Döğüş sanatlarının en eskisi Taekwondo

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Döğüş sanatlarının en eskisi Taekwondo ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Döğüş sanatlarının en eskisi Taekwondo

  Reklam  Döğüş sanatlarının en eskisi Taekwondo

  Forum Alev
  Taekwondo


  Tekwondo dünyada bilinen döğüş sanatlarının hemen hemen en eskisidir.Ve kore kökenli silahsız döğüş ve savunma sanatı olarak bilinir.
  bir savunma sanatı olup yumrukların yanı sıra yüksekten ve sıçrıyarak atılan tekmelerden geniş biçimde yararlanılır.Genel de bu spor savunma ve ruhsal gelişim amaçlarına yöneliktir.Bu tekniklere TAEGYON yani ayak sistemi denmiştir..
 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Taekwondo

  Reklam  Siyah kuşak olmanın anlamı.


  Her taekwondo sporcusunun amacı siyah kuşak olabilmektir. Çünkü taekwondoda siyah kuşak olabilmek çok özel bir konumdur.Ancak taekwondoya başlayan ortalama 100 öğrenciden sadece biri siyak kuşak derecesine ulaşabilmektedir.Çünkü bu gayret ve efor isteyen ve insanın kendisini bu yola adamasına bağlı bir durumdur.  SIYAH KUSAK SPORCU OLABILMEK:

  Siyah kuşak olmanın anlamı Her taekwondo sporcusunun amacı siyah kuşak olabilmektir. Çünkü taekwondoda siyah kuşak olabilmek çok özel bir konumdur.Ancak taekwondoya başlayan ortalama 100 öğrenciden sadece biri siyak kuşak derecesine ulaşabilmektedir.Çünkü bu gayret ve efor isteyen ve insanın kendisini bu yola adamasına bağlı bir durumdur.Bir çok tekniğin öğrenilmesi ve binlerce kez tekrarının sabırla çalışılmasını gerektirir. Fiziksel ve ruhsal açıdan mükemmel bir güçlülük hali ve üstün savunma yetenekleri ister.Bununda dışında siyah kuşak olabilmenin güçlü tekme veya yumruklardan daha önemli olan gerekleri vardır.Taekwondoda siyah kuşak sporculara attıkları güçlü tekme veya yumruklara göre değer verilmez.

  Siyah kuşak demek,Mükemmelliğin simgesidir.Alçakgönüllülüğün, yardım severliğin, başkalarının şeref ve namusuna saygının, doğruluğun, dürüstlüğün, iyiliğin, hoşgörünün, çalışkanlığın, liderliğin, sevgi ve muhabbet duygularının ifadesidir.Sporcusuna siyah kuşak takan bir eğitmen topluma -" Bakın ben böyle bir şahsiyet yetiştirdim ve hizmetinize verdim " demektedir.

  Siyah kuşak; sporcu, eğitmen ve toplum arasında bu idealler için bir sözleşme , bir akit, veya bir senettir.Siyah kuşak sporcu sıradan insanların her zaman imrenerek baktığı ve taklit etmeye çalıştıkları insan tipi demektir.

  Siyah kuşak takan sporcuda muhakkak surette sorumluluk duygusundan ileri gelen güçlü bir onur, şeref ve namus duygusu vardır.Siyah kuşak giydiğiniz anda bu çalıştırıcınızın, okulunuzun, sanatınızım, daha önemlisi kendinizin tüm iyi davranışlarınızı üzerine bina edilmiş olan "itibarı"nı ortaya korsunuz. Bir belde veya kasabada siyah kuşak derecesine ulaşmış bir sporcunun toplum dışı bir davranış sergilemesi demek o ilçedeki taekwondo antrenörü veya eğitmeninin meslek hayatının sonu olacak kadar yerin dibine girmesi demektir.Bir kurumda nasıl bir yolsuzluk olduğunda ,amir veya müdür konumundaki kişi istifa ediyor ise bu eğitmende taekwondo eğitimi vermeyi bırakmalıdır.Bu Kore'de ve Uzak Doğu'da böyle olduğu gibi ülkemizde de böyledir.

  Kişilik Olarak Siyah kuşak bir sporcu kimdir:

  Salonda eğitmenden sonra gelen bir yardımcı asistandır. Diğer alt kuşak ve minik sporcularının davranışlarını taklit ettiği bir liderdir. Her zaman %100 doğruyu , en iyi şekilde yapan mükemmel kapasitede bir sporcudur. Minik sporculara yardım eden ve onların dertleri ile ilgilenen bir ağabeydir. Salonun bakımından ve temizliğinden ve yönetiminden sorumlu bir müstahdemdir. Diğer minik sporcuların sakatlanmalarında ilk yardıma koşan bir sağlık teknisyenidir. Müsabakalarında minik sporcular için bir yardımcı partner, yenilgi ve bozgunlarında ruhi yıkımlarını geri getiren bir psikologdur.

  Doğal afetlerde Dojankdaki herkese yardım edebilecek kapasitede bir ilk yardım personelidir.(yangın, deprem vs) Kısacası siyah kuşak bir sporcu hizmetkarlıktan- liderliğe kadar tüm meziyetlere sahip örnek bir şahsiyettir.

  Siyah kuşak bir sporculara birkaç tavsiye: Siyah kuşak bir sporcu gençlik dönemini atmış ergenliği tamamlamış ve toplumsal problemlerle yavaş yavaş karşılaşmaya başlamıştır. Eğitim, iş, askerlik , duygusal ilişkiler gibi konular spor yaşantısına karışmaya ve çalışmalarını etkilemeye başlar.Bu nedenle siyah kuşak sporcu için öneli olan antrenmandan önce artık günlük yaşantısı ile taekwondo çalışması arasındaki uyumu sağlayabilmektir.

  Bu yaşlarda müsabık sporcumu olacaksınız veya geleneksel manada taekwondomu çalışacaksınız bunun kararını vermeniz gerekir. Müsabık olmak istiyorsanız Taekwondo çalışmasını ihtisaslaştırmalı ve karakterinize göre bir çalışma metoduna yoğunlaşmalısınız.Misal: İyi bir kyorigi müsabık olamaz iseniz, pomseye odaklanmalı iyi bir pomsee müsabıkı olmalı, çalışmalarınızda bu yöne daha çok ağırlık vermelisiniz. Dövüş müsabıkı olacaksanız bu yönde daha çok pratik yapmalısınız.Bu neden böyledir.Çünkü çalışma ortam ve vaktiniz artık çocukluktaki gibi sadece taekwondo olmayacaktır.

  Sadece taekwondo antrenörleri zamanlarının tamamını taekwondoya ayırtırlar .Çünkü hayatlarının idamesi için bundan para kazanırlar.Herkes taekwondo antrenörü değildir. Sizin Eğitim veya İş probleminiz olacaktır.Bu nedenle hayatınızın diğer işleri ile taekwondoyu uyumlu götürmeyi öğrenmelisiniz.Bu uyum ve zaman taksimini baştan yapmazsanız , taekwondo size hayat mücadelesinde yük olmaya başlar , kolaylıkla terk eder ve yeteneklerinizi kaybedersiniz.Taekwondodan uzaklaşmalar ve terk etmeler genelde siyah kuşak seviyesi sporcularda başlar.Tam mükemmellik çağlarında taekwondodan uzaklaşma sebebi hayat şartlarıdır.

  Bu nedenle taekwondo çalışmanıza hayat şartları gereği belki daha az zaman ayırtacaksınız. Bu nedenle daha verimli çalışmak için taekwondonun karakterinize uygun olan parçasını seçmeniz ve ona daha çok çalışmanız gerekir.

  Eğitim, sizin taekwondo yapmanız için şarttır.Lise ve ardından üniversite eğitimi spor yaşantınızın devamını sağlar.Eğer eğitim olmazsa askerlik ve iş bulma durumu müsabık sporcu yönünüzü ortadan kaldırır. Bu nedenle eğitiminize önem vermeli ve çok çalışmalısınız.
 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  TAEKWON-DO GENEL TEKNİKLER

  MOM: VUCUT
  Genel olarak insan vucudu bir bütündür.Fakat Taekwondoda kol ve bacaklar ayrı ayrı düşünülebilir.Taekwondoda el ve ayak kenarı,dirsek ,diz ,yumruk hucum için,Kol ve ayakların düz kısımları ise müdafa (Blok) için kullanılır.Çeşitli hareketlerde bütün vucut enerji kaynağı olarak kullanılır.Vucudun saldırıya uğrayacağı önemli nıktalar vardır.Buralara vucudun hayati noktaları denir.Hasım 3 şekilde saldırır.
  Yüz(OLGUL SEVİYE):
  Köprücük kemiğinin üst kısmında yer alan kısımlara denir ki,en hayati noktası üst dudak üzerindekidüşey hattın bulunduğu yerdir.
  Gövde (MOMTONG)
  Köprücük kemiği ile göbek arasındadır.Esas hayati nıktalar mide boşluğu ve her iki böğürdür.(Alt kaburgalar)
  Alt vucut(ARE)
  Göbekten ayaklara kadar olan kısımlara denmektedir.Hayati noktaları karın ve testislerdir.
  PAL(Kollar) ve SON(Eller)
  Taekwondo tekniklerinin uygulanmasındakolların ve ellerin esnekliği çok yararlıdır.Biz sadece ellerimiz ve kollarımız vasıtasıyla yöntem ve teknik çeşitlemelerininyardımı ile saldırı ve savunma ile kalmayız.,ayrıca parmakların açıp kapama yöntemini değiştirereksaldırı ve savunmaya gereken üç derecelerini uygulayabiliriz.Son(el)ile saldırı ve savunmada taekwondo uygulamasının temelini teşkil eder  JUMOK(Yumruk)

  Yumruk taekwondoda saldırı esasının temelini teşkil eder.Nasıl vurulduğuna göre bir çok şekilleri ve isimleri vardır.
  A)Vurma noktası:Orta ve işaret parmaklarının ilk kemiklerinin boğumlarının ön kısmı vuruş noktasıdır.
  B)Yumma Yöntemi:Tüm parmakları açın...Baş parmak hariç son parmakları son kemikten başlayarak içeriye doğru bükün...Parmakları ikinci defa bükerek acuç içine burun.Avuç içi kırışana kadar iyice sıkınSonra baş parmağı iyice sıkılmış olan döer parmak üzerine iyice bastırın.(Yukarıdaki şekilde olduğu gibi.)
  DING-JUMOK
  Yumruk sıkma yöntemi jumok ile aynıdır.İşaret ve orta parmakların el ile birleştiği yerdeki çıkıntıların üst kısmı vuruş noktası olarak kullanılır.
  ME-JUMOK
  yumruk sıkma yöntemi jumok ile aynıdır.Elin dış kenarı vuruş noktası olarak kullanılır.Sert cisimleri yumruğun yumuşak kısmı ile yapılan kırışlarda kullanılır.
  PYON-JUMOKA:
  yumruk sıkma yöntemi:Parmakları açın.dört parmağın son ve arta kemiklerini kıvırınsonra parmakların ilk kemiklerinibiraz aşağıya doğru bükün.Baş parmağı işaret parmağı boyunca sıkuca bastırın.VURUŞ NOKTASI:Orta parmağın keskin uçlu eklemisaldırıda başlıca uygulanacak alandır.İşaret ve yüzük parmağının eklemleriikinci derecede rol oynar.
  BAM-JUMOK:
  yumruk sıkma yöntemi: İşaret parmağı üzerinde bikülü olab baş parmağın ilk eklem çıkıntısı vuruş noktası olarak kullanılır.işaret parmağı eklem çıkıntısı vuruş nıktası olarak kullanılır.Orta parmağın eklemini dışarı çıkarın.Baş parmağı ileri çıkan orta parmağın son kemiğine sıkıca bastırın.
  VURUŞ KISMI.Dışarı çıkan eklem saldırıda kullanılır.

  SONNAL(El bıçağı)

  Sonnal yani el bıçağı saldırı ve savunma tekniklerinde önemli bir rol oynar.Parmakları bir şekilde değiştirerek sonnal çok geniş alanda kullanılır.Sonnal saldırı ve savunmanın yapıldığı kısma verilen addır.YAPMA YÖNTEMİ:dört parmağı sıkıca bastırarak uzatın,sonra parmakların ucları aynı hiaya gelsin.Baç parmağı işaret parmağının ilk kemiği yanına sıkıca bastırın.Baş parmağın iç acuç içine doğru bükülmüş durumdadır..

  SONNAL-DIN

  Sonnal gibidir .Tek farkı burada bükülen baş parmağın.ayaya sıkıca bastırılmasıdır.Vuruş nıktası elin kavisli tarafıdır.(baş parmağın üst kısmı ile işaret parmağının yan kısmı)
  AGUM-SONSonnalın hafif değişik bir şeklidir.Burada daha önceden bastırdığımız baş parmak,açılır.Diğer parmaklar ise son şekilden biraz daha içeri doğru bükülür.Vuruş noktası baş parmağın ucundan işaret parmağının birinci eklemine kadar kıvrılan yarım bir dairedir.

  BATANG-SON

  Sonnalın değişik bir şeklidir.El aynası bilekten biraz dışarı doğru çevrilere yapılır.Pyong-Jumokun değişik bir şeklidirki 4 parmağı düzeltip bilekten dışarı doğru çevrilerek yapılır. VURUŞ NOKTASI.Uygılanan başlıca kısım elin avuç içine doğru olan dış kısmıdır.

  PYONSON-KIT

  Sonnal-Ding ile aynıdır.Baş parmak sonnal-dıng te olduğu gibi avuç içine bastırılır.Dört parmak düz olmalı ve sıkıca uzatılmalıdır.Parmak uçlarını küçük parmak hariç aynı hizada tutmak gereklidir.VURUŞ NOKTASI:Üç parmağın aynı hizadaki uçlarıdır.Üç değişik pyonson-kıt vardır.1-SANDING-KID:
  El yukarı doğru dimdik tutulur.
  (SEUN-PYONSON-KIT:El yere dik)
  2-JEOCHİN-PYONSON-KIT:
  Avuç içi yukarı bakar
  3-EOPEUN-PYONSON-KIT:
  Avuç içi aşağı bakar
  GAVİSON-KIT
  Jumok yumruğundan orta ve işaret parmaklarını makas şeklinde açıp,baş parmakları avuç içine bastırmakla olur.Vuruş noktası orta ve işaret parmak uçlarıdır.
  PALMOK(BİLEK)
  Bilek savunmada kullanılır.Savunmada kullanılışına göre 4 değişik adı vardır.
  AN-PALMOK:Bileğin baş parmak tarafındaki kısmı
  BAKAT-PALMOK:Bileğin küçük parmak tarafındaki kısmı
  Vİ-PALMOK:Bileğin üst kısmı
  MİT-PALMOK:
  Bileğin avuç içi tarafındaki kısmı


  PALKUP (Dirsek)

  KOl büküldüğü zaman dirseğin en sivri kısmıdır.Palkup yakın mesafeden rakibe yapılacak etkili bir saldırıdır.Vuruş yeri dirseğin üst.alt ve arka kısımları ile yapılır.Vuruş yönüne göre çeşitleri
  DWİT-PALKUP:
  Geriye dirsek vuruşu
  AP-PALKUP:
  Öne dirsek vuruşu.Dirsek yere paralel
  OP-PALKUP:
  Yana dirsek vuruşu
  NERYO-PALKUP:
  Dirsekle yukarıdan aşağıya dik vuruş
  CHİ-(Wİ)-PALKUP:
  Dirsekle aşağıdan yukarı çene vuruşu
  DOLLYO(NOPUN)-PALKUP:
  Çeneye dairesel vuruş
  JAU-PALKUP:
  İki dirsekle iki yava vuruş
  CHİ-DÜTPALKUP:
  Dirseğin biri çeneye biri öne çeneye aşağıdan yukarı vuruş
  DARİ(BACAK) ve BAL(AYAK)
  BAL taekwondo saldırılarında önemli rol oynar.Desteklediği vucut ağırlığı dolayısıyla bir el kadar seri olmasa bile eğer iyi eğitilmişşe karşı koyulması zor saldırılsar yapabilir.Vuruş noktaları özellikle ayak bileği altındaki sivri(Keskin)kısımlardır.
  APCHUCK
  Ayağın pençe ısmıdır.Vuruş yapacağı zaman ayak parmakları mümkün olduğu kadar yukarı doğru kıvrılmalıdır.
  DÜCHUCK
  Topuğun alt kısmının altı dwitchuck tur.Topuğun alt kısmının altı vuruş noktasıdır

  DKUMCHİ
  Topuğun arka kısmıdır.Vuruş burası ile uygu

  BALLALAYAK BIÇAĞI:
  Ayağın dış kenerıdır.Vuruş noktası burasıdır.
  BALDİNG
  Ayağın üst kısmına verilen addır.Vuruş noktası burası ile uygulanır.
  BALDABAK
  Ayağın iç kenarına verilen addır.

  GenelTanımlar
  Vuruş yapacağımız tekniklerde vucudumuzun pozisyonu
  Hem ellerin hemde ayakların saldırı ve savunma için uygulanan hareketlerine teknik adı verilir.Teknikler kabaca aşağıdaki şekillere bölünmüştür.
  SOGİ Duruş veya vücudun durumu her sporda hayati önem taşır.Taekwondoda duruş çok önemlidir.Taekwondoda duruş ya tek ayak yada iki ayak üzerinde vucut ağırlığını dengeli bir şekilde taşıma vaziyetidir.Dengeyi sağlamakta ayakların birbirinden uzaklığıu dizlerin bükülküşü önemli faktörlerdir.İyi bir duruşta aşağıda ki faktörler göz önüne alınır.
  1-Dik durunuz
  2-Ayak uzunluğu ayakların açıklığını ölçme birimidir.Bir ayak .iki ayak gibi terimler kullanılır.
  3-Öndeki ayakla arkadaki ayak arasındaki mesafeden söz ederken kişinin normal adımı ölçü birimi olarak kullanılır.Bir adım veya 2 adım gibi terimlerle ifade edilir.
  4-Ayakların yaptığı açılar,ayakların iç kısımları arasındaki açıklıklardır ve derece ile belirtilmişlerdir.Örnek:Charyot duruşundaki ayakların açısı 45 derecedir.ve şöyle denir:Sol ayak 22.5 derece sağ ayak 22.5 derece olarak belirtilir.
  MOA-SOGİ
  Ayaklar bitişik olarak yapılır.
  CHARYOT-SOGİ
  Topuklar birleştirilir.Her iki ayak 22.5 derece açılır.Ayaklar arasındaki açı 45 derecedir.
  PYONGİ-SOGİHaır duruşu:Ayaklar yana açılır.Her ayak 22.5 derecelik açı yapar.Dizler kırılmaz.Bu duruş bir çok hareketin hazır duruşu olan GİBONSOGİ için kullanılır.
  NARAHİ-SOGİ
  Ayaklar açık ve birbirine pareleldir.
  MO-SOGİ
  Herhangi bir ayağın PYONGİ-SOGi duruşunda iken bir adım ileri atılması ile yapılan duruştur.
  VEN-PYONHİ-SOGİ/ORIN-PYONHİ-SOGİ
  Ayak parmaklarının biraz dışa döndürülmesi ile yapılan Pyonhi-Soginin değişik bir şeklidir.Sağ ayak dışa dönerse Orın-Pyonhi-sogi sol ayak dışa dönerse Ven-Pyonhi-Sogi olur.
  JUCHUM-SOGİ
  Charyot-sogi duruşundan ayaklar birbuçuk ayak boyu yana açılır.Dizler bükülerek vucut biraz aşağı indirilir.Vucut ağırlığı her iki ayak üzerine eşit olarak verilir.
  MO-JUCHUM
  Juchum-sogiden herhangi bir ayakla öne bir adım atılarak yapılan duruştur.
  APSOGİ
  Normal olarak yürüdüğünüzü farzedin.Normal olarak vucut ağırlığı adım atan ayağın üzerine verilir.Adım atar atmaz durunuz.Ayaklar arasındaki uzaklık şahıstan şahısa değişebilir.Ayakların açılarıda şahıstan şahısa değişebilir.Vucut ağırlığının %60-70 'i öndeki ayak üzerindedir.Dizler ya çok hafif bükülür yada hiç bükülmez.
  AP-JUCHUM
  Juchum-sogide olduğu gibi dizler bükülerek dizler alçaltıulırDizler içe bükülerek vucudun önü kapatılır.Vuvut hafifçe öne bükülür.Ağırlık her iki ayak üzerinde dengelenir.
  APKUBİ
  Her iki ayaklar arasındaki açıklık 1.5 adımdır.Ayaklar arasındaki enine genişlik bir ayak boyudur.Öndeki ayak ileri dönüktür.Arkladaki ayağın burnu 30 derece açılır.Arkadaki ayağın dizi bükülmez.Öndeki ayağın dizi,diz üzerinden yere dik olarak bakıldığında ayak parmaları diz ve gözler bir hizaya gelecek şekilde bükülmelidir.Vucudun ağırlığının 2/3 ü öndeki ayak üzerindedir.
  DÜTKUBİ
  İki ayak üzerindeki açıklık bir adımdır.Öndeki ayağın burnu tam karşıya dönüktür.Arka ayağın burnu 90 derece dışa dönüktür.Arka diz JUCHUM-SOGİ deki gibi bükülür.Böylece vucut alçaltılır.Bütün ağırlık arka ayak üzerindedir.Arka bacak büküldüğünden normal olarak öndeki bacakta bükülür..Öndeki ayak yamamıyle yere değer.
  BOMSOGİ
  Korelilerse kapalı duruş anlamındadır.Charyot-sogiden başlıyarat bir ayağı öne götürünüz.Ayak burnu ile yere basınız.Arka bacağı bükerek vucudu alçaltınız.Vuvut ağırlığı arka bacak üzerindedir.Önünüzü kapamak için iki ayağı çe doğru bükünüz.
  GOTTORi-SOGİ
  Sağ ayak ileri doğru hareket ederken sol ayakta ardından hareket eder ve sağ ayağın yanına gelir.Sol ayak parkakları sağ ayağın topuğu ile aynı hiada durur.Sol ayağın sadece parmakları yere değer
  GOA-SOGİ
  Bükülü duruş anlamına gelir.Bir bacağın kaval kısmı ile diğerinin baldırı çarpı işareti gibi birbirine temas eder.İki şekli vardır.A-Düt-Goa-Sogi B-Ap-Goa-Sogi.Arka ayağın kaval kemiği öndeki ayağın baldırına gelecek şekilde yana sıçrayarak yapılana Düt-Goa-Sogi denir.Aynı şekilde öne doğru sıçrayarak yapılan duruşa Ap-Goa-Sogi denir.
  HAKTARİ-SOGİ
  Leylek kuşunun duruşuna benzer.Tek ayak üzerinde yapılan bir duruştur.Bir bacak dizden hafifçe bükülür,bir ayağın diğer bacağın dizinin iç kısmına yaslanmasıdır.Eğer bir ayağın üst kısmı diğer bacağın arka kısmına konursa OGEUM-Sogi denir.

  SAĞ VE SOL DURUMLARIN TANITILMASI

  Sağ ayak önde ise o duruş sağ duruştur.Sol önde ise oda sol duruştur.Örneğin sağ ayak önde ise Orun-Apsogi,Orun-Apkubi,Orınap-Juchum-Sogi,Orın-Bom-Sogi vs adları verilir.
  Yanlız Dutkubide arkadaki ayağa göre isimlendirilir.
  Haktari-Sogi ve Ogeum-Sogi de hangi ayak üzerinde duruluyorsa ona göre adlandırılır
  Her iki ayak yana açık duruyorsa ,duruşun sağ veya sol duruş olarak tanımlanmasına gerek yoktur.

 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye

  EL VE KOL TEKNİKLERİ

  JİRUGİ(ELVURUŞLARI)
  Bir hedefe Jumokk,Pyon-Jumok veya Bam-Jumok noktaları ile direkte yapılan vuruşlara JİRUGİ denir.Aşağıda açıklanduğı gibi tatbik edilir.Jurigi,Jumok(Yumruk)'un belden çıkarak hedefe doğru direkyt vuruş hareketidir.hareketin başında yumruk belin yanında iken Jechim-Jumok durumında yani parmaklar yukarı doğru gelecek şekilde tutulur.Jeckim-Jumok baş parmak yönünde döndürülerek öne doğru hareket etmeye başlar.Hedefe varıldığında kol dümdüz olur ve yumrukler parmaklar yere bakacak şekilde tamamen dönmüştür.Yumruğun son pozisyonuna Opın-Jumok denir.Yumruğun vuruşun gücünü arttırmak için bel ve kalça ani olarak döndürülür.Yumruk ileri hedefe doğru giderken öbür yumruk kuvvetle ve çabucak geri çekilir.
  BARO-JİRUGi ve BANDE-JURİGİ Baro-Jirogi Apkobi ve dütkobi duruşlarında öndeki ayağın aksi tarafındaki yumruk ile yapılan vuruştur.Bande-Jurigi Apkobi ve dütkobi duruşlarında öndeki ayak tarafındaki Jumok(yumruk) ile yapılan vuruştur.
  Orta seviyede yapılırsa Momtong-Baro-Jirogi, Momtong-Bande-Jurigi, Yukarı seviye yapılırsa Olgul:Baro-Jurigi, Olgul-Bande-Jirugi denir

  NERYO-JİRUGİ
  Yukarıdan aşağıya vuruş

  YOP-JURİGİ
  Kalçadan dışarıya yan vuruş

  CHİ-JURİGİ
  Aparkat vuruş

  DOOLYO-JİRUGİ
  Yumruk belden hedefe doğru bir daire veya yarım daire şeklinde hareket eder.Vuruş başparmak yukarı gelecek şekilde tutularak tatbik edilir.
  DİGEUT-JİRUGİ
  Kollar kore harfi(Digut) şeklinde tarif edilen vuruştur.Bir kol yukarıya diğeri aşağıya vurur.Yukarıdaki yumrukOPIN-JUMOK durumunda vurur ve kol düzdür.
  Aşağıdaki yumruk JECHİN-JUMOk durumundadır ve kol dirsekten kırılır.İki yumruk aynı anda vurur.

  DOOLYO-JİRUGİ

  DİGEUT-JİRUGİ

  JECHYO-JİRUGİ
  Yumruk parmaklar yukarı gelecek şekilde tatbik edilir.
  Vuruş tatbik edilirken dirsek genellikle kırıktır.
  Kısa mesafeden yakın hedeflere gövdeye tatbik edilen bir vuruştur.
  Yumruğun dıng dıng kısmıyla orta seviye ve çift yumruk yapıldığında Du-Jumok-Momtong-Jechyo-Jirugi adını alır

  JECHHO-JİRUGİ

  SEVO-JİRUGİ
  Yumruk yere dik olarak tatbik edilen bir vuruştur.Dirsek bükük veya düz olabilirr
  KUMKANG-JİRUGİ
  Kumgang-Ap-Jurigi(Öne)
  Kumgang-Yop-Jurigi)Yana)
  DÜ-JURİGİ
  Geriye yumruk
  DUBON-JURİGİ
  Çift yumruk


  SEVO-JİRUGİ

  KUMKANG-JURİGİ

  DANYOTOK-JURİGİ

  DANYOTOK-JURİGİ
  Sağ ve sol Jumok(Yumruk) ile yapılır
  CHETTARİ-JURİGİ
  Biri önde diğeri geride çift yumruk
  SASUM-JURİGİ
  Dirsekler karına dayalı olarak yukarı 45 derecelik açı ile çift yumruk vuruşu
  PYOJOK-JURİGİ
  Vucudun diğer yan tarafına yan yukruk vuruşudur.


  DANYOTOK-JURİGİ

  SASUM-JURİGİ

  PYONSON-KIT-OPEN
  CHIRUGİ

  CHİRUGİ(VURUŞ DÜRTÜŞ
  Churigi,Pyonson-Kıt veya Kavinson-Kıt ile hedefe vuruş veya dürtüş tekniğidir.
  PYONSON-KIT-SEVOCHİRUGİ
  Yere dik Pyonson-Kıt ile yapılan vuruştur.Genellikle solar pleksusa yapılan vuruştur.Seon-Sonkıt-Churigi ile aynıdır
  PYONSON-KIT-OPIN-CHİRUGİ
  Avuç içi yere dönük Pyonson-Kıt
  Solar pleksusa hayati derecede şiddetli bir vuru olarak tanımlanır.
  PYONSON-KIT-JECHYO-CHİRUGİ
  Avuç içi yukarıya doğru dönük Pyonson-Kıt ile vuruş.Bu vuruşlada solar pleksusa vurulur
  GAVİNSON-KIT-JECHYO-CHİRUGİ
  Gavinson-Kıt ile yapılan bir vuruştur.Hedef gelellikle gözlerdir.
  CHİGİ(DAİRESEL VURUŞLAR)
  Chigi Kolların dairesel hareketi ile dirsekten esnetilmesi ile yapılan vuruşlardır.Dıng-Jumok,Ne-Jumok,Sonnal,
  Sonnal-Dıng,
  Batang-Song,ayrıca Palkup(Dirsek ve Murıp(diz) ile vuruş yapılır.Aşağıdaki şekillerde yapılır.
  AN-CHİGİ
  İçe doğru vuruş.Me-Mumok,Sonnal,Sonnal-Dınk kullanılır.Çeşitleri
  Me-Mumok-An-Ghigi


  PYONSON-KIT-SEVO-
  CHIRUGİ

  GAVİSON-KIT
  CHIRUGİ

  AN-CHİGİ

  Sonnal-An-Chigi
  Sonnal-Dıng-An-Chigi
  Hansonnal-Mok-An-Chigi
  BAKAT-CHİGİ
  Dışa doğru vuruş.Me-Jumok,Dınk-Jumok,Sonnal ve sonnal-Dınk kullanılır.
  A)Sonnal-Bakat-Chigi
  B)Dınk-Jomok-Bakat-Chigi
  1-Olgul
  2-Momtong
  C)Hansonnal-Bakat-Chigi
  D)Me-Jumok-Bakat-Chigi
  E)Sonnal-Dıng-Bakat-Chigi
  APE-CHİGİ
  Önümüzdeki hedefe lkarşı kullanılan bir vuruştur.Dın-Jumok,Me-Jumok-Sonnal bu tip vuruşta kullanılır.Genellikle kollar dirseklerden kırıktır.


  PYONSON-KIT-JECHO-
  CHIRUGİ

  MONGE-CHİGİ

  BATANSONG
  TOK-CHİGİ

  A)Dıng-Jumok-Ape-Chigi
  1-Olgul 2-Momtong
  B)Dıng-Jumok-Godoro-Ape_Chigi
  C)Me-Jumok-Ape-Chigi
  D)Sonnal-Ape-Chigi
  NERYO-CHİGİ
  Yukaıdan aşağıya doğru veya yana doğru vuruşu.Me-Jumok,Dınk-Jumok ve sonnal kullanılır.Genellikle kollar dirsekten kırıktır.Çeşitleri
  A)Mok(me)-Jumok-Neryo-Chigi
  B)Me-Jumok-Pyejok-Are-Chigi(koryo26)
  C)Dınk-Jumok-Neryo-Chigi(Momtong)
  D)Sonnal-Neryo-Chigi
  NERYO-CHİGİ
  Dirsekle yapılan vuruştur

  Rakibe yakından hucum etmek için uygun bir vuruştur.Çeşitleri
  A)Palkup-Pyojok-Chigi
  B)Palkup-Dollyo-Chigi
  Yukarı ve orta seviyeye dirsek ile dıştan çe doğru olur..
  C)Palkup-Ollyo-Chigi (Dirsekle yukarı doğru vuruş)
  D)Palkup-Yopıro(Yop)-Chigi(Dirsekle yana doğru vuruş)
  E)Palkup-Duiro-Chigi(Dirsekle geriye doğru vuruş
  F)Palkup-Neruo-Chigi(Dirsekle yukarıdan aşağıya doğru vuruş)


  PALKUP-CHİGİ

  DANGO-TOK
  -CHİGİ

  MURIP-CHİGİDizlerle yukarı doğru ezici vuruş.Bu vuruşta önce rakibi tutmak sonra vuruşu yapma daha etkili olur.
  MONGE-CHİGİHer iki dirsekle yanlara yapılan vuruşa verilen addır.
  DANGYO-TOK-CHİGİMe-Jumokla dairesel vuruştur.
  BATAKSON-TOK-CHİGİBatangson ile yapılan vuruştur.
  JEPİBUM-SONNAL-MOK-CHİGİEller sonnal şeklinde biri yukarı blok yaparken diğeri vuruş yapıyor(Pumse 4-5)
  JEBİPUM-TOK-CHİGİEllerden biri sonnal şeklinde blok yaparken diğeri Batangson ile karşıya vuruş yapıyor
  SOSUM-CHİGİİki el sonnal şeklinde açık,ikisi birden yukarı kaldırılarak her ikisi aynı anda blok şeklinde
  (Cheonkwon)
  PYOJOK-CHİGİEllerden biri Jumok şeklinde diğeri sonnal şeklinde.Sonnal Jumok elin bileği üzerinde
 5. 5
  elifizmir
  Özel Üye
  AYAK TEKNİKLERİ

  APCHA -OLLİGİ
  Ayak parmaklarınızı yere doğru bükünüz
  Ayağınızı dizden kırılmadan vucudun tam ortasından yukarıdoğru kaldırınız
  Denge için diğer bacağınızı disden hafifçe kırınız.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar genelde yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne uzanır.
  Vuruş yeri ayağın Apchuck kısmıdır.
  Bu vuruş müsabakalarda kullanılmaz müsabaka tekniklerine hazırlık için ön çalışma olara yapılır.Yani bu teknik diğer zor tekniklere hazırlık için bir ön tekniktir.
  AP-CHAGİ
  Ayak parmaklarını yere doğru bükünüz
  Ayak diz kırık olarak vucudun tam ortasından çıkaraınız
  Denge için diğer bacağı hafifçe dizden kırınız.Başı hafifçe öne eğiniz.
  Vuruş yri ayağın apchuck kısmıdır.Vuruşu momtog ve olgul seviyede yapınız dizinizi önce çekiniz ve kaldırınız sonra ayağınızı dizden açınız
  Ap-cahi rakibin teknik yapmasını önlemek ve dengesini bazmak için itiş olarak yapılan bir tekniktir.Vuruşları genelde orta seviye solar pleksus ve yukarı seviye çeneye yapınız .Müsabaka tekniğidir.
  YOPCHA-OLLİGİ

  Ayak dizden kırılmadan yana doğru yapılan tekniktir
  Topuk yukarıda olmak üzere yukarı doğru yapılır.
  Denge için diğer bacağı hafifçe dizden kırınız.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar ve yumrklar sıkılı vaziyette biraz öne doğru uzanır.
  Vuruş yeri ayağın topuk dış yanıdır.
  Diğer ayak tekniklerine eksersiz,Blok ve çeneye vuruş için kullanılır.Baş teknik yapılantarafa tamamen dönüktür.
  YOP-CHAGİ

  Ayak dizden kırılarak yana doğru yapılan tekmeye verilen addır.
  Ayağınızı dizden kırık şekilde dönerek vucudunuzun tam ortasından çıkarınız.
  Dende için diğer bacağınızı hafifçe dizden kırınız,Başınızı hafifçe öne eğiniz,.Kollar yumrular sıkılı bir şekildev hafifçe öne uzanır.
  Vuruş yeri ayağın topuk ve dış topuk yanıdır.
  Teknik dizin kalkışı ve dizin açılışı şeklinde iki hareketten meydana gelir.
  Vuruş anında topuk yukarıda olmak üzere ayak parmakları aşağıya doğrudur.


  Dizden kırıklık tamamen kaybolarak vucut vuruş noktasına doğru eğilmiş ve tüm kuvvet noktasında toplanmıştır. Bacaklar.kollar vucud ve baş aynı düzlemdedir.
  Vuruş momtong veya olgulu seviyede yapılır.
  Yopcahi düşünüldüğü anda hedefi bulursa başarı tamdır:
  Yopchagi yerine göre öndeki veya arkadaki ayakla yapılır.
  Yopcagi en önemli tekniklerden biridir
  DOLLYO-CHAGi(DAİRESEL TEKME)

  Ayak dizde kırılarak öne doğru yapılan dairesel tekmeya verilen addır.Ayak dizden kırık şekilde dairesel olarak vucudun ortasından çok hızlı şekilde çıkar.Denge içimn diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar yumruklar sıkılı vazitette biraz öne doğru uzanır.Vuruş yeri ayağın APCHUCK(Pençe) kısmıdır.Teknikte önce diz kalkar sonra dairesel biçimde ayak açılır .Bu iki hareket okadar hızlı olmalıdırki tek bir hareketmiş gibi gözükmelidir.Vuruş Mamtong veya olgul seviyede yapılır.Dollyo-chagi yerine göre öndeki veya gerideki ayakla yapılır.Vuruş yapılırken vucud belden aksi yöne doğru çevrilerek vuruş gücü arttırılır ve denge sağlanır.Baş hedefe tamamen dönüktür.Diğer tekniklerden farklı olarak hedefe peşpeşe birden fazla vuruş yapılabilir..Ap-cagi veya yop-cahi vuruşu yapan ayak yerine gitmeden dollyo-chagi vuruşuda yapılabilir.
  Vuruşlarda ayağın üst(Palding) kısmıda kullanılabilir
  BANDAL -CHAGİ(PYOJOKCHAGİ)

  Ap-Chagi ve Dollyo-Chagi arası bir tekmedir.Bacak yarım ay şeklinde bir hareket yapar.Vuruş veya blok sırasında ayağın taban veya yan ısımlaı kullanılır.denge için diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne doğru uzanır.Vuruş veya blok içe doğru veya dışa doğru yapılır.Bandal-Chagi Momtong veyaongıl seviyede gerideki veya öndeki ayakla yapılır.
  MOMDOLLYO-CHAGİ(Döner Tekme)
  Dollyo-chaginin aksi yönde dönerek gerideki ayakla yop-chagi veya dollyo -chagi yapılışıdır.Momdollyo-chagi yapılırkenvruşu yapan ayak hafifçe yerdeki ayağın dizine değer.Bu teknik yapılırken vuruş yapılan ayağın dizi döner.Teknik vucudun dönüşünü takiben ayağın dizden dönüşü ile tamamlanır. Denge için diğer bacak hafifçe dizden kırılır Vucut mümkün olduğu kadar diktir.eğilmez.eller ,kollar yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne uzanır.Vuruştan evvel gözler hedefi görürVucud dönüşünde denge sağlam olup.teknik vucudun ağırlık merkezinden çıkar.
  HURYO-CHAGİ
  Dollyo-Chagi ve Momdollyo-chaginin değişik bir şeklidir.Ayağın durmadan döndüğü bir tekmedir.Dizler kırılmaz.Genellikle olgul seviyede kullanılır.Denge için diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne uzanır.Genellikle gerideki ayakla yapılmakla beraber ,öndeki ayaklada yapılabilir.Hedefe ayak tabanı yada taban yanları ile vurulur.
  BİTRO-CHAGİ
  Bandal-Chaginin tersi bir tekmedir.Eğer sağ tekme atılıyorsa vucud hafifçe sola döner.Vuruş yeri ayağın pençe (Apchuck) kısmıdır.Vuruş hedefin olduğu taraftaki ayakla yapılır.Bunun için ayak sırayla belden,dizden ve ayak bileğinden hedefe doğru çevrilerek vurulur.Denge için vucud diğer ayak tekniklerinde olduğu gibidir.
  BANDE-DOLLYO-CHAGİ(Yarım Döner Tekme)
  Ayak dizden kırılarak yana doğru (180)yapılanyarım dairesel tekmedir.Dende için diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne uzanır.Vuruş yeri olarak topuk taban ,ayak pençesi kullanılır.Teknik dizin kalkışı ve dizden yarım dairesel açılış şelinde iki hareketin toplamından oluşur.Bu iki hareket çok hızlı yapılarak bir hareketmiş gibi görünür.Vuruş momtong veya olgul seviyede yapılır. Öndeki veya gerideki ayak kullanılır.Bacağın yarım dairesel dönüşüne bel dönşü eklenerek vuruş gücü arttırılır.Hedef vuruş yapan ayağın tarafındadır.Baş vuruş yapan tarafa çevrilir.
  ERYO-CHAGİ

  Huryo-Chaginin değişik bir şeklidir.
  Çeşitleri
  1-An-Neryo-Chagi:Ayak vucud dışından yukarı kalkar
  2-Ap-Neryo_Chagi:Ayak vucud ortasından yukarıkalkar
  3-Pakkat-Neryo-Chagi:Ayak vucud içinden yukarı kalkar
  Ayak dizden kırık olarak kalkar mesafeye göre açılır.Genellikle olgun seviyede kullanılır.Denge için diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne uzanır.Genellikle gerideki ayakla yapılmakla birlikte öndeki ayaklada yapılır.Hedefe ayak tabanı ile vurulur.Ayak kaldırılıp(içden ,ortadan veya dıştan) En üst noktaya ulaştığında hızla ayukardan aşağıya dik indirilirken,vucud ağrlık ve kuvveti vuruş noktasında toplamaya çalışılır
  DÜT-CHAGİ

  DÜT-CHAGİ
  Yop-chaginin tersten dönerek yapılan şeklidir.Momdollyo-chaginin değişik bir şeklidir.Düt-Chagi tatbik edilirken vuruşu yapan ayak hafişfçe yerdeki ayağın dizine değer. teknik vucudun dönüşünü takiben ayağın dizden düzelişi ile tamamlanır.Vucut ağırlık ve kuvveti vuruş noktasında toplamaya çalışır. denge için diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Vucut mümkün olduğu adar diktir.Vuruştan önce gözler hedefi görür.Boyun döner gözler omuz üzerinden hedefi görür.Vucut dönüşünde denge sağlam olup.teknik vucut ağırlık merkezinden çıkar.Vuruş yeri ayağın topuğudur.Vuruş anında topuk yukaruda ,ayak parmakları aşağı doğrudur.Dizdeki kırıklık düzelene kadar vuruş devam eder.Vuruş genellikle momtong seviyede yapılır.Vuruş gerideki ayakla yapılır.Düt-Chagi taekwondonun atak ve kontaratak tekniklerinin en önemlisidir.Vuruş için ayak topuğu en kısa yoldan hedefi bulur.En kısa yol ise ayak topuğu ile vuruş noktası arasındaki bir doğrudur.
  BALDİNG-CHAGİ
  Dollyo-Chagi ve Ap-Chagi arası bir tekniktir.Vuruş yeri ayağın üst(Panding) kısmıdır.Dende içim diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Vucut geriye yatmakla beraber denge (Ağırlık merkezi) öne kaydırılmaya çalışılır.Kollar yumruklar sıkılı vaziyette öne uzanır.teknik yapılırken diz yukarı kalkmadan hızla ileri kayarken,ayak aşağıdan yukarı doğru hedefi bulur.Vuruş momtong seviyede yapılır.Genellikle vuruş yeri rakibin dirsek altı yan boşlukları ve alt karın seviyesidir.Genellikle arkadaki ayakla yapılır.Vuruş yapılırken vucut belden aksi yöne doğru biraz çevrilerek vuruş gücü arttırılır ve denge sağlanır.Baş hedefetamamen dönüktür.Teknik bütün vucuttan ,belden ve kalçadan çıkartılarak vuruş hız ve uvveti arttırılır.Teknik rakibin tam karşşından vucut geriye yatırılarak veya yana biraz kayarak uygulanır.Mesafe kontrolü stepslerle ayarlanır.Vuruş için zamanlama 5 şekilde yapılır.
  1-Rakiin atağını beklemeden direk vuruş
  2-Rakibin tekniği yarıda iken vuruş
  3-Rakibin tekniği vuruş anında iken vuruş
  4-Rakibin tekniği başlangıç anına geldiği zaman vuruş
  5-Rakip tekniğini geri çekerken vuruş
  PUŞA-CHAGİ

  Ap-Chaginin değişik bir şeklidir.Ayak,diz kırıkolarak vucudun tam ortasından çıkar.Denge için diğer bacak hafifçe dizden kırılır.Baş hafifçe öne eğilir.Kollar yumruklar sıkılı vaziyette biraz öne uzanır. Vuruş veya itiş yeri ayak tanbanı kısmıdır.Vuruş veya itiş momtong seviyede yapılır.Dizin kalkışı ve ayağın dizden açılışı şeklinde iki harehet halinde yapılır.Miro-Chagi genellikle rakibin dengesini bozmak ve teknik yapmasını önlemek için itiş olarak kullanılır.Taekni kayarak(Süryon) yapılırsa daha etkili olur.Genellikle gerideki ayakla yapılır.Tüm vucut ağırlığı ve kuvvet vuruş noktasına doğru yönlendirilir.Bu hareket mümkün olduğu kadar hızlı yapılır.Ayak dizden kırık olarak kalkar mesafeye göre açlır.
  JAPKO-CHAGİ
  Rakibi ellerle tutarak yapılan ayak teknikleridir.Bu ayak teknikleri Ap-Chagi,Yop-Chagi,Dollyo-Chagi,Huryo-Chagi ve Bitro-Chagidir.
  OSANTIL-YOP-CHAGİ
  Yop-Chaginin aynısı olup kolların değişik şeklidir.
  NULLO-CHAGİ
  Diz üstüne ,diz arkasına,ayak üzerine ayak kenarı veya ayak tabanı ile yapılan vuruşlardır
  a)Pakkat-Nullo-Chagi
  b)An-Nullo-Chagi
  CHA-MUMCHUGİ
  Ayağın taban,iç yan ve dış kısmı ile rakibin ayak tekniklerini ve vuruş şeklinde bloke etmektir.
  A)Yopcha-mumchugi
  B)Apcha-mumchugi
  MURIP-MAKKİ
  Ayak tekniklerini dizle bloke etmektir(Yukarı veya yanlara doğru)
  SANGBAL-CHAGİ(MODUMBAL-CHAGİ)
  İki ayakla aynı anda uçan tekme vuruşu
  JIRUMYO-CHAGİ
  Uçan olarak aynı anda tekme ve el vuruşu
  DUBALDANGSANG
  Sıçrayarak her iki ayakla önce biri sonra diğeri ile havada peşpeşe vuruş.Havadaki bu kombineler
  A)Apchagi-Dollyo-Chagi
  B)Yopchagi-Dütchagi
  GULLEO-CHAGİ
  Öndeki ayağı tekme atıyor gibi kaldırınız ve yere indirirken sıçrayarak yükseliniz.Arka ayağınızı çekerek öne doğru hareket ettiriniz.Vucudunuzun kazandığı hızla öndeki ayak ile hedefe vurunuz.
  TEI-MYO-NOPİ-CHAGİ
  Twi-Myo-Chagi ve Dubaldangsang 'ın değişik bir şeklidir.Nopi-Chagi yüksek hedeflere tatbik edilir.Gösteri tekniği olup müsabakalarda kullanılmaz.
  TWİ-MYO-AP-CHAGİ
  Öndeki ayakla sıçrayarak arkadaki ayakla hedefe vurulur.
  TWİ-MYO-YOP-CHAGİ
  Öndeki ayakla zıplayarak arkadaki ayakla hedefe vurulur.
  TWİ-MYO-DOLLYO-CHAGİ
  Öndeki ayakla sıçrayarak arkadaki ayakla hedefe vurulur.
  TWİ-MYO-MOMDOLLYO-CHAGİ
  Her iki ayakla iyice yukarı doğru sışranarak burgu şeklinde hızla dönerken,vuruş yapacak ayak dönerken,vuruş yapacak ayak iyice yukarı kaldırılarak hızla dönerken hedefe vurulur.
  TWİ-MYO-DÜT-CHAGİ
  Hızla ileri doğru zıplayıp dönerken ani olarak hedefe Dwit-Chagi çıkartılır.
  TWİ-MYO-BİTURO-CHAGİ
  Öndeki ayakla zıplayarak arkadaki ayakla hedefe Bituro-Chagi vurulur
  TWİ-MYO-BADAE-DOLLYO-CHAGİ
  İki ayakla birden iyice zıpladıktan sonra arkadaki ayakla yarım döner vurulurken bacak dizden kırılır ve bel geriye doğru hızla çevrilir.Vuruş ayak pençesi veya tabanı ile olur.
  TWİ-MYO-NOMO-CHAGİ
  Bant vaziyetinde yatan kişilerin üzerinden uzun mesafe uçarak uçan Yop-Chagi vuruşudur.
  BAKKURO-CHAGİ
  İçten dize ve aşağı seviyede ayak yanı ile vuruş.
  YONSOK-CHAGİ
  Ayağı yere koymadan dört bir yapılan teknik.Öne AP-Chagi,geriye Dwit-Chagi,yanna Yop-Chagi ve Dollyo-Chagi


 6. 6
  elifizmir
  Özel Üye
  Yop-Chagi Tekniği  Ayak dizden kırılarak yana doğru yapılan tekmeye verilen addır.
  Ayağınızı dizden kırık şekilde dönerek vücudunuzun tam ortasından çıkarınız.
  Denge için diğer bacağınızı hafifçe dizden kırınız,Başınızı hafifçe öne eğiniz,.Kollar yumrular sıkılı bir şekilde hafifçe öne uzanır.
  Vuruş yeri ayağın topuk ve dış topuk yanıdır.
  Teknik dizin kalkışı ve dizin açılışı şeklinde iki hareketten meydana gelir.
  Vuruş anında topuk yukarıda olmak üzere ayak parmakları aşağıya doğrudur.
  Yop-Chagi tek başına puanlamaya alınmayan bir harekettir.Müsabakalarda pek puan getirmediği için tercihen kullanılan bir hareket değildir.Bir ara hareket olarak tercih edilir.Genellikle kombine hareketlerde,bitiriş hareketlerinde yada başka bir teknik yapmak için ön hareket olarak kullanılır.Vuruştan çok rakibi müsabaka sahasından uzaklaştırmak için.çarpma şeklinde yapılır.Böylece rakibinceza alması sağlanır.veya rakibin tekniğini bozmak için kullanılabilir.
  Yop-Chagi normalde vucudun doğal olarak yapabileceği bir hareket şekli değildir.Çünki insanın kalça eklemi bu uç yan vuruş yapmaya müsait bir eklem şekli değildir.Yani kalça ile yan tekme atılamaz öne veya yukarı bir doğal hareket şekli vardır.Kalça ile çok yükseklere vuruş yapmakta sıradan bir insan kalçasının görevi değildir.Taekwondoda Yop-cagi vuruşunu etkili yapmak için genelde göğüs hizasına yapmakgereklidir.Bu seviyeye yapılan yop-chagiler çok etki bırakır.
  Müsabakalarda koruyucu yelekler olduğu için durum biraz farklıdır.Bu koruma yelekleri güçün ve vuruşun etkisini azaltırlar.Bu nedenle müsabıklar bu yop-chagiyi vuruşun daha etkili olduğu kafaya yapmak isterler.Fakat bunun için bacak ve kalçayı gergin tutmak ve çok sürhatli olmak gereklidir.Aksi taktirde çok riskli bir vuruş yapmış oluruz ki aşağı seviyemiz açılır sert bir paldingle rakibe puan verme riskimiz artar.Taekwondo müsabakasınsa sporcu hep hareket halindedir.Uygun tekniği yapmak için süratli hareket ve plan kurma halindedir.Bu nedenlerle anteremanlarda bu hareketlilik haline uygun teknikler kullanılmaya özen gösterilir.
  Öncelile Yop-cagi için önce teknik temel çalışması yapılmalı,sonra bacak çalışması yapılmalı,özellikle vucudun denge unsurunun sağlamasına özen gösterilmelidir.
  Yop-cagi vucudu geriye yan yatırarak ayak yanı ile yapılan vuruştur.
  Bu hareketin kalitesi kalça ekleminin pekiştirilmesine,ayağın gücüne ,diz kırmanın mükemmelliğine,ve süretine bağlıdır.Bu harekettin teknik çalışması kum torbası ile mükemmel yapılır.Teknik pürüzsüz olarak içra edilinceye kadar torba çalışması yapılmalıdır.Vuruş yapılırken tekmenin yere parelelliği,düzgünlüğüne dikkat edilemivuruş esnasında bükülmemesine dikkat edilelidir.
  Bu Yop-Chagi çalışması arkadaş yardımı ilede olur arkadaşınız size el torbası ile gelirken siz onu yop-chagi ile uzaklaştırmaya çalışın
  Burada yan tekme atacağınız ve vucudunuz otamatikman arkaya gideceğinden dengeniz mükemmel olmazza geriye düşer etkili bir vuruş yapamazsınız. 7. 7
  merve20
  Üye
  Bende Taekwondocuyum..xD ama kırmızı siyahım...:(:(

+ Yorum Gönder
tekvando teknikleri resimli anlatım,  taekwondo teknikleri resimli anlatım,  tekvando hareketleri resimli anlatım,  taekwondo hareketleri resimli anlatım,  taekwondo teknikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi