Zürafalar , Tarihi , Yaşam tarzları

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Zürafalar , Tarihi , Yaşam tarzları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Zürafalar , Tarihi , Yaşam tarzları

  Reklam  Zürafalar , Tarihi , Yaşam tarzları

  Forum Alev


  Zürafa (Giraffa camelopardalis),zürafagiller (Giraffidae) familyasından bir Afrika memelisi. Dünyanın en uzun hayvanlarından biridir.

  Özellikleri

  Erkeklerin boyu 4.4 ve 5.5 metre boyunda olup 1.5 ton ağırlığındadır. Bügüne kadar kayıt edilmiş en büyük zürafa 5.87 m. olup 2 ton ağırlığındadır. Dilleri boynuzumsu yapıya sahiptir. Dişiler ise 1 2 feet gibi yüksekliğe sahiptir ve erkeklere göre daha hafiftir. Dişiler genellikle erkeklerine göre hafif ve daha kısa olurlar. Her iki cinsinde boynuzları vardır, dişilerin boynuzu daha kısadır. Boynuzları kemikleşmiş kıkırdaktan oluşmuştur ve ossiconesden çağırıştırılır. Erkekler yaşlandıkça kafasındaki boynuzlarıda kalsiyumun etkisiyle onlarda gelişir. Zürafaların derilerinde onları kaplaya siyah noktalar bulunmaktadır. Karınları vücutlarında olmasına karşın ayrıktır. Bu noktalar zürafanın desenleridir.

  Dağılımı

  Zürafalar, geyik
  ve ineklerle anılır ama farklı bir familyadandır. En yakın akrabası okapidr. Yaşam bölgesi ise Çad ve Güney Afrika'dır.

  Köken bilim ve tarih

  Türün bilimsel adı olan camelopardalis Roma İmparatorluğundan
  gelmektedir. Bu adı deve ve leopar özelliklerinden gelmektedir. Camelopard ilk olarak, İngilizce sözcük olarak 14'üncü yüzyılda gözükmüştür ve 19. yüzyılda resmi olarak kullanılmıştır. Bir kaç Avrupa dilinde bu şekil kayıtlara geçmiştir. Arapçada ise diye yazılır ve zurapha diye okunur, anlamı "Topluluk" (Hayvanlarda) veya sadece uzundur.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Zürafalar , Tarihi , Yaşam tarzları

  Reklam  Afrika kıt'ası simgelerinden olan zürafaların boyu çok uzundur.6-7 metre uzayabilmektedir.Bu hayvanlar ağaçlara uzanarak bunlardaki yaprakları yerler.Her zaman tehlike içinde olan bu hayvanların düşmanları da her zamanki gibi aslanlar olmaktadır.+ Yorum Gönder
zürafaların yaşam tarzları,  hayvanlarin yasam tarzi ingilizce
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi