İstanbulun Fethi - Hutbe İstabul Müftülüğü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden İstanbulun Fethi - Hutbe İstabul Müftülüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İstanbulun Fethi - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  İstanbulun Fethi - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Forum Alev
  İstanbulun Fethi - Hutbe - 28.05.2010 İstabul Müftülüğü
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم


  قال الله تعالى: وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ
  قال رسول الله (صعلم): لَتُفْتَحَنَّ الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ فَلَنِعْمَ الأَمِيرُ أَمِيرُهَا وَلَنِعْمَ الْجَيْشُ ذَلِكَ الْجَيْشُ  İSTANBUL’UN FETHİ


  İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur”[1] buyuruyor Peygamberimiz değerli Müslümanlar!
  Milletlerin tarihinde önemli, unutulmaz hadiseler vardır. Bizim milletimizin tarihinde de dönüm noktaları diyebileceğimiz, kahraman ecdadımızın tarihe altın harflerle yazdığı, şanla, şerefle kazanılmış zaferlerimiz bulunmaktadır. Hiç kuşkusuz İstanbul’un fethi bu zaferlerimizin tacıdır.
  Asırlar öncesinden sevgili peygamberimizin müjdesine nail olmak için müslümanlar İstanbul’u defalarca kuşatmışlardır. Büyük sahabî Ebû Eyyüb el- Ensari başta olmak üzere ashab-ı kiramdan birçoğu İstanbul’u almak için gelmişler ve buralarda şehit düşmüşlerdir. Ama fetih Osmanlı ecdadımıza kadar kimseye nasip olmamıştır.

  Aziz Müminler!
  Osmanlı Cihan devletinin başına ikinci Mehmet adıyla genç bir padişah geçti. Bu kutlu padişah başta Akşemsettin ve Molla Gürâni olmak üzere önemli âlimler tarafından çok iyi yetiştirildi. Din bilimlerinin yanı sıra fen ve mühendislik bilgilerine de sahipti. Peygamberimizin hadisinden aldığı işaretle İstanbul’u fethetme düşüncesi onun da hayalini süslüyordu.
  Tarihin bir kere gördüğü ve belki de bir daha göremeyeceği yirmi iki yaşındaki genç padişah “Ya İstanbul beni alır ya ben İstanbul’u” diyerek bu husustaki kararlılığını gösterdi. Onun azmi şairin mısralarında şöyle dile geliyor:
  Yelkenler biçilecek yelkenler dikilecek,
  Dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek,
  Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek.
  Genç padişah fetih hazırlıklarını süratle tamamladı. Bizans’a gelecek yardımları engellemek için boğazda Rumeli Hisarını yaptırdı, toplar döktürdü. Tekerlekli kuleler yaptırdı. Surları geçmek için tüneller kazdırdı. Ve nihayet Dolmabahçe sırtlarından karadan halice gemiler indirdi. Okunan Kur’an’lar, yapılan dualar, arşa yükselen tekbir sesleri ve Rabbimizin vaadi: “Habibim sen müminlere müjdele, Allah’tan yardım ve yakın bir fetih vardır.”[2] 6 Nisan 1453 cuma günü fetih ordusu surların önüne dayandı. Elli iki gün süren mücadele binlerce şehit ve gazi. 29 Mayıs 1453 günü Ulubatlı Hasan sancağı surlara dikti. Şurası unutulmamalıdır ki İstanbul’un fethinde dua, cesaret, feraset, ilim ve teknik birlikte harekete geçirilmiş, madde ve mâna birliği sağlanmıştır.
  Dünya Konstantiniyye’nin İstanbul oluşuna, bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığına şahit oluyordu. Evet, İstanbul fethedilmişti. Fatih Sultan Mehmet Han Bizans halkına can ve mal güvenliklerinin, din ve ibadet özgürlüklerinin sağlanacağı sözünü verdi. Böylece İslam’ın engin hoşgörüsü bir kez daha dünyanın gözleri önüne seriliyordu.

  Aziz Müminler!
  İstanbul’u fetheden ruhu, genç neslimize ve tüm milletimize iyice anlatmak ve öğretmek görevimiz olmalıdır. Canları ve kanları pahasına bu toprakları bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anar, rabbimizden rahmet niyaz ederiz.  Şaban KURT Tozkoparan Camii İmam-Hatibi
  Güngören/İSTANBUL


  [1]Müsned IV, 225
  [2] Saf 61/13

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 28.05.2010


  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  TIKLAYINIZ
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbulun Fethi - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Genç yaşta tahta gecen Fatih Sultan Mehmet ataları gibi kendisi de İstanbul'u alma hayali kaplamıştı. Her türlü ihtimali ve yolu düşünerek hazırlıkları tamamlamış ve zafer bayrağını eline almıştır.+ Yorum Gönder
istanbulun fethi ile ilgili hutbe,  istanbulun fethi hutbe,  istanbulun fethi hakkında hutbe,  istanbulun fethi ile alakalı hutbe,  hutbe istanbulun fethi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi