Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir

  Reklam  Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir

  Forum Alev
  Hasbinallahı ve nimel vekil... “Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, Bize katından bir yardım eden yolla" Diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz? (Nisa:75).” İnsanlık düşmanları olanca hızlarıyla katliamlarına devam ederek Ortadoğu’da kan akıtmaya devam etmektedir. Son günlerde Siyonist devlet İsrail, Filistin’de insanları katletmeye yenilerini ekleyerek tüm dünyanın gözleri önünde Filistinli kadın, çocuk, yaşlı demeden insanları katletmeye devam ederek ne kadar insanlık düşmanı bir millet olduklarını tüm dünyaya bir kez daha gösterdi. Başlık olarak alıntıladığım söz anlam olarak “Allah en güzel vekil” anlamındadır.

  Bu sözü İsrail’in son bombalamasından sonra yakınlarını kaybetmiş olan Filistinli bir kadın evinin enkazı üzerinde haykırarak “Hasbinallahı ve nimel vekil” Allah’ın tek vekil yani tek koruyucu olduğunu ondan başka hiç kimsenin vekil olmayacağını haykırdığında başta Müslümanlar genelde ise insanlık bunu iyi bilsinler ki mazlumların mazlum bırakılmışların Allah’tan başka ne bir dostları ne de bir velileri yoktur. Rabbimiz yüce kitabında mü’minlerin de birbirlerinin velileri olduğunu ve birbirlerine sahip çıkmaları gerektiğini buyurmaktadır.

  Rabbimiz yüce kitabımız kur-an’ı keriminde Müslümanlara şu soruyu sormaktadır:

  “Hani size ne oluyor?..”

  Ülkelerinde yalnız bırakılmış, mağdur edilmiş, ülkeleri işgal edilmiş her gün en güçlü silahlarla saldırıya uğramakta olan Müslüman Filistin halkına, Irak halkına, Afganistan halkına ve diğer ülkeler insanlarına yapılanlara neden sessiz kalıyorsunuz?..

  “Zayıf bırakılmış insanlar adına savaşmıyorsunuz?..”

  Sırf Müslüman oldukları için, Rabbimiz Allah’tır dedikleri için mazlum duruma itilmiş ülkeleri işgale uğramış olan Filistinlilere Siyonist devlet ve onun baş aktörü olan ABD’nin durmadan katlettikleri insanlara yardım etmiyor onlara destek çıkmıyorsunuz?..

  Demokrasi teraneleriyle işgal etmiş oldukları başta Afganistan, Irak ve diğer mazlum ülkeler halklarının feryatlarını duymuyor, insanlık tarihinin en canilerinden olan batı emperyalizminin yapmakta olduğu tüm baskı, sindirme ve zulümlerine sessiz kalıyorsunuz!..

  Hani her gün televizyon ekranlarında izlemekte olduğunuz katliam bombardımanlarından sonra ekranlara yansıyan görüntüler ve onlara isyan etmekte olan kadınlar, çocuklar ve yaşlılar vardır ya!... İşte onlara!..

  Onlar ki, “Hasbinallahı ve nimel vekil” diye bağırmaktadırlar işte onlara yardım etme konusunda neden geri kalıyorsunuz?.. Müslüman’ım diyenlerden yüce rabbimiz sormaktadır!...

  Allah’ı kendilerine vekil edenlere Allah mü’minleri’de vekil kılmıştır: “Sizin dostunuz (veliniz):

  Ancak Allah.

  O'nun elçisi. (Peygamber)

  Rükû' ediciler olarak namaz kılan ve zekâtı veren mü'minlerdir." (Maide:55)

  Her akşam tüm haber kanallarında gözlerimizin içine adeta sokulurcasına işlenen katliamlara karşı hep beddua edip duruyoruz ya!.. İşte onlara!...

  Oysa Allah buyuruyor ki: “Onlarla çarpışınız.” (Kimlerle?.. İnsanlık âleminin düşmanlarıyla, insanların mal can ve namus emniyetlerini kendi tekellerinde görenlerle, insanların sömürgeleşme hastalığından kurtularak sömürülmeye karşı duruncaya kadar.

  Onlar ki, Allah’ı kendilerine vekil olarak görenler.

  Onlar ki, Bize katından bir yardım eden yolla diyen erkekler.

  Onlar ki, kadınlar çocuklardan zayıf bırakılmış olanlar adına kâfirlerle hiçbir şey yapamazsanız bari onlarla dostluk kurmayın, onlara güvenerek siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda ilişkiler kurmayın diyenlerdir!..

  Edilen dua ve bedduaların yerini bulması ancak ve ancak Müslümanların harekete geçmesiyle mümkün olacaktır.

  Çünkü:

  Allah, onları sizin ellerinizle azablandırsın.

  Hor ve aşağılık kılsın.

  Ve onlara karşı size zafer versin.

  Mü'minler topluluğunun göğsünü şifaya kavuştursun.

  Ve kalplerindeki öfkeyi gidersin.

  Allah dilediğinin tevbesini kabul eder. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe:14–15)”

  Ve sonuç olarak “Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir.”

  Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.

  ABDULHELİM ALMALI 2. 2
  Zehra
  Üye

  --->: Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir

  Reklam  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  Sırf Müslüman oldukları için, Rabbimiz Allah’tır dedikleri için mazlum duruma itilmiş ülkeleri işgale uğramış olan Filistinlilere Siyonist devlet ve onun baş aktörü olan ABD’nin durmadan katlettikleri insanlara yardım etmiyor onlara destek çıkmıyorsunuz?..
  :(:(

  Hasbinallahı ve nimel vekil

  Allah c.c. razi olsun, Rabbim bizleri salih kullarindan eylesin
  ve mazlum kardeslerimizin yar ve yardimcizi olsun 3. 3
  mum
  Özel Üye
  amin.. amin cümlemizden...+ Yorum Gönder
hasbinallah ve nimel vekil arapça,  hasbinallah ve nimel vekil arapça yazılışı,  hasbinallah ve nimel vekil arapçası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi