İslamda: Yas Tutma

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden İslamda: Yas Tutma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  İslamda: Yas Tutma

  Reklam  İslamda: Yas Tutma

  Forum Alev

  YAS TUTMA

  Ölenin arkasından yakınlarının duyduğu üzüntüyü dile getirmeleri.
  Ölüm, insanın başına gelen en acılı bir durum olduğu için, yakınları bundan büyük üzüntü duyarlar. Beşerî tabiatın gereği olarak bu üzüntülerini dışa vurmaları da gayet normaldir. İslâm öncesi Cahiliye Araplarında yas tutma aşırı bir haldeydi. Ölenin yakınları, avazları çıktığı kadar bağırarak ağlar, üstlerini başlarını yırtarlar, para ile profesyonel ağlayıcılar tutarlar, ölenin karısı bir yıl süreyle evden dışarı çıkmaz, koku sürünmez, yıkanmaz, bir yıl sonra üzerine hayvan pislikleri atılarak bu durumdan kurtulurdu. Yakınlarının ölüye karşı olan saygıları, gösterdikleri bu yasın şiddetiyle ölçülürdü.
  Pek çok muharref din ve milletlerde aşırılığa kaçan yas tutma adeti İslâm'da makul bir hale getirilmiş, aşırılıklar yasaklanmıştır. Hz. Peygamber; "Yüzüne vurarak, üstünü başını yolarak ağlayan ve cahiliye adetini sürdüren bizden değildir" (Buharî; Cenâiz, 36) buyurmuş, oğlu İbrahim ve torunu öldüğünde ağlayıp gözünden yaşlar akınca, bu durumu soran sahabîlere; "Bu, Allah'ın kullarının kalbine yerleştirdiği bir acıma duygusudur. Allah, kulları arasında müşfik olanlara merhamet eder" (Buharî, Cenâiz, 33); "Göz yaşarır, kalb üzülür, fakat biz Rabbimizin razı olamayacağı birşey söylemeyiz" (Buharî, Cenâiz, 44) demek suretiyle bu hüznün makul bir şekilde dışa vurulmasının caiz olduğunu belirtmiştir.
  İslâm'a göre yasın süresi üç gündür. Ancak, kocası ölen kadın 4 ay 10 gün yas tutar, bu süreyi kocasının evinde geçirir. Bu süre esnasında süslenmemesi, yeni ve gösterişli elbiseler giymemesi, kendisine evlenme teklifi yapılmaması (dünür gidilmemesi), yapılsa dahi kabul etmemesi gerekir.
  Akif KÖTEN 2. 2
  daglarkizi
  Üye

  --->: İslamda: Yas Tutma

  Reklam  yardimin icin tesekkür ederim..yürekteki ates ilk günkü gibi tabiiki yanmiyor ama arasira yeniden alevleniyor..allaha inanmak allahin takdirini kabullenmekten baska bisey elden gelmiyor..inanc aciyi hafifletiyor.. 3. 3
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı daglarkizi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yardimin icin tesekkür ederim..yürekteki ates ilk günkü gibi tabiiki yanmiyor ama arasira yeniden alevleniyor..allaha inanmak allahin takdirini kabullenmekten baska bisey elden gelmiyor..inanc aciyi hafifletiyor..
  rica ederim:) bu hem sanal alemde hemde gerçek alemde görevim.
  İnanç gerçekten acıyı hafifletiyor. (kadere iman)

  ölen yakınları ve çok acı olayları unutmak da Allahın bir nimeti.
  düşünüyorumda unutmasak, acılarımız taze kalsa halimiz ne olurdu:(+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi