Bütün İnsanlar Kardeştir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Bütün İnsanlar Kardeştir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hyoscyamus
  Üye
  Reklam

  Bütün İnsanlar Kardeştir

  Reklam  Bütün İnsanlar Kardeştir

  Forum Alev
  Bütün İnsanlar Kardeştir
  Hepimiz, aynı insanlık ağacının farklı dallarında biten meyveleriz.
  Hz. Nuh'a "İkinci Âdem" de derler. Bazıları, şu an dünyadaki bütün
  insan ırklarının Hz. Nuhun üç oğlu olan "Ham, Sam ve Yafes"ten geldiğini söylerler. Bunun sebebi, onun zamanında meydana gelen tufanda inkârcı insanların toptan helak edilmeleri ve sonraki insan nesillerinin Hz. Nuh ve Onunla beraber gemiye binenlerden gelmesidir. Aslında biraz daha geriye gittiğimizde karşımıza Hz. Âdem ve Hz. Havva çıkar, bütün insanlar ve ırklar bunlara dayanır. Bu açıdan baktığımızda, bütün insanları aynı ana-babadan gelen akrabalar olarak görmek mümkündür.
  Hucurat suresi 13. ayette insanların başlangıçta aynı atadan geldiklerine dikkat çekildiği gibi, aynı surede daha özel bir kardeşliğe de dikkat çekilir ve şöyle denilir:
  "Mü'minler ancak kardeştirler." (Hucurat, 10)
  Buradaki kardeşlik, nesebi bir kardeşlik olmayıp imandan gelen bir kardeşliktir. Bu kardeşlik ebediyen devam edecektir. Nesebi kardeşlik ise, şu dünyada bile bazan hükmünü yitirmekte, aynı anne- babadan gelen kimseler birbirine düşman olabilmektedirler. Eğer aralarında iman bağı yoksa, diğer âlemde bu nesebi kardeşlik bağı bir anlam ifade etmemektedir.
  SIE/mega ofset 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bütün İnsanlar Kardeştir

  Reklam  İnsanların nesebi temele bakıldığı zaman hepsinin kardeş olduğu görülmektedir. Bir başka kardeşlik Müslüman olanlar için kullanılmaktadır. Tüm Müslümanlar kardeş gibidirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi