Kadere İnanıp Boyun Eğmek ne Kadar Doğru ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Kadere İnanıp Boyun Eğmek ne Kadar Doğru ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Kadere İnanıp Boyun Eğmek ne Kadar Doğru ?

  Reklam  Kadere İnanıp Boyun Eğmek ne Kadar Doğru ?

  Forum Alev
  Müslümanları kaderciliğe davet eden ilk kişi "Cad Bir Dirhem" olduğu tarihte bilinmektedir.Bu kişi Yahudidir.Özellikle Emevi döneminde kadercilik baş tacı edilmiştir.İnsan kötü bir iş mi yaptı, bağla kadere gitsin, alın yazısıdır der kurtulursun.
  Oysa bu davranış Allah' ın insanlara bağışladığı aklı inkar etmek demektir.
  Bakara suresi ayet 191, 195; "Ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.Ayet hükmünce kader denilen anlayışın, Tanrı yazgısı olmayacağı aşikardır."
  Yunus suresi ayet 108; "Deki Rabbinizden emir geldi.Kim doğru yolu sürerse yararı kendisinedir.Kim saparsa zararı kendisinedir.Fiili hareketlerinizi ne yapıp yapmayacağımı üzerime almış değilim."
  Kişi aklını kullanmayıp, kötü iş yaparsa ve bunada tanrı yazgısı derse, O kişinin Tanrı' nın emrini yerine getirmekten başka ne suçu olabilir ki...Tövbe haşa suç Tanrı' nın olmuş olur ki aklın alacağı iş değil...Kader varsa sorumluluk yok, sorumluluk varsa kader yok...
  Şehri Nechul Belaga isimli eserde şöyle bahseder.
  "Bir gün bir mecliste hayır ve şer, kaza ve kader tartışması yapılıyordu.Hz. Ali içeri girince sorarlar.Ya imam Kader, şer, kaza Allah'tan mıdır?
  İmam Ali;Allah insana cuzi iradesini eline vermiştir...Ya İmam bu nasıl olur?Vay halinize siz kaza ve kaderi kulun iradesini elinden alan bir araç olarak mı görüyorsunuz!.."
  Kaza ve kader Allah' tan olsaydı, Allah Peygamberini gönderip kullarını uyarmaya gerek duyarmıydı...
  Ashab sorar!
  "Ya Resulullah kaderciler kimlerdir?"
  "Hem suç işleyip, hem de Allah' a isnat edenlerdir"...buyurmuş...

  Bu bağlamda kader yoktur, akıl vardır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kadere İnanıp Boyun Eğmek ne Kadar Doğru ?

  Reklam  Yaşam içinde iyi ve kötü anlar olabiliyor. Kötü anlarda kader bu deyip hiç bir şey yapmamak insanın kendine yapacağı en büyük haksızlıktır. Çaba göstererek+ Yorum Gönder
kadere boyun eğmek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi