Müslüman Kadının Görevleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Müslüman Kadının Görevleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Müslüman Kadının Görevleri

  Reklam  Müslüman Kadının Görevleri

  Forum Alev
  Müslüman Kadının Görevleri

  Kadın ümmetin yarısıdır.Hatta ümmet hayatında en büyük tesire sahip,en önemli yarımdır.

  Kadın,neslin oluşumunda ve eğitiminde ilk öğretmendir.Ümmetin geleceği ve gidişatı kadına bağlıdır.Bu etki (ilköğretmen) oluşundan başka çocuğun,gençlik ve olgunluk devresinde aynı etkiye sahiptir.

  Kadın bu derece önemli olmasından dolayı Allah düşmanları ve fitnenin yaygınlaşmasını arzu edenler kadını ifsat etme konusu üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdılar.Bunu da onu erkeklerin arasına karıştırmak,kadın erkek eşitliği,sahte hürrüyet gibi batıya ait fikirileri yayma suretiyle yaparken her çeşit yolu ve aldatma unsurlarını da kullandılar.

  Bu sebeple Peygamber Selamün Aleyküm.v. den gelen,bu fitneden caydırıcı haberlerden birinde şöyle buyurur: "....Dünyadan ve kadınlardan sakınınız.İsrailoğullarının ilk imtihanı kadınlar hakkında oldu."

  Ayrıca kadının terbiyesi ve İslami olarak yetiştirilmesiyle ilgili özendirici haberler de vardır."Kimin üç kızı olurda,onlara güzelce sahip çıkar ve onlar hakkında Allah dan sakınırsa cennet o kimsenindir."

  İlmi açıdan içtihat derecesine ulaşan.ameli açıdan ise insanların övgüyle sözettiği bir önderden bazı önemli hadiseleri açıklamak ve şüpheleri yok etme ve görevleri belirtmek noktasında istifade edeceğizSTAD HASAN EL BENNA

  MÜSLÜMAN GENÇ KIZIN GÖREVLERİ

  Müslüman genç kız,değerini ve konumunu bilmeyi arzu ettiğinde Allah c.c ın kendisi için yarattığı hayattaki ödevlerini ve görevlerini de bilmesi icab eder. Bu görevlerin üstesinden gelebilmesi için kendisini kültürel ve ahlaki yönden hazırlaması gerekir.Üstad HASAN EL BENNA NIN 1952 senesinde neşrettiği "Müslüman Kız Kardeşlere" isimli yazısını sunarak Müslüman Genç Kızların görevlerini kısa bir özet şeklinde anlatacağız .

  DİNİNE KARŞI GÖREVLERİ

  (a) Allah c.c a iman etmesi
  (b)Ahirete iman etmesi gerekir
  (c)Allah ın indirdiği bütün emirlere ve yasaklara gerçek anlamda riayet etmesi gerekir: Allah a olan saygıdandan haddi aşıp haramlara dalmaması ve kolaylık murat ettiği hususlarda ölçülü olması gerekir.

  AKLINA KARŞI GÖREVLERİ

  (a) En sağlam gerçekler. en doğru manalar, en sadık öğretilerle.Aklı besmelesi gerekir: Çünkü akıl,bu şekilde olgunlaşır,idrak gücü artar,ufku genişler ve seviyei yükselir. Bunun içinde KURAN VE ONDAN SONRA PEYGAMBER Selamün Aleyküm.V İN SAHİH HADİSLERİ gelir.

  (b) İslam tarihini bilmesi gerekir: Savaşlar,siyaset.aklın faaliyeti,nefs mücahedesi, ve islamın irşad faaliyetleriyle ilgili tarihini bilmesi gerekir.

  (c)Sosyolojide,Ekonomide,Sağlıkta,Temel İlimlerde Çağın Öğretilerini Gücünün Yettiğince Bilmesi gerekir: İnsanların ,siyasi,sosyolojik ve ahlaki bakımdan sapkınlıklarını,doğruluklarını,rezilliklerini ,faziletlerini; gördüğü,işittiği ve okuduğuna dayanarak,islam ölçülerine uygun hüküm vermeye nefsini alıştıracak bir kültüre sahip olması gerekir.

  EVİNE KARŞI GÖREVLERİ
  (a) Evini ilk günden itibaren takva üzerine tesisetmesi gerekirÜslüman kadın,güzel koku saçan Rabbani ruhu evine hakim kılması gerekir.
  Allah c.c şöyle buyurur:

  "Evlerinizde okunan Allah ın ayetlerini ve hikmeti hatırlayın,şüphesiz Allah her şeyin iç yüzünü bilen ve herşeyden haberdar olandır."

  (b) Bütün isteklerinde devarldığı güzel mirasımıza uydurması gerekir: Şöyle denilir:"İsrafta hayır yoktur.Hayırda israf yoktur.

  (c)Evine sahip olması gerekir: BU husuta peygamber Selamün Aleyküm.v. şöyle buyurur."Kadın,kocasının evinde çobandır.Oradan sorumludur.

  (d) İlk andan itibaren nefsini,Rabbimizin şu buyruğunun manasına alıştırması gerekir: "erkekler,kadınlar üzerinde idareci ve koruyucudurlar."nisa suresi 34

  yine Rabbimiz şöyle buyurur

  "Kadınlar üzerinde erkekler için bir üstünlük payı vardır."bakara suresi 228

  alıntı
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Müslüman Kadının Görevleri

  Reklam  Müslüman kadının temel görevleri dini vazifelerini ve evdeki sorumluluklarını yerine getirmesidir. Ailesini evini gözetip ibadetlerine dikkat eden bayan görevlerinin en büyüğünü yapmış sayılmaktadır.+ Yorum Gönder
musluman kadin gorevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi