İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü

  Reklam  İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü

  Forum Alev
  İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم
  قال الله تعالي: يَا اَيُّهَا الَّذينَ اٰمَنُوا اَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ اَنْ يَاْتِىَ يَوْمٌ لَا بَيْعٌ فيهِ وَلَا خُلَّةٌ وَلَا شَفَاعَةٌ وَالْكَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ
  قال رسول الله (صلعم): اتَّقُوا النَّارَ وَلَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ  İNFAK ŞUURU VE ZEKÂT


  Aziz Müminler!

  İslam dininin gayesi, kâmil iman ve sâlih amel sahibi insanlardan oluşan huzurlu bir toplum oluşturmaktır. Toplumu bu kıvama ulaştıracak dini vecibelerimizden biri de infaktır, yani muhtaçlara mâli yardımdır.
  İnfak ile ilgili birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Yüce Rabbimiz; Ey iman edenler! Kendisinde hiçbir pazarlığın, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin bulunmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcayın…[1] âyetiyle bizi infaka teşvik etmektedir.
  Peygamberimiz (sav) de “Yarım hurmayla bile olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz.”[2] buyurarak infakın önemine değinmiş, şahsi hayatında da bunu her zaman uygulamıştır.


  Muhterem Müslümanlar!

  İnsanı maddenin esiri haline getiren modern hayat, onu, temel ihtiyaçlarının ötesinde daha fazla tüketmeye ve sürekli kendisi için harcamaya yönlendirmektedir. Bu ihtiyaç dışı harcamalar ve aşırı tüketim çılgınlığı sınırlanmadığı takdirde insanı felaketlere götürür. Diğer taraftan cimrilik ve servet biriktirme hırsıda insanı duygusuz ve ruhsuz hale getirip, sonu helâkle biten bir yaşama sürükler. Neticede infak şuurundan mahrum insan, ahiret duygusu zayıfladığı için komşu, akraba, fakir fukara ve ihtiyaç sahiplerinin seslerine kulak veremez hale gelir.
  İnfak şuuru ise insanı maddenin esaretinden kurtarır, merhamet duygularını artırıp, çevresiyle olan ilişkilerini geliştirmesine vesile olur. Diğer taraftan toplumda infak bilincinin gelişmesi, fakir fukaranın gözetilmesi, hayır duygusunun geniş kitlelere yayılması sağlanmış olur. Bu da toplumsal denge ve huzur için kaçınılmazdır.

  Bütün ibadetlerde olduğu gibi infak ibadetini yerine getirirken de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır.
  Her şeyden önce infak ettiğimiz kişiyi incitecek bir tavırdan kaçınılmalı, gösterişten uzak durmalı ve mümkün mertebe gizli olarak infak etmeliyiz[3].
  Kendimize verildiğinde burun kıvıracağımız bir şeyi başkasına vermemeliyiz, her hususta olduğu gibi infakta da orta yolu tercih etmeliyiz.[4]
  İnfak ederken yakınlardan, hısım-akraba ve komşulardan başlamalıyız.[5]

  Değerli Kardeşlerim!

  İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı müminlerin infak şuurunun coştuğu bir aydır. Müminler bu ayın fazilet ve bereketinden faydalanabilmek için genelde zekâtlarını bu ayda verirler. Yine bu ayın sonuna kadar yerine getirilmesi gereken bir diğer ibadet sadaka-i fıtırdır.
  Zekât, şartlarını taşıyan her müminin yılda bir kez vermekle yükümlü olduğu farz bir ibadettir. Fakirin ve yoksulun hakkıdır. Ayet-i kerimede şöyle buyurulur: “Zenginlerin mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır.[6]
  Fitre ise, Ramazan ayında fakirlere verilen vacib bir sadakadır. Dini ölçülere göre zengin olan kimsenin hem kendisinin hem de aile fertlerinin fitrelerini vermesi vaciptir. Hanımının ve aile içindeki büyük çocuklarının fitrelerini aile reisinin vermesi caiz olmakla birlikte, kendilerinin vermesi daha faziletlidir.
  Fakirlerin bayram hazırlıklarını zamanında giderebilmeleri bakımından fitrelerin bayramdan önce verilmesi daha uygundur. Bayram namazından önce veremeyenler, daha sonra mutlaka vermelidirler.
  Yüce Rabbimizden yaptığımız ve yapacağımız her türlü infak, zekât ve fitrelerimizi kabul buyurmasını niyaz ederim.  Muhammet Hanefi SULUOĞLU
  Karaali Mescidi İmam-Hatibi
  Fatih/İSTANBUL


  [1] Bakara, 2/254
  [2] Buhari, Zekat, 10.
  [3] Bakara, 2/263.
  [4] Bakara, 2/267.
  [5] Bakara, 2/215.
  [6] Zariyat, 51/19.

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 20.08.2010


  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  TIKLAYIN
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü

  Reklam  Zekatın sözlük anlamı temizlenmek, arınmak anlamlarına gelirken dini tabir olarak nisab miktarını aşan malı ve parası varsa verilmesi gerekeni fakirlerle paylaşmaktadır.+ Yorum Gönder
ramazan ve infak hutbe,  zekatla ilgili hutbeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi