Dövme Dinimizde Günahmı Değilmi? [Cevap]

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Dövme Dinimizde Günahmı Değilmi? [Cevap] ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KAPLAN
  Usta Üye
  Reklam

  Dövme Dinimizde Günahmı Değilmi? [Cevap]

  Reklam  Dövme Dinimizde Günahmı Değilmi? [Cevap]

  Forum Alev
  Dövmenin islam dinince haram - günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler. Dövmenin abdest konusunda bir sorun teşkil etmediğini çok açık ve net bir şekilde belirtebiliriz. Çünkü; dövme derinin dışına değil, içine yapıldığından, abdeste, gusle ve ibâdete mâni teşkil etmez. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır. Dövmenin islam dinince haram - günah olma konusunda Prof. Dr. Süleyman ATEŞ'in daha önceden Vatan gazetesinde yayınlanan köşesinde bir okurunun sorusuna cevap vererek yanıtlamıştır, şöyle ki:

  " Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

  Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
  Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.

  Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.
  İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.


  Ben >>KAPLAN>> olarak Doğru Bulmuyorum Dövmeyi...

  Yazıda Yazılanları yanlıs Buluyorum Ancak Belkı ılgılenen Olursa Dıye Koydum...

  Zaten Yazıda Kesın Bırsey Yoktur hepsı Ihtımal ve Rıvayetlerdır... 2. 2
  smoinneer
  Üye

  --->: Dövme Dinimizde Günahmı Değilmi? [Cevap]

  Reklam  bencede ynlıs..
  çünkü dövmenin altına su gecmez..
  buda gusul abdesi veya normal abdestin alınmasnı engeller.. 3. 3
  bedbin
  Üye
  yha tabi ki günah çnkü gözeneklerin temzlenmesi lazım..öle olsa boyada helal olurdu.. 4. 4
  Ziyaretçi
  gunah değil benim kolumda büyük dovme var ayrıca derinin altına yapılıyo üstüne değil ???

 5. 5
  Ziyaretçi
  bakın arkadaslar ust taraftakı yazıyı okuyun ne dıyo Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir Fakat bu, bir kişinin rivayetidir . Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir Hiçbirşey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur. herkez soyler zaten alllahtan korkma seytandan kork allahtan sna hıc bı kotuluk gelmez allahtan korkma allah rahımdır allah rahmandır bagıslayıcıdır allahtan korkma allahtan utan boynunu buk saygından eee ogrendınız artık herseyı herkezın gorusu farklıdır...

+ Yorum Gönder
dövme dinimizce günah mı,  dinimizde dövme,  dinimize göre dövme günah mı,  dinimizde dövme günahmı,  dinimizce dövme günahmıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi