Cuma Hutbesi - Regaip Kandili

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Cuma Hutbesi - Regaip Kandili ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  munzir
  Üye
  Reklam

  Cuma Hutbesi - Regaip Kandili

  Reklam  Cuma Hutbesi - Regaip Kandili

  Forum Alev
  REGAİP KANDİLİ

  İnşirâh,94/7,8

  Muhterem Müslümanlar!
  03 Temmuz Perşembe gününü 04 Temmuz Cuma gününe bağlayan gece Regâib Kandilidir. Yüce Mevla, kullarına bol bol rahmet ve bağışta bulunduğundan bu geceye "Regâib" adı verilmiştir.
  Regaip gecesinin, içinde bulunduğu Recep ayı, rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan bir aydır. Hz. Peygamber: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur"[1] diye dua etmiştir.
  Muhterem Mü'minler!
  Hayat su gibi akıp gitmektedir. Dün, hatası ve sevabı ile geçmiştir. Geçen günleri geri getirmek mümkün değildir. Gelecek günleri yaşayacağımıza dair hiçbir garantimiz de yoktur. Bugünün değerlendirilmesi ise bizim elimizdedir. Mübarek gün ve gecelerin manevi ikliminden yararlanarak içinde bulunduğumuz zamanın kıymetini bilip, üzerimize düşen kulluk görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışmalıyız. Bu mübarek gün ve geceler, kendimizi toparlamak, sorgulamak, davranışlarımıza çeki düzen vermek için bulunmaz fırsatlar sunmaktadır. Bir kere daha, bu mübarek gün ve gecelerde geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalıyız.
  Ahiretin tarlası olan dünya hayatını çok iyi değerlendirmeli, fırsat elimizde iken Cenâb-ı Allah'a yönelip O'na karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Kaybedecek zamanımız yoktur. Hedefimize ulaşmak için zamanında gereken yükümlülüklerimizi yerine getirmeli ve Yüce Rabbimize yönelerek dua ve niyazda bulunmalıyız. Kur'an-ı Kerîm'de "Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar"[2] buyurulmuştur.
  Muhterem Müslümanlar!
  Yüce Allah'ı sevmek, O'na karşı kulluk görevini yapmamızı; Hz. Peygamberi sevmek O'nun sünnetini yaşamamızı gerektirir. Kur'an-ı Kerîm’in Allah kelamı olduğuna inanmak, onun emirlerini tutup yasaklarından sakınmamızı, Yüce Allah'ın verdiği nimetlere şükretmemizi; ahiret için hazırlık yapmamızı ön görür. Geçen yıl bizimle birlikte olan eş, dost, akraba ve arkadaşlarımızdan bu geceye ulaşamayanlar var. Bu kandilin bizim için de son kandil olabileceğini düşünmeli, görevlerimizi Yüce Allah'ın istediği şekilde yerine getirmeye gayret göstermeliyiz.
  Aziz Mü'minler!
  Mübarek gün ve geceler, geçmişi değerlendirmek, geleceğimize yön vermek için bulunmaz fırsatlardır. Yapılan duaların kabul edildiği, günahların bağışlandığı ve manen yeni bir sayfanın açıldığı bereketli zaman dilimleridir.
  Hepinizin kandilini tebrik ederim.
  _______________ 1- Tirimizi C.4.S-55 2- İnşirâh, 94/7,8
 2. 2
  Yaralı Melle
  Özel Üye

  --->: Cuma Hutbesi - Regaip Kandili

  Reklam  Allah (cc) Razı Olsun
  regaip hutbe+ Yorum Gönder
regaip kandili hutbeleri,  regaip kandili hutbesi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi