Bunları Biliyormusunuz ? Rakamlarla Yaratılış Mucizeleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Bunları Biliyormusunuz ? Rakamlarla Yaratılış Mucizeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  misafirr
  Yeni Üye
  Reklam

  Bunları Biliyormusunuz ? Rakamlarla Yaratılış Mucizeleri

  Reklam  Bunları Biliyormusunuz ? Rakamlarla Yaratılış Mucizeleri

  Forum Alev
  Bunları Biliyormusunuz ? Rakamlarla Yaratılış Mucizeleri  Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür. (İbrahim Suresi, 34)

  Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
  (Nahl Suresi, 18)


  100.000 km
  İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğu 100.000 kmden fazladır. Bir insanın vücudundaki damarlar uç uca eklendiğinde dünyanın etrafını 2,5 defa dolaşacak bir uzunluğa erişir.

  23.040 kez
  Gün boyunca ortalama 23.040 defa nefes alırız.

  200 tane
  Yetişkin bir insanın başında cm2de 200 saç kökü bulunur.

  230 kg
  Zürafalar haftada ortalama 230 kg bitki yer.

  900 cilt
  Eğer DNA'daki bilgileri bir kağıda dökmemiz gerekseydi, her biri 500 sayfa olan 900 ciltten oluşan dev bir kütüphane oluşturmamız gerekirdi. Bu ansiklopedileri sığdırmak içinse bir futbol sahası uzunluğunda kütüphaneye ihtiyacımız olurdu.

  100 km
  Yusufçuk hiçbir yere konmadan 100 km'lik bir yolu katedebilir. Üreme mevsiminde 15-35 km süratle bataklık üzerinde uçar.

  20 milyon
  Ortalama bir buzdağının ağırlığı 20 milyon tondur.


  200 gram
  İnsan vücudunda yer alan kas ve dokular sürekli yenilenir. Günde yaklaşık 200 gram kas ve doku hücresi yenilenir.

  3 milyar
  Gökyüzünde yılda 3 milyar şimşek veya yıldırım oluşmaktadır.

  1000 0C
  Merkür gezegeninde gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı 1000 0Cdir.

  2 milyon
  Arılar, yarım kg bal yapabilmek için 2 milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

  Yüzde 25
  Böbreklerden dakikada 500-600 ml kan geçer. Bu da kalpten pompalanan kanın %25'idir.

  8000 metre
  Yaban kazları, oksijen oranının çok az olduğu 8000 metre yükseklikte uçabilirler.

  160 km
  Göklerdeki en hızlı canlılar saatte 160 km'lik bir hıza ulaşabilen deniz kırlangıçlarıdır.

  200.000 bardak
  Bir inek hayatı boyunca yaklaşık 200.000 bardak süt üretir.

  3 yıl
  Bir salyangoz 3 yıl boyunca uyuyabilir. En hızlı hareket eden salyangoz 50 m/saatlik hıza sahiptir.


  300 milyar
  Uzayda orta büyüklükteki bir galakside yaklaşık 300 milyar yıldız vardır.

  500.000
  Aynı topraktan 500.000den fazla bitki çeşidi yetişebilmektedir.

  1670 km
  Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı saatte 1670 kmdir.

  1 katrilyon
  İnsan beyninin içinde aynı anda 1.000.000.000.000.000 (1 katrilyon) haberleşme yapılmaktadır.

  35 cm
  Zürafalar 35 cm. uzunlukta siyah bir dile sahiptirler.

  Saatte 80 km
  Karada en hızlı gidebilen canlılar çitalar olup, saatte 80 km'lik bir hıza ulaşabilirler.

  Saniyede 20 kez
  Bir ağaçkakan, ağaca gagasını saniyede 20 kez vurabilir.

  25.000
  Salyangozların 25.000 civarında dişi vardır.

  1.2 m çapındaki çene
  Bir hipopotam (su aygırı), ağzını 120 cm uzunluğundaki bir insanın rahatlıkla girebileceği kadar açabilir.

  400 kuşu barındırabilen yuva
  Afrika'da yaşayan dokumacı kuş türleri, apartman gibi bölmelere ayrılmış, çok karmaşık yuvalar yaparlar. Bu yuvaların yüksekliği 3 m'yi, genişliği ise 4,5 metreyi bulur ve içinde yaklaşık 200 çift kuşu barındırabilir.

  3 tane göz kapağı olan canlı
  Develer çöl şartlarına uyum sağlayacak birçok özellikle birlikte yaratılmışlardır. Çöl gemileri olarak da adlandırılan develer birçok sistemin yanısıra kum fırtınalarında kendilerini kumlardan koruyan üçüncü bir gözkapağına da sahiptirler.

  2200 insanı öldürebilecek miktarda zehir
  Zehirli-oklu kurbağa 2200 insanı öldürmeye yetecek kadar zehir içerir.

  40 km hızla uçarken havada uyuyabilen kuş
  Albatroslar, yaklaşık 40 km/saat hızla uçarken havada uyuyabilirler. Bu biçimde albatros bir ay süren uçuşunda yere hiç inmeden 15.000 kilometrelik bir mesafe kat edebilir.

  Vücudun 2 kat uzunluğundaki dil
  Bukalemunlar, gözlerini aynı anda iki farklı yöne hareket ettirebilirler. Ayrıca vücutlarının iki katı uzunluğunda bir dile sahiptirler. Bundan dolayı, vücut uzunluklarının 2,5 katından daha uzak mesafedeki bir yiyeceğe dilleri ile uzanabilirler.

  5 kg ipek için bir ton dut yaprağı
  İpek böceği tamamen evcilleştirilmiş tek böcek türüdür. Bu böceğin larvaları 5 kg ipek üretmek için bir ton dut yaprağına ihtiyaç duyarlar.

  96.500 km
  Kandaki hücreler, vücuttaki kan miktarının yarısını oluşturmalarına rağmen, yan yana dizildikleri takdirde 96.500 km-lik bir çizgi oluşturabilecek kadar fazladırlar. Bu, dünyanın çevresini iki kez dolaşmaya yeterli bir uzunluktur.

  200 adet
  Bir kunduz yuvasını inşa ederken yılda ortalama 200 ağaç keser.

  190 kez
  Bir kirpinin kalbi dakikada ortalama 190 kez atar. Kış uykusunda iken bu rakam dakikada 20ye düşer.

  Senede 50.000
  Dünyada her yıl 50,000 den fazla deprem oluyor.

  1000 kimyasal
  Bir fincan kahvede 1000den fazla kimyasal madde bulunur. Hiçbirinin tek başına bir tadı yoktur ancak her biri bütün kahve tozunun birer parçasıdır.

  18 tane
  Yalnızca 3 gr ağırlık meydana getirmek için yaklaşık 18 sinek kuşunun bir araya gelip tartılması gerekir.

  Saatte 105 km
  Denizin en hızlı canlıları olan yelken balıkları saatte 105 kmlik bir hıza ulaşabilmektedirler.

  28 dakika
  Bir iguana karada yaşadığı halde su altında 28 dakika kalabilir.

  Dakikada 9 kez
  Bir mavi balinanın kalbi dakikada sadece dokuz kez atmaktadır.

  600,000
  İnsanlar saatte 600,000 deri parçası dökerler. Yılda yaklaşık 675 gr deri kaybederler. 70 yaşına geldiğinde ortalama bir insan 47 kg deri kaybeder. 2. 2
  jackef
  Üye

  --->: Bunları Biliyormusunuz ? Rakamlarla Yaratılış Mucizeleri

  Reklam  emeğine sağlıkk..cokk ilginç bilgiler..bazılarını hiç duymamıstım.tesekürler. 3. 3
  misafirr
  Yeni Üye
  30 km
  Kız böceği saatte 30 km.'ye varan bir hızla uçar. Bu denli hızlı uçan kızböceği, havada bir yere çarpmamak için iyi çalışan duyu organlarına sahip olmalıdır. Kız böceği, başının iki yanında yer alan "mozaik yapılı" ve iyi görüş sağlayan gözleriyle çok güvenli bir şekilde uçar. Hayatları çevrelerini görmelerine bağlı olduğundan kız böcekleri geceleri avlanmazlar. Bu nedenle alt ayağını önünde minik bir sepet gibi tutup bununla kendinden küçük böcekleri yakalayan kız böceği bir gündüz avcısıdır.

  20 adim
  Suda yürüyen kertenkele saniyede 20 adım atarak suyun üstünde çılgınca koşar. Ayakları suya değdiği anda, her bir parmak iyice kasılarak ayağın yüzey alanının artmasını ve suyu kolayca itmesini sağlar. Böylelikle ayaklar, vücudun ağırlığını rahatlıkla dengelerler.

  12 tane
  Uzun kuyruklu Baştankara kuşu, yavruları için örümcek ağlarını kullanarak bir yuva inşa eder. Bu kuşun etrafında yuvayı yapabileceği pek çok madde varken, özellikle örümcek ağını seçmesinin nedeni; örümcek ağının elastiki bir yapısının olmasıdır. Örümcek ağları ile yapılan elastiki yuvalar, Baştankara kuşlarının 12 yavrusunu birden taşıyabilecek kadar, sağlam ve güvenilir yapılardır.

  4000 metre
  Deniz altılarda suya dalmak ve yüzeye çıkmak için Nautilus adı verilen deniz hayvanının yöntemi kullanılır. Bu canlı avlanırken ya da düşmanlarından kaçarken yükselmek ya da dibe batmak için gerekli miktarda suyu dışarı pompalar. Ancak bir denizaltı sadece 400 m. dibe batabilirken, Nautilus için 4000 m. derinliğe dalmak son derece kolaydır.

  40 km
  Ağaçkakanın gagasıyla ağacı delme hızı saatte yaklaşık olarak 40 km.'dir. Eğer kuşun gagasında özel bir kilit sistemi olmasaydı bu hız nedeniyle gagası iki parçaya ayrılırdı.

  6000 km
  Avrupa'daki ırmaklarda yaşayan yılan balıkları 6000 km.'lik uzun bir yolculuk yaparak Bermuda'nın güney batısında bulunan Sargossa Körfezi'ne gelirler. Buraya yumurtalarını bıraktıktan sonra ise ölürler. Çıkan larvalar da kendilerini, "Gulf Stream" adı verilen sıcak su akıntısına bırakarak tekrar Avrupa'ya doğru 6000 km.'lik bir yolculuğa başlarlar.

  42 derece
  Golyan balığı, kışın ırmaklara karışan sıcak su kaynaklarının oluşturduğu çöl adacıklarında yaşar. Ayrıca bu balık farklı tuzluluk oranlarına ve su sıcaklıklarına da dayanıklıdır. Golyan balığı dayanma sınırını çevre koşullarına göre değiştirebildiği için, hem sıcak hem de soğuk suda yaşayabilmektedir. Ancak 420C ve yukarısı onun için öldürücüdür. Su sıcaklığındaki en ufak bir artışı bile algılayabildiği için tehlikeli bölgeleri terk edip, daha serin sulara kaçar. Bu canlıların ister tatlı ister tuzlu olsun her türlü suda yaşayabilmelerinin sırrı ise, vücutlarındaki "sodyum iyonu konsantrasyonunu" ayarlayabilmeleridir.

  %25
  Yunusların kubbe biçimindeki kafa çıkıntılarının "damla"yı andıran biçiminin suyu çok daha iyi yardığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine gemilerin çoğuna, yunus kafasına benzeyen bir pruva şekli verilmiş, bu da hızın yükseltilmesini ve yakıttan yaklaşık %25 oranında tasarruf yapılmasını sağlamıştır.

  3 mm
  Sadece 3 mm. uzunluğunda olan Pulex irritans'lar (insan pireleri) 19.7 cm.'ye ulaşan yatay atlayışlar yapabillirler. Yani pireler kendi uzunluklarının 100 katından daha uzun mesafelere atlayabilmektedirler. Pireler bu eşsiz sıçrama güçlerini, "resilin" denilen lastiksi bir proteinden elde ederler. Resilin gövdeyi sarıp destekleyen ve kasların hareket için dayanak yaptığı yapıları oluşturan dış iskelette öbekler halinde yer alır.

  45-90 cm
  Avustralya'da yaşayan ve boyları 45 cm. ile 90 cm. arasında değişen "uçan sincaplar"ın bütün türleri ağaçlarda yaşar. Aslında yaptıkları tam olarak uçma değildir. Bir ağaçtan diğerine uzun atlayışlar yaparak hareket ederler. Ağaçlar arasında bir planör gibi uçarak hareket eden bu canlılarda kanat yoktur, uçma zarı vardır.

  72 km
  Çitalar dünyanın en hızlı koşan kara hayvanları olarak bilinirler. Kısa mesafeleri çok büyük bir hızla aşabilirler. Hatta saniyeler süren bir zaman içinde, hızlarını 72 km.'ye kadar çıkarabilirler.

  1800
  Baykuşlardaki "görüş derinliği", bütün yırtıcı kuşlarda bulunur. Ancak, hiçbir kuş bu konuda baykuş kadar iyi donanımlı değildir. Baykuşların bazı türleri, görüş alanlarını genişletmek için, başlarını 1800 döndürüp tam arkalarını görebilecek bir yapıya sahiptirler. Bu kolaylık, baykuşların sadece yırtıcı hayvanlardan korunmalarını değil, aynı zamanda avlarının yerini doğru saptamalarını da sağlar.+ Yorum Gönder
kazlar kaç km uçabilir,  yaratilis mucizeleri,  yaban kazı kaç km uçar,  kirpi saate kaç km hızla koşar,  kazlar kaç km uçar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi