliği tedavisini kapsamaktadır.

  Besinlerin Seçimi
  Günlük beslenmememizde aşağıdaki 5 besin grubundan gıdaların bulunması şarttır.
  1- Süt ve Türevieri: Önemli ölçüde protein, riboflarin, vitamin A ve diğer besin öğelerinin yanısıra kalsiyum ihtiyacımızın önemli bir kısmını süt ve türevierinden alırız. Bu gıdaların düşük kalorili tercih edilmelidir. (Light veya az yağlı):
  2- Et, Kurubaklagil, Yumurta: Her çeşit et, tavuk, balık, kuru fasulye, nohut, mercimek ve yumurta önemli protein kaynaklarıdır. Ayrıca demir, tiamin, riboflavin ve niasin gibi besin öğelerini içerirler. Bütün bu besinler özellikle yağ ve sos eklenmezse düşük kalorilidir.
  3- Taze Sebze Meyveler: Vücudumuzun vitamin ve mineral ihtiyacını, özellikle C ve A vitamini ihtiyacını sebze ve meyveler karşılar. Bunları sade olarak (yani sebzeleri yağsız, meyveleri şekersiz) tüketmekle önemli bir kalori tasarrufu elde edebiliriz.
  4- Tahıllar: Ekmek, pirinç, bulgur, makarna, çıtır ekmek. Bu besinler protein, demir ve B vitamini içerirler. Yüksek karbonhidrat değerleri ile vücudumuzun enerji kaynaklarıdıriar. Saflaştırılmamış, kepekli olanları hem daha besleyicidir, hem daha az kalori içerirler.
  5- Yağ ve Şeker: Belirli miktarda yağ, sağlıklı hücre yapısı, hormon dengesi. sinir sisteminin sağlıklı işlemesi için gereklidir. Yağlar ve şeker vücudun enerji kaynağıdır.

  ANTI-AGING "genç yaşa, geç yaşlan"
  Yüzlerce yıldır ölümsüzlüğü ve daha uzun yaşamanın sırlarını arayan insanoğlu her geçen gün bu keşifterine yenisini ekliyor. Yaşlılık 30-35` li yaşlardan itibaren insan vücudunda bazı eksikliklerin ortaya çıkmaya başladığı bir süreç. insan vücudu ergenlik döneminden otuzlu yaşlara dek, en sağlıklı ve vücudunun en iyi işlediği dönemi yaşar. Metabolizma eğer olağanüstü bir durumla karşılaşmazsa en doğru biçimde çalışır. Vücuda ne kadar hoyrat davranılsa da vücut kendini çabuk onarır ve eski haline geri döner. Ancak yıllar geçtikçe bu onarım eski gücünü kaybeder, organlar gerekli fonksiyonları yerine getirseler de daha yavaş çalışırlar.
  Anti-Aging tüm bu yaşlanma belirtilerini geciktirici ve durdurucu terapi ve tedaviler olarak adlandırılır. Bağışıklık sistemine eski gücünü kazandırıp, vücut ihtiyaçlarını bilinçli gidermeyi hedef alır. Estetiği genel sağlıkla beraber ele alarak, sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirilmesini sağlayan bu yeni sistem, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkabilecek sorunları engellemeyi hedeflemektedir. Bu sisteme göre önemli olan insan ömrünün uzunluğu değil, insanın yaşlılığı sırasında ne kadar sağlıklı ve zinde olabildiğidir. Vücuda iyi bakııdığı takdirde ileri yaşlarda, orta yaş dinçliğine sahip olabilmek bilinçli bir sağlıklı yaşamla mümkün olacaktır.

  Anti-Againg Uygulaması
  Düzenli dengeli beslenme, antioksidan kürü
  Cilt Bakımı
  Egzersiz
  Tüm vücut masaj uygulaması
  Aromaterapi
  Gerekirse uzman denetiminde hormon desteği

  Elbette tüm bu uygulamaların, uzman bir kadro (doktor, diyetisyen, psikolog, egzersiz uzmanı, estetisyen vb.) kontrolünde gerçekleşmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  Sigarasız bir yaşam, düzenli yapılan gezersizler ve sağlıklı beslenme, insan vücudunun fiziksel yaşlanmasını yavaşlatan başlıca etkenlerdendir. Sağlıklı ve dinç bir yaşlılık dönemi geçirmek günümüz insanın başlıca hedefleri arasında yer almaktadır. Bu sistem 30-35 yaş itibariyle uygulanmaya başlanabilir. Size uygun Anti-Aging programı için uzman kadormuzla görüşebilirsiniz

  Erken Yaşlanmaya Neden Olan Etkenler
  » Stres
  » Fazla Kilolar
  » Sigara
  » Dengesiz Beslenme
  » Düzensiz Uyku
  » Egzersiz Yapmama

  Anti-Aging Tedavisinin Amacı
  » Yaşam kalitesini yükseltmek .
  » Unutkanlığın önüne geçebilme .
  » Uykusuzluğu engelleme .
  » Sağlıklı ve zinde bir vücut .
  » Vücudun yağ oranını azaltıp, kas oranını arttırma .
  » Cinsel hayatı hareketlendirme .
  » Vücudun estetik güzelliğini sağlama ve koruma .
  » Kolestrol ve şeker gibi hastalıkları engelleme .
  » Kemik erimesini engelleme .
  » Bağışıklık sistemini güçlendirme .
  » Cildin elastikiyetini koruma, kırışıklıkları engelleme 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sağlıklı ve Dengeli Beslenme....

  Reklam  Düzenli ve dengeli beslenme sadece zayıflık olarak algınlanmamalı. Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek şarttır. Yemeğine dikkat etmeyen hastalıklarla boğuşmak zorunda kalıyor.+ Yorum Gönder
sağlıklı bir vücuda sahip olmada dengeli ve düzenli beslenme ile fiziksel hareketlerde,  sağlıklı bir vücuda sahip olmada dengeli ve düzenli beslenme ile fiziksel hareketlerde bulunmanın önemi,  sağlıklı bir vücuda sahip olmada dengeli ve düzenli beslenme ile fiziksel hareketler,  saglıklı bır vıcuda sahıp olmada fızıksel hareketın onemı,  sağlıklı bir vücuda sahip olmada dengeli ve düzenli beslenmenin önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi