Tesettürlüler ve Olmayanlar

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Tesettürlüler ve Olmayanlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Liothé__*
  Bayan Üye
  Reklam

  Tesettürlüler ve Olmayanlar

  Reklam  Tesettürlüler ve Olmayanlar

  Forum Alev
  İslam dinine saldıran zındıkların bir yönetmide tesettüre saldırmaktır. Örneğin tesettürlülerin hatalarını gösterirseniz, İslam’a olan sempatinin önüne geçebilir yada “Türbanlı(!) birini erkek arkadaşıyla” gazetelere maşet yaparak kişileri türbandan hatta İslamdan soğutabilirsiniz derler.
  Gerçekten türbalılar flört eder mi yada soruyu şöyle sormak lazım Flört edenler Türbanlı olabilir mi? Bunu daha iyi anlayabilmek için önce tesettür nedir ve neden tesettürlü olmamız gerektiğini anlamamız gerekir.

  Tesettür Nedir?


  Setr kökünden gelen tesettür birşeyi örtmek anlamına gelir Kuran-ı Kerimde geçtiği gibi ve İslam alimlerinin ortak görüşüne göre Tesettür, yüz ve eller hariç geriye kalan yerlerin örtünmesi demektir. Ayrıca elbisenin bu yerleri belli edecek şekilde dar ve ince de olmaması gerekmektedir peki neden örtünmek gereklidir? Bu konu hakkında Üstad Bediüzzaman Hazretleri
  Malûmdur ki, insan sevmediği ve istiskal ettiği adamların nazarından sıkılır, müteessir olur. Elbette açık saçıklık kıyafetine giren güzel bir kadın, bakmasına hoşlandığı nâmahrem erkeklerden onda iki üçü varsa, yedi sekizinden istiskal (Hoşlanmaz) eder. Hem tefahhuş ve tefessüh etmeyen (açıklıktan hoşlanmayan) bir güzel kadın, nazik ve serîü’t-teessür (çabuk etkilenen) olduğundan, maddeten tesiri tecrübe edilen, belki semlendiren pis nazarlardan elbette sıkılır. Hattâ işitiyoruz, açık saçıklık yeri olan Avrupa’da çok kadınlar, bu dikkat-i nazardan sıkılarak, “Bu alçaklar bizi göz hapsine alıp sıkıyorlar” diye polislere şekvâ ediyorlar. Demek, medeniyetin ref-i tesettürü hilâf-ı fıtrattır (Tesettürü inkar fıtrata terstir). Kur’ân’ın tesettür emri fıtrî olmakla beraber, o maden-i şefkat ve kıymettar birer refika-i ebediye olabilen kadınları, tesettür ile sukuttan, zilletten ve mânevî esaretten ve sefaletten kurtarıyor. Tesettür, iffeti ve fuhşu önlemek için emredilmiştir. Herkesçe bilinen kötü bakışlardan ( eğer fıtratı bozulmamışsa) kadın kesinlikle hoşlanmaz - bu bakışları üzerine çekmek isteyen kadınların açıklığı benimsemesi Kuranın fuhşu önlemek adına tesettürü emretmesinin açık bir delili değil midir?Bayan bu çirkin bakışlardan kendini ancak tesettür ile koruyabilir. Yani kadın eğer böylesine kötü bakışlardan hatta tecavüzlerden kendini korumak istiyorsa kendini tesettüre bürümek zorundadır.

  Tesettürlülüleri ikiye ayırmak mümkündür bunlar:
  bunu şöyle ifade eder: -
  1. Neden örtündüğünü bilmeyerek örtünenler,
  2. Tesettürü benimseyerek ve tesettürün ne demek olduğunu anlayarak örtünenler.
  Peki bunların arasında bir fark var mıdır?

  Kimler Tesettürlüdür?


  Buraya kadar neden tesettürlü olmamız gerektiğini gördük, peki tesettürlü olmanın bir şartı yok mudur yada günümüz sorusu ile başını örten herkes tesettürlü müdür?
  Tesettürün belli şartları vardır ve bu şartlar yerine getirişmediği zaman kişi tesettürlü sayılamamaktadır. Bunlar:

  1. Kadın kendini kötü bakışlardan korumak istiyorsa giyeceği elbise vucut hatlarını gösterecek derecede dar yada teninin rengini belli edecek kadar ince olmamalıdır,
  2. Kadın görünmesine izin verilen yerler dşında ki yerlerini örtmelidir çünkü bayan zarif yaratılmıştır ve erkeği kolayca cezbedebilmektedir. Bu ancak o yerlerin örtünmesi ile engellenebilir.
  3. Bayan yukarıdaki iki kuralı yerine getirdiğini düşünelim fakat süründüğü koku yabancı erkeğin dikkatini çekecek derecede olursa ve onların bakışlarını çekerse o zaman kadın yine tesettürlü değildir çünkü Tesettür yabancının bakışını engellemek için vardır,
  4. Çarşıda onca kalabalığın içinde kırmızı giyinmiş bir bayanı farketmeyen yoktur sanırım öyleyse açık renkler dikkat çekicidir diyebiliriz. Yabancının dikkatini çekmek istemediğimize göre giyilecek elbise dikkat çekecek şekilde parlak renkte olmamalıdır,
  5. Tesettürü tamamlayan başörtüsü yüze yakıştığı için değil o güzel yüzü erkek bakışından korumak adına takılır ve bu örtü kişiyi açık olduğundan daha fazla çekici hale getiriyorsa o başörtü tesettür kapsamına giremez.
  Yukarıdaki şartlardan biri yada bir kaçı eksikse kişi tesettürlü konumunda değildir zaten neden örtündüğünü bilen bir bayan bu konuya yeterince dikka edecektir.

  Birincisi:
  Neden örtündüğünü bilmeyerek örtünenler:


  Bunlar da kendi aralarında da ayrılabilir:


  • Moda için örtünenler
  Böyle bir bayanı tarif etmek zor olsa da genel özelliğindenbahsedebiliriz bunlar:
  Tesettürü dikkat çekmek için giyerler örneğin çok parlak renkte giyinirler
  Pantolon üzerine giyindikleri kısacık pardesü ile bunlara baktığınız zaman vucut hatlarını en ince ayrıntısına kadar farkedebilirsiniz
  Süründükleri kokular ve boyalar onları daha cazip hale getirmiştir… bunlar gibi birçok şey saymak mümkündür.


  • Baba veya Koca zoruyla Örtünenler
  Bunlar genellikle önceleri örtülü değillerdir sonradan örtülü olmalarına rağmen bu konuda hiçte dikkatli olmazlar hatta fırsat bulduklarında kolayca açılabilecek tiplerdir örtüyü kocaları veya babası zoruyla taktıkları için tesettürden nefret bile edebilirler.
  Baba zoruyla örtünenleri moda için örtünenlerden ayıran şey şudur, moda için örtünenler tesettürün ne olduğunu bilenler ve onu bilerek bozanlardır ama, baba veya koca zoruyla örtünenler tesettürü bozmak gibi bir niyetleri olmadığı gibi ona zarar verdiklerinin bile farkında olmayabilirler.
  Babaların ve kocaların baskısıyla tesettürden nefret edebililer ama bunlara bu yönde gösterilecek ilgi bunların tesettüre ısınmasına neden olabilir ki önceden böyle olup mükemmel giyinen kardeşlerimiz de vardır.
  İşte bu iki gruba Tesettürlü demek imkansızdır bunlar her tür günahı işleyebilecek yapıdadırlar mesela çoğunun erkek arkadaşı vardır olmayanlar ya çok çirkindir yada halen bulacak fırsatı bulamamışlardır. Böylelerine tesettürlü demek tesettüre büyük hakarettir çünkü tesettürün amacından sapmışlardır.
  Bu gibiler olsa olsa başı kapalı çıplaklardır.

  İkinci kısım:
  Tesettürü Benimseyerek Örtünenler:


  Neden örtündüğünün farkında olan bu kardeşlerimiz bu yönde ellerinden geldiğince yaşamaya gayret ederler. Bu kardeşlerimiz değil erkek arkadaş bulma dünya yıkılsa saçlarını dahi açmazlar.
  Bu kızkardeşlerimizi çok sık göremeyiz çünkü istemerek bile olsa günah işlemekten çok korkarlar böylece mümkün oldğunca dışarı çıkmazlar işte bu yüzden biz sık sık başı açık çıplakları görürürüz ve tüm örtülüleri de böyle giyindiğini zannederiz.
  Allah için dünyadan vazgeçen bu kardeşlerimizi yolundan alıkoyabilecek hiç kimse yoktur ve Üstadın dediği gibi “
  kainata meydan okuyabilecek” kadar büyük bir imana sahiptirler.

  Sonuç Olarak


  Tesettürlü bir bayan flört etmez yada bilerek günah işlemez hele hele asla tesettüre zarar verecek davranışlarda bulunmaz.
  Unutma! Her sakallıyı deden; her başı örtülüyü de tesettürlü sanma
 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  --->: Tesettürlüler ve Olmayanlar

  Reklam  İslam dinine saldıran zındıkların bir yönetmide tesettüre saldırmaktır. Örneğin tesettürlülerin hatalarını gösterirseniz, İslam’a olan sempatinin önüne geçebilir yada “Türbanlı(!) birini erkek arkadaşıyla” gazetelere maşet yaparak kişileri türbandan hatta İslamdan soğutabilirsiniz derler.
  Gerçekten türbalılar flört eder mi yada soruyu şöyle sormak lazım Flört edenler Türbanlı olabilir mi? Bunu daha iyi anlayabilmek için önce tesettür nedir ve neden tesettürlü olmamız gerektiğini anlamamız gerekir


  Mükemmel b'yazıydı Liothé__* eline sağlık.... 3. 3
  crazy_girl_13
  Üye
  fecr'e katılıyorum mükemmel bir yazıydı eline emeğine sağlık pınarım 4. 4
  blackjack54
  Üye
  çok güzel bi yazı emeğine sağlık

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi