Sevdiğini Allah İçin Sev..

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Sevdiğini Allah İçin Sev.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Sevdiğini Allah İçin Sev..

  Reklam  Sevdiğini Allah İçin Sev..

  Forum Alev
  Bismillahirrahmanirrahim

  Bizler Müslüman olarak, Kur’an ve sünnetten sevdiğimiz zaman ALLAH için sevmemiz, buğz ettiğimiz zaman ALLAH için buğz etmemiz gerektiğini öğrendik.

  Peki nedir ALLAH için sevmek yada ALLAH için buğz etmek? Ne kastedilmiştir, ALLAH için sevin denildiğinde. Biz bir arkadaşımıza seni ALLAH için seviyorum dediğimiz zaman ne ifade etmiş oluyoruz.

  ALLAH için sevmek, ALLAH’ın sev dediğini sevmek diye açıklanır.Yani ALLAH’ın sevdiğini sevmektir ALLAH için sevmek.

  Muaz el Cüheni (r.a)’dan RasulALLAH (s.a.v) “ Kim ALLAH için verir, ALLAH için önler, ALLAH için sever, ALLAH için buğz eder, ALLAH için evlenirse o kimsenin imanı bütünleşmiştir.” buyurdu.
  (Tirmizi 2642)

  Bu hadisi şeriften anlaşıldığı gibi biz ALLAH için sadece sevmeyeceğiz. Biz ALLAH için yiyip içecek, ALLAH için konuşup susacak, ALLAH için oturup kalkacağız, yani kısacası her ne yapacaksak ALLAH için yapacak, her neden de sakınacaksa ALLAH için sakınacağız.

  Zaten Müslümanların görevi de budur. ALLAH’ inanmış ve teslim olmuş her kişinin istinasız görevidir, ALLAH’ın her dediğini yapmak, yani ALLAH için yapmak.

  Hadislerde ALLAH için sevmemiz gerekiyor. Bu İSLÂMiyet’in her konuda bize yol göstermesi gibi sevme konusunda da bize ne yapacağımızı bildirmesidir. Yani biz Müslüman isek sevdiğimiz şeylere de dikkat etmeliyiz, etmek zorundayız. Mesela sokaktaki bir eşkıyayı kaşı gözü güzel diye ona sevgi besleyemeyiz, bir din düşmanını asla kendimize dost edinemeyiz.
  Çünkü ALLAH bize şöyle buyuruyor:
  Ey îmân edenler! Sizler, Yahûdî ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Zîrâ onlar ancak, birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim, onları dost edinirse; onlardan sayılır. ALLAH zâlimleri, doğru yola eriştirmez.
  (Maide 51)

  Bir müslümanın görevi bugün müslüman bir arkadaşı (ALLAH Korusun) dinden çıkıp, ALLAH’a isyan neticesi gelmiş ise o müslümana artık o arkadaşına buğz etmek düşer. İşte ALLAH için sevmek budur. Seni ALLAH için seviyorum dediğimiz zaman , “seni sen olduğun için değil, seni müslüman olduğun için seviyorum, seni ALLAH sevdiği için seviyorum, seni müslümanca yaşadığın için, ALLAH’ın emir ve yasaklarına uyarak, iyi bir insan olduğun için seviyorum.” demek istiyoruz.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sevdiğini Allah İçin Sev..

  Reklam  Tüm insanların iyi kötü düşünce ve huyları bulunmaktadır. Bunları görmezden gelip Allah'ın bir kulu olduğunu düşünmenin ve bizleri birbirimize kardeşçe yaklaştırmanın yolu herkesi Allah rızası için sevmektir.+ Yorum Gönder
seni allah için seviyorum ne demek,  allah için seviyorum seni,  sevdigini allah icin sevmek,  seni allah için seviyorum,  allah için sev
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi