Doğruluk ve Doğru Sözlülük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Doğruluk ve Doğru Sözlülük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Doğruluk ve Doğru Sözlülük

  Reklam  Doğruluk ve Doğru Sözlülük

  Forum Alev
  Doğruluk ve Doğru Sözlülük


  İnsanlar toplum halinde yaşarlar. Bir toplumda huzur ve düzenin devamlı olabilmesi için o toplumu meydana getiren fertlerin doğruluk, doğru sözlülük, adalet, hukuka saygı, karşılıklı güven ve sevgi gibi.. ahlak ve hukuk kurallarına içtenlikle uymaları gerekir. Aksi halde o toplumda birlik ve beraberlikten, huzur ve mutluluktan, karşılıklı sevgi ve saygıdan söz edilemez. Uyulması gereken ahlak kurallarından birisi de doğruluk ve doğru sözlülüktür.

  Yüce Rabbimiz Kur’an’da şöyle buyuruyor “ Ey iman edenler ! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. Çünkü böyle davranırsanız, Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar.” Allahü Teala biz müminleri en güzel şekilde uyarıyor. Her doğru hareket etmeyi, doğruyu konuşmayı öğütlüyor. Doğruluk deyince, kişinin niyet ve inancıyla, işiyle, gücüylü, sözüyle, hal ve hareketleriyle istikamet üzere olması gerekir. Doğruluk insan onurunun ve sağlıklı bir toplum olabilmenin vazgeçilmez şartlarındandır. İnsan bu istikamette hareket ederse hem bu dünyada hem de ahiret hayatında mutlu ve huzurlu olur.

  Peygamberlerin sıfatlarından birisi de sıdktır. Sıdk, doğruluk demektir. Onlar asla yalan söylemezler. Oldu dedikleri olmuştur, olacak dedikleri zamanı gelince mutlaka olacaktır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur “Size doğru olmanızı emrederim. Çünkü doğruluk iyi olmaya, iyilik te cennete götürür. İnsan doğrulukta sebat ederek nihayet Allah katında doğru diye yazılır. Sizi yalan söylemekten men ederim. Çünkü yalan kötülük işlemeye kötülükte cehenneme götürür. İnsan yalan söyleye, söyleye sonunda Allah katında yalancı diye yazılır.”


  “Gerçek müslüman elinden ve dilinden hiç kimsenin zarar görmediği kimsedir” buyuran Peygamber efendimiz (s.a.v) çok anlamlı ölçü getirmiştir. Bu ölçü ile Müslüman kimseye zarar vermez. Zarar vermediği gibi topluma örnek davranışlarıyla doğru ve dürüst bir insandır. Dili ile doğru konuşur, sözleriyle kimseyi incitmez, kimsenin kalbini, hatırını kırmaz. Peygamber efendimizi kendisine rehber edinendir. Çünkü efendimiz (s.a.v) doğruluk ve dürüstlüğün en güzel örneği idi o çocukluğundan itibaren doğruluktan ayrılmamış, hiç yalan söylememiştir. Peygamberliğinden önceki gençlik döneminde doğruluğu ve güvenilir kişiliğinden dolayı kendisine “Muhammedül Emin” yani “Güvenilir Muhammed” denilirdi.Düşmanları bile onun doğruluğunu kabul etmiş kendisine yalancı diyememişlerdi.

  Eğer bizler hem Allah’ın rızasını almak, hem de insanlar arasında itibar görmek, kendimize itimat edinilmesini istiyorsak, özümüz sözümüze uyacak, doğru konuşacak ve doğru hareket edeceğiz. Ahlakın temeli doğruluk olduğundan, birbirimize güvenle bakabilmemiz için doğruluktan zerre kadar ayrılmamamız gerekir. Attığımız her adımdan, konuştuğumuz her kelimeden sorumlu olduğumuzu, tek tek bunların hesabını vereceğimizi unutmayalım.

  alıntı


 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğruluk ve Doğru Sözlülük

  Reklam  Güven insanların en çok dikkat etmiş olduğu konulardan biridir. Akılda soru işareti oluşmadan biriyle bir şeyler paylaşmak ona sırtını dayamak insana huzur vermektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  sağol din proje görevimde çok yardımcı oldu 4. 4
  Ziyaretçi
  sağolun din proje ödevime yardımcı oldu
  çoooook teşekürler

+ Yorum Gönder
doğruluk ve doğru sözlülük,  doğruluk ve doğru sözlülük konusunda peygamberimizin hadisleri,  doğruluk ve doğru sözlülük konusunda peygamberimizin hadislerinden örnekler,  doğruluk ve doğru sözlülüğün önemi,  doğruluk ve doğru sözlülüğün sosyal yaşam bakımından önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi