Türkiyede Yapılan Hayvancılık Türleri, Çeşitleri

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Türkiyede Yapılan Hayvancılık Türleri, Çeşitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Türkiyede Yapılan Hayvancılık Türleri, Çeşitleri

  Reklam  Türkiyede Yapılan Hayvancılık Türleri, Çeşitleri

  Forum Alev
  Türkiyedeki Hayvan Varlığı Nedir? Hayvancılığı Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?


  TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK VE HAYVANCILIĞI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
  Ekonomik değer taşıyan hayvanların üretilmesi, beslenmesi ve pazarlanması gibi işlere hayvancılık denir.
  Türkiyede Hayvancılığın Gelişmesi İçin Neler Yapılmalıdır?
  • Hayvan soyları iyileştirilmelidir.
  • Mera hayvancılığı yerine, besi ve ahır hayvancılığı yaygınlaştırılmalıdır.
  • Suni ve tabii yem üretimi arttırılmalıdır.
  • Modern usullerle hayvancılık yapılmalı ve hayvancılıkla ilgili eğitime önem verilmelidir.
  • Otlaklar ıslah edilmelidir.
  • Hayvancılık yapanlara gerekli krediler verilmelidir.
  • Süt kuzu ve dana kesimi önlenmelidir.

  Türkiyede Yapılan Hayvancılık Türleri Nelerdir?
  Mera Hayvancılığı
  Doğal otlaklarda yapılan hayvancılıktır. Et ve süt verimi ahır hayvancılğına göre düşüktür. Yağışın fazla olduğu yıllarda otlakların gürleşmesine bağlı olarak et ve süt üretimi artar. Ülkemizde Doğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygındır.
  Besi ve Ahır Hayvancılığı
  Islah edilmiş veya iyi cins ithal hayvanlarla ahırlarda yapılan hayvancılıktır. Modern usullerle yapıldığı için et ve süt verimi daha fazladır.
  Otlakların azalmasından sonra ahır hayvancılığının gerekliliği artmıştır. Ülkemizde besi ve ahır hayvancılığı büyükbaş hayvanlarla yapılır. Ege, Marmara, İç Anadolu bölgelerinde yaygındır. Ayrıca şeker fabrikalarının etrafında da ahır hayvancılığı gelişmiştir.

  TÜRKİYE’DE HAYVAN VARLIĞI VE COĞRAFİ DAĞILIŞI
  1. Küçükbaş Hayvancılık
  Koyun: Kısa boylu otların yaygın olduğu bozkırlara uyum sağlamış bir hayyandır. Ülkemizde en çok beslenen küçükbaş hayvandır. İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerindeki koyun sayısı ülke genelinin yarısına yakındır.
  Güneydoğu Anadolu, İç Ege ve Güney Marmara çevresinde de beslenmektedir. Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında çok azdır. Türkiye’de, kıvırcık, dağlıç, karaman, merinos ve sakız gibi çeşitli ırklara ait koyunlar bulunur.
  Keçi: Koyuna göre daha dayanıklı olan, engebeli arazilerde yayılabilen ve süt üretimi iyi olan küçükbaş hayvan türüdür. Kıl keçisi ve tiftik keçisi gibi türleri vardır.
  2. Büyükbaş Hayvancılık
  Sığır: Ülkemizin genelinde doğal şartlar büyükbaş hayvancılığa çok elverişli değildir. Bu yüzden, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık kadar yaygın değildir. Fakat, et ve süt veriminin daha fazla olmasından dolayı, son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle Marmara, Ege ve İç Anadolu gibi bölgelerimizde modern ahır hayvancılığı giderek artmaktadır.
  Türkiye’de sığır yetiştiriciliği en fazla, Erzurum – Kars Bölümü ile Doğu Karadeniz Bölümü’nde yaygındır. Buralarda yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar gelişir. Bunun sonucunda da sığır yetiştiriciliği kolaylaşır.
  Manda: Akarsu ya da bataklık kenarlarında beslenir. Suyu çok seven bir hayvandır. Sütü yağlı olduğundan kaymak yapımında kullanılır.
  Türkiye’de daha çok Karadeniz Bölgesi’nde beslenir. Sayıları gittikçe azalmaktadır. 1994 de 305 bine düşmüştür.
  3. Kümes Hayvancılığı
  Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıktan sonra, hayvancılığımızın en önemli uğraş alanlarındandır. Özellikle son yıllarda, kent nüfusunun artması ve sağlığa daha yararlı olmasından dolayı beyaz et tüketimi artmış ve kümes hayvancılığında çok büyük gelişmeler olmuştur. Kümes hayvancılığı en çok Marmara Bölgesi’nde yapılır. Ege ve İç Anadolu bölgelerinde de oldukça yaygındır.
  4. Arıcılık
  Ülkemiz, iklim ve bitki çeşitliliğinin fazla olmasından dolayı arıcılığa son derece elverişlidir. Ege Bölgesi’ndeki Muğla, İzmir, Manisa ve Aydın illeri, Akdeniz Bölgesi’ndeki Antalya ve Mersin illeri ile Erzurum, Kars, Hakkâri, Ordu, Rize ve Elazığ çevresinde arıcılık gelişmiştir.
  5. İpek Böcekçiliği
  Dut yaprakları ile beslenir. Salgıladığı sıvının katılaşması ile ipek telleri oluşur. İpekböcekçiliği en çok Güney Marmara’da Bursa, Gemlik, Balıkesir, Bilecik çevresinde yapılır.
  6. Balıkçılık
  Balıkçılığın Türkiye’de gelişebilmesi için;
  • Açık deniz balıkçılığı yapılmalıdır.
  • Tatlı su balıkçılığı teşvik edilmelidir.
  • Zararlı balık avlama yöntemleri önlenmelidir.
  • Kıyı kirlenmesi önlenmelidir.
  • Modern balıkçılık yöntemleri uygulanmalıdır.
  • Depolama ve soğutuculu araçlarla taşıma olanakları artırılmalıdır.
  • Kültür balıkçılığı geliştirilmelidir.
  Deniz balıkçılığı: Ülkemizdeki su ürünlerinin büyük bir kısmı (% 90) denizlerden elde edilmektedir. Denizlerden sağlanan balık üretiminin % 81 ini Karadeniz, % 11ini Marmara, % 5 ini Ege, % 3 ünü Akdeniz karşılar.
  Tatlı su balıkçılığı: Bu balıkçılık akarsularda tatlı su göllerinde ve barajlarda yapılır. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Türkiyede Yapılan Hayvancılık Türleri, Çeşitleri, Türkiyedeki Hayvan Varlığı Nedir? Hayvancılığı Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Reklam  Çok saol sosyal bilgiler ödevim için çok gerekliydi... 3. 3
  Ziyaretçi
  Vallaha benim performans ödevime lazımdı kim eklemişse cok tesekkur ederim+ Yorum Gönder
hayvancılık türleri nelerdir,  hayvan türleri,  hayvancılık türleri,  türkiyede hayvancılık,  ülkemizde yapılan hayvancılık türleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi