Nurlu Vecizeler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Makaleler Bölümünden Nurlu Vecizeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Nurlu Vecizeler

  Reklam  Nurlu Vecizeler

  Forum Alev
  bu-kediler-nereye-bakiyor.jpg
  Bu bereketler, ya yanıma gelen hâlis dostlarıma ihsandır; veya hizmet-i Kur'âniyeye bir ikramdır; veya iktisadın bereketli bir menfaatidir; veyahut "Yâ Rahîm, yâ Rahîm" ile zikreden ve yanımda bulunan dört kedinin rızıklarıdır ki, bereket suretinde gelir, ben de ondan istifade ederim. Evet, hazin mırmırlarını dinlesen, "Yâ Rahîm, yâ Rahîm" çektiklerini anlarsın.

  İnsanın hayat-ı hayvaniyeden aldığı lezzet bir serçekuşunun lezzeti kadar değildir.

  Çünkü, insanda hüzün, keder, korku var, onda yoktur. Fakat cihazat, hissiyat, duygular, istidatlar itibarıyla hayvanların en alasından fazla lezzet alır. İnsanın şu vaziyetine dikkat edilirse anlaşılır ki, bu kadar cihazat, bu hayat için olmayıp, ancak bir hayat-ı bakiye için kendisine verilmiştir.

  Mesnevi-i Nuriye | Onuncu Risale | 187


  (tabiat) Ancak bir san'at olabilir, sani olamaz. bir nakıştır, nakkaş olamaz.

  ve

  bak çeşmelere, çaylara, ırmaklara; yerden, dağlardan kaynamaları tesadüfi değildir.

  Madem iman gibi hadsiz derecede kıymetdar bir nimet bizde vardır; ihtiyarlık da hoştur, hastalık da hoştur, vefat da hoştur.

  Kâinat sarayında hizmet eden hayvanât, kemâl-i itaatle evâmir-i tekviniyeye imtisâl edip, fıtratlarındaki gâyeleri güzel bir vecihle ve Cenâb-ı Hakkın nâmiyle izhâr ederek, hayatlarının vazifelerini bedî bir tarz ile Cenâb-ı Hakkın kuvvetiyle işlemekle ettikleri tesbihât ve ibâdât, onların hedâyâ ve tahiyyâtlarıdır ki, Fâtır-ı Zülcelâl ve Vâhib-i Hayat dergâhına takdim ediyorlar.

  Sözler | Yirmi Dördüncü Söz | 320


  1- Rabbin balarısına ilhâm etti: 'Dağlardan, kendine evler edin. " (Nahl Sûresi: 16:68.)

  (ilâ âhir-i ayet).


  Evet, balarısı, fıtratça ve vazifece öyle bir mucize-i kudrettir ki, koca Sûre-i Nahl, onun ismiyle tesmiye edilmiş.


  Çünkü, o küçücük bal makinesinin zerrecik başında onun ehemmiyetli vazifesinin mükemmel programını yazmak ve küçücük karnında taamların en tatlısını koymak ve pişirmek ve süngücüğünde zîhayat âzâları tahrip etmek ve öldürmek hâsiyetinde bulunan zehiri o uzuvcuğuna ve cismine zarar vermeden yerleştirmek, nihayet dikkat ve ilimle ve gayet hikmet ve irade ile ve tam bir intizam ve muvazene ile olduğundan, şuursuz, intizamsız, mizansız olan tabiat ve tesadüf gibi şeyler elbette müdahale edemezler ve karışamazlar.


  Şualar | Yedinci Şuâ | 143 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Nurlu Vecizeler

  Reklam  Anlamı büyük, yol gösterici, bilgi veren, faydası olan sözler dini kaynaklı sözlerdir. Tek bir sözle bir çok anlamı kapsamakta ve yol göstermektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi