Türkiye ve Dünya Binicilik Tarihi

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Türkiye ve Dünya Binicilik Tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Türkiye ve Dünya Binicilik Tarihi

  Reklam  Türkiye ve Dünya Binicilik Tarihi

  Forum Alev
  Dünyada ilk Binicilik


  Günümüzden 4 bin yıl önce Orta Asya’daki göçebe toplulukların atı binek hayvanı olarak kullandıkları bilinmektedir. Ata sağlam oturmanın ve üzenginin önemini ise ilk olarak İskitler kavramışlardır. At sırtında savaşan ve avlanan en eski topluluk olarak Hititler tarihe geçmiştir. Ksenophon’un Hippike (Binicilik) adlı kitabı, binicilik konusunda yazılan ilk kitaptır. Bugün de kullandığımız yöntemlerle atın zor kullanmadan eğitilebileceğini ilk ileri süren kişi, Ecolé de Cavalerie (Atların Eğitimi) adlı kitabın yazarı François Robichon de la Guérinière’dir. Türkler, Orta Asya'da göçebe olarak yaşadıkları eskiçağlarda iyi biniciydiler. Eski Türklerin çöğen, cirit gibi at sırtında oynanan oyunlarda usta oldukları bilinmektedir. Ama yerleşik yaşama geçildikçe ve Osmanlı döneminde, özellikle kentlerde binicilik önemini yitirdi ve askeri amaçlarla sınırlı kaldı. 1913'te Sipahi Ocağı'nın kurulmasıyla biniciliğe yeniden önem verilmeye başlandı. Özellikle Cumhuriyet döneminde binicilik sivillerin de ilgi gösterdiği bir spor haline geldi. Türk biniciler uluslararası yarışmalara ilk kez 1931’de katıldı ve Yüzbaşı Cevat Mustafa bireysel sıralamada üçüncülük elde etti. Ertesi yıl Teğmen Saim Polatkan Nice konkurhipiklerinde “Kısmet” adlı atıyla ikinci oldu. Türk biniciler arasında uluslararası karşılaşmada ilk altın madalyayı 1934’te Viyana konkurhipiklerinde Teğmen Cevat Gürkan aldı. Uluslararası karşılaşmalarda adını duyuran ilk kadın binici Hayal Gönenli’dir ve 1971 yılında Balkan şampiyonasında gümüş madalya kazanmıştır. Sonraki tarihlerde, özellikle Balkan ülkeleri arasında yapılan karşılaşmalarda pek çok Türk binici madalya almıştır.


  Türkiye Binicilik Tarihi

  1911- Türkiye'de ilk binicilik okulu "Binicilik ve Tatbikat Okulu" adı ile kuruldu.
  1913- Mahmut Şevket Paşa, Sipahi Ocağı'nı kurdu. Bu ocak sayesinde özellikle ordu, biniciliğimizin en önemli kaynağı haline geldi.
  1923- Türkiye Binicilik Federasyonu kuruldu.
  1932- Türkiye uluslararası binicilik federasyonuna (FEI) üye oldu.
  1933- Türkiye'deki ilk milli binicilik karşılaşması İstanbul Taksim Stadı'nda yapıldı.
  1935- İlk altın madalyayı Achen Konkurhipikleri'nde, Üst.Tğm Saim Polatkan Kısmet ile aldı.
  1936- Türk biniciliği ilk kez Olimpiyatlara katıldı. Berlin Olimpiyatları'nda Yüzbaşı Cevat Kula, Çapkın ile ferdi 6. oldu Bugüne kadar yapılan en iyi olimpiyat derecesi.
  1938- Mussolini Uluslar Altın Kupası'na Almanya, İtalya, İrlanda, Romanya ve Türkiye katıldı. Türk ekibi;Cevat Kula GÜÇLÜ,Saim Polatkan ÇAKAL,Eyüp Öncü ÜNAL, Cevat Gürkan ise YILDIZ isimli atlarıyla birinci oldu.
  1948- Türk biniciliği Londra Olimpiyat Oyunları'na katıldı.
  1956- Nuri Oğlakçı tarafından İstanbul Atlı Spor Kulübü kuruldu.
  1956- Türk biniciliği Stockholm Olimpiyat Oyunları'na katıldı. Yüzbaşı Kemal Özçelik Eskimo ile ferdi 18. oldu.
  1958- Binicilik Federasyonu Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne bağlandı.
  1958- Binicilik Federasyonu yönetimine ilk sivil geldi. Nejat Eczacıbaşı başkan oldu.
  1959- Nejat Eczacıbaşı Federasyonu Başkanlığı'nda Olimpiyat Şampiyonu Pierre Jonqueres d'Oriola'nın katıldığı uluslararası yarışma Mithatpaşa Stadı'nda yapıldı.
  1960- Rotterdam Milletler Kupası'nda Cevdet Sümer, Nail Gönenli, Salih Koç oluşan ekip 1. oldu.
  1960- Roma Olimiyatları'nda Ferdi'de Cevdet Sümer 15. oldu.
  1964-1988- Türkiye'de at vebası daha sonrada görülmesi ve son yıllarda da ruam hastalığı nedeniyle Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) Türk atlarına yasak koydu. Yasak süresince biniciler Balkan ülkeleri haricinde uluslararası sahaya çıkamadı.
  1978- Süvari yarışma Grubu lağv edildi. 1984 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı bünyesinde faaliyetlerini sürdürdü. 1984 yılında Kara Kuvvetleri'na bağlandı.
  1992- Binicilik Şampiyonası'nda Türk binicileri uzun bir aradan sonra uluslararası alanda ilk kez altın madalya kazandı.
  1994- Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI)'nun verdiği kararla Asya Grubu'nda mücadele veren Türkiye, Avrupa Grubu'na alındı.
  1999- Atların Avrupa'ya girişleri yasaklandı.
  2002- Atların Avrupa'ya girişlerine izin verildi.

  1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2002, 2003 ve 2004 yıllarında düzenlenen Balkan Şampiyonaları'nda Türk binicileri çeşitli kategorilerde altın, gümüş ve bronz madalyalar aldılar.
  2005-Türk milli takımı İstanbul'da düzenlenen Balkan Atlama Şampiyonasında Yetişkin,Genç Yetişkin ve Gençler kategorisinde takım ve Ferdi olarak Balkan Şampiyonluğunu kazandı.
  2006-Balkan Şampiyonasında takım halinde şampiyon olurken,At terbiyesi dalında Yıldız takımı büyük bir başarı göstererek ilk kez altın madalyayı Türkiye'ye getirdi.Türkiye Binicilik Federasyonunun,İstanbul Atlı Spor Kulübü evsahipliğinde düzenlediği ilk Avrupa Yıldızlar şampiyonasında milli takımımız,takım halinde beşinci olurken,aynı yarışmalarda gençler dalında yapılan teşvik yarışmalarında binicilerimiz birincilikler almıştır.

  2006-Türkiye'nin en önemli Binicilik Yarışması olarak görülen Atatürk Kupası Türkiye Binicilik Federasyonu tarafından Sipahi Ocağı Binicilik Kulübü evsahipliğinde ilk kez 2.000 kişi önünde gece yapıldı,ve bu kupayı 3.kez üst üste kazanan Mert Alıcıoğlu kupanın daimi sahibi oldu.
 2. 2
  bsbuse
  Üye

  --->: Türkiye ve Dünya Binicilik Tarihi

  Reklam  valla ödevimde yardımcı oldu sağol 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi