Kaç türlü zina vardır ve hangi durumlarda zina yapılmış gibi sayılır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Kaç türlü zina vardır ve hangi durumlarda zina yapılmış gibi sayılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Unsoft
  Üye
  Reklam

  Kaç türlü zina vardır ve hangi durumlarda zina yapılmış gibi sayılır?

  Reklam  Kaç türlü zina vardır ve hangi durumlarda zina yapılmış gibi sayılır?

  Forum Alev

  Zina etmek, bir kadınla nikâhsız veya haksız olarak cinsel temasta bulunmak. Arapça "zenâ" fiilinden mastar. Zinanın sözlük ve terim anlamı birdir. Bu da; bir erkeğin kadınla bir akde veya haklı bir sebebe dayanmaksızın önden cinsel temasta bulunmasıdır. Zina eden erkeğe "zânî" kadına ise "zâniye" denir.

  Hanefîler, bir fıkıh terimi olarak zinayı şöyle tarif etmişlerdir: İslâmî hükümlerle yükümlü bulunan bir erkeğin, kendisine cinsel istek duyulacak yaştaki diri bir kadına, İslâm ülkesinde nikâh akdine veya cariyelik gibi haklı bir nedene dayanmaksızın önden cinsel temasda bulunmasıdır.

  Zinada had cezasının uygulanması için, erkeğin cinsel organının en az sünnet yerinin (haşefe) kadının cinsel organına girmiş olması gerekir. Bundan daha azına meselâ; öpmek, sarılmak veya uyluk arasına sürtünmek vb. hareketler haram olmakla birlikte had cezasını gerektirmez.

  Küçük çocuk ve akıl hastası yükümlü olmadığı için bunların fiili de kendileri bakımından haddi gerektirmez. Diğer yandan Ebû Hanîfe'ye göre erkek veya kadına arkadan temasta bulunmak (livâta) zina hükmünde değildir. Çünkü bu, zina olarak nitelendirilmez. Ebû Yusuf, İmam Muhammed, Şâfiî, Hanbelî ve Mâlikîler aksi görüştedir.

  Ölü kadın, hayvan veya ergenlik çağına gelmemiş olan ve kendisine cinsel istek duyamayan kız çocuğu ile temas da zina hükmünde değildir. Çünkü bu gibi temasları selîm fıtrat kabul etmez. Ayrıca erkek veya kadının zinaya zorlanmamış olması da şarttır. Çünkü Raslüllah (s.a.s): "Ümmetimden hata, unutma ve zorlandıkları şeyin hükmü kaldırıldı" (Buhârî, Hudûd, 22; Talâk, II; Ebû Dâvud, Hudûd, 17; Tirmizî, Hudûd, 1; İbn Mâce, Talâk, 15) buyurmuştur.

  Selam ve dua ile... 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: Kaç türlü zina vardır ve hangi durumlarda zina yapılmış gibi sayılır?

  Reklam  bilgiler için Allah (cc) razı olsun. dini konularda kaynaksız ve yzarı belirsiz yazılara itibar edilmeyeceğini unutmayalım+ Yorum Gönder
kaç çeşit zina vardır,  zina kaç çeşittir,  kaç türlü zina vardır,  Kaç çeşit zina var,  kac cesit zina vardir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi