Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gezinti
  Üye
  Reklam

  Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi

  Reklam  Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi

  Forum Alev
  Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi
  Kadın-erkek ilişkilerinde, Allah rızası dışında karşılıklı kurulan bağlılık ve beraberlikler, insanları şirke saptıran en önemli konulardan birisidir. Bunlar evlilik ya da toplumda giderek yaygınlaşan evlilik dışı beraberlikler şeklinde olabilir.
  Bu romantik sevgi anlayışında, Allah'a karşı yerine getirmeleri gereken bütün vazifeleri birbirlerine karşı getiren, birbirlerini Allah'tan bağımsız müstakil varlıklar olarak gören, Allah'a karşı duymaları gereken hisleri birbirlerine karşı duyan "sevgililer" ortaya çıkar. Bu kişiler Allah'ı zikretmek (anmak) yerine, sürekli birbirlerini zikrederler (anarlar). Sabah gözlerini açtıklarında, kendilerini yaratmış ve onlara yeni bir gün vermiş olan Allah'ı anıp O'na şükredecekleri yerde, ilk işleri birbirlerini düşünmek, birbirlerini hayal etmek olur. Kendilerini Allah'a beğendirmeye değil de, birbirlerine beğendirmeye çalışırlar. Allah ve O'nun dini için fedakarlıkta bulunmazlar da, birbirleri için türlü fedakarlıklar gösterirler.
  Kısacası bu kişiler, birbirlerini ilah edinirler. Nitekim dünyada son derece yaygın olan bu çarpık sevgi anlayışının örneklerine bakıldığında, romantik erkeklerin ve kadınların açıkça birbirlerine "sana tapıyorum" gibi ifadeler kullandıkları görülebilir (Allah'ı tenzih ederiz). Yine romantik sevgililerin birbirlerine yaptıkları konuşmalarda, yazdıkları şiirlerde "nereye baksam seni görüyorum, nereye gitsem seni düşünüyorum" gibi ifadeler yer alır. Oysa her nereye bakılsa ve her nereye gidilse düşünülmesi gereken tek varlık, alemlerin Rabbi olan Allah'tır.
  Görüldüğü gibi halk arasında masum hatta makbul bir sevgi çeşidi olarak görülen romantik aşk, gerçekte Allah katında lanetlenmiş olan "şirk koşma"nın bir parçasıdır. Ne var ki "gerçekleri ters yüz eden şeytan" her konuyu olduğu gibi bu kavramları da aslından çarpıtarak insanlara süslü göstermekte, insanların çoğu da şeytanın gösterdiği yolu izlemektedir:
  Andolsun Allah'a, senden önceki ümmetlere de (elçiler) gönderdik, fakat şeytan onlara yapıp ettiklerini süslü göstermiştir; bugün de onların velisi odur ve onlar için acı bir azab vardır. (Nahl Suresi, 63)
  …Kendi yaptıklarını şeytan süsleyip-çekici kıldı, böylece onları yoldan alıkoydu. Oysa onlar görebilen kimselerdi. (Ankebut Suresi, 38)
  Kuran'da, bu tür romantik ilişkilerde kadınlara karşı beslenen tutku dolu sevgiye özellikle dikkat çekilir. Bu kadın, kişinin karısı, sevgilisi, hatta uzaktan "platonik" olarak sevgi beslediği herhangi bir kadın da olabilir. Eğer bu, Allah'ı unutturan, Allah'ı gereği gibi anmayı engelleyen, Allah sevgisine tercih edilen, kalpten Allah sevgisini çıkarıp da onun yerine konulan bir sevgi türüyse, kişiyi doğrudan şirke sürükler. Kuşkusuz aynı tehlike yalnızca erkekler için değil kadınlar için de geçerlidir.

  İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını 'eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah'ın olduğunu ve Allah'ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi. (Bakara Suresi, 165)

  alıntı 2. 2
  gezinti
  Üye

  --->: Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi

  Reklam  Arkadaşlar böylesi önemli bir meselenin üzerinde durulmaması beni çok üzdü
  tşk istemem ama okuduğunuzu belli eden bir yorum yapsaydınız keşke.
  35 kişi bakmış ve kimse okumamış mı yani :( Halbuki özet halinde hazırlamıştım :( 3. 3
  derdom
  Yeni Üye
  emegine saglık dostum saoalsın cok mühim bi konu ama nafile gıgır olsa belki yazarlar takma sen her forumda öle 4. 4
  mardini47
  Üye
  Aşk kendinden geçme halidir tabi bunda kasıt ilahi aşk;beşeri de durum böyle oldu mu çok vahim...

 5. 5
  dj_GeCe
  Üye
  teŞeKKürLer ßizLeri ayDınLattıĞın ßiLgiLendirDiğin İçin eLLeRine saĞLık !!!


 6. 6
  KaraKıs
  Yeni Üye
  Allah razı olsun paylaştığın için Yüce rabbim bizi doğru yoldan ayırmasın

 7. 7
  avzun
  Üye
  üstat ellerine saglık fakat yanlış anlaşılmasın eşler allah (c.c.) ın bize bir lütfudur onun için sevmemizde lazım :)

 8. 8
  gezinti
  Üye
  Sizler de sağolun kardeşlerim...
  RAbbimiz bizi uzak etsin...

 9. 9
  fatih???
  Yeni Üye
  teşekkürler eline sağlık bizleri aydınlattıgın için

 10. 10
  sultan361
  Yeni Üye
  ellerine sağlık kardeşim düşüncelerine katılıyorum. tabiki birbirini sevmek var ama öncelikle bizi yaratan ALLAHı unutmuyacaz ve rabbimizin sevgisinin önüne hiçbir sevgiyi katmıyacaz.

 11. 11
  paradies
  Yeni Üye

  --->: Kadın-Erkek İlişkilerindeki Şirk Sevgisi

  Reklam  evet kardes yüregine saglik cok güzel ve dogru bilgiler :S ,Rabbim cümlemizin kalbini ALLAH aski ile carmak nasip etsin.

 12. 12
  mrvt_90
  Yeni Üye
  çok güzel bir konuya değinmişsin.çok teşekkür ederim emeğine sağık.yaradanını unutanın sevgisinden ne hayır gelir .rabbim böyle insanları hidayete erdirsin:(

  rabbim herşey gibi sevgininde aşkında en güzel ve en hayırlısını versin herkese...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi