Nandu Nasıl Bir Hayvandır ? hangi Hayvana Benzer ?

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Nandu Nasıl Bir Hayvandır ? hangi Hayvana Benzer ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Nandu Nasıl Bir Hayvandır ? hangi Hayvana Benzer ?

  Reklam  Nandu Nasıl Bir Hayvandır ? hangi Hayvana Benzer ?

  Forum Alev
  Nandu (Rhea americana), Rheidae familyasından anavatanı Güney Amerika olan uçamayan bir kuş türü. Darwin nandu'su ile beraber Nandu ailesini (Rheidae) oluşturur. Bu kuş ile arasındaki fark, bariz olarak daha büyük olmasıdır. Daha çok rastlandığından daha fazla tanınırlar.

  Özellikleri

  Boyları 1,25 m ile 1,40 m arasında değişir (sırt yüksekliği yaklaşık 1 m). Ağırlığı 20 ile 25 kg olan nandular, kıtanın en büyük kuşlarıdır. Tabii bu tabir türün erkekleri için geçerlidir. Zira devekuşundaki
  gibi erkek nandular dişilerden ortalama olarak daha iridir.
  Nandu, gevşek ama çok bol gözüken tüylere
  sahiptir. Uçamayan kuşlar içinde en büyük kanatlara sahip olanıdır. Bacakları uzun ve kuvvetli, ayakları 3 parmaklıdır. Koşarken 60 km/sa. hıza ulaşabilir. Nandu ayrıca çok iyi bir yüzücüdür.
  Tüylü kıyafeti gri ya da kahverengi olup genelde erkek daha koyu renkli ve daha iridir. Türün bireyleri, boyun altındaki siyah tüy farklılıklarından ayırt edilirler.

  Dağılım ve yaşam alanları

  .
  Nandu (Rhea americana)


  Nandular Güney Amerika Pampala
  rında Arjantin Uruguay'dan Brezilya'nın kuzeydoğusuna kadar yayılmışlardır. Bu kuşlar geniş savanlarda yaşar, ormanlarda görünmez. Darwin nandusundan farklı olarak bu iri nandular, düz alanları severler ve yükseklerden kaçınırlar. İri nandu soğuk bölgelerden de kaçınır ve 40° güney enleminin aşağısında bulunmaz.
  Nandular son zamanlarda aşağısın
  'da da görülmektedir. Almanya'ya 2000 yılı sonbaharında getirilen 3 çift kuş, avlanmasının yasak olması sayesinde Mecklenburg - Vorpommern eyaletinde bugün 80 hayvanlık bir koloni oluşturmuştur.


 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Nandu Nasıl Bir Hayvandır ? hangi Hayvana Benzer ?

  Reklam  Uçamayan bir kuş türü olan nandular deve kuşlarına benzemektedir.Nesli koruma altına alınan bir türdür. Avlanmaları yasaklanmış olan bu kuşların doğada çoğalması için çalışmalar yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
nandu kuşu,  nandu hayvanı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi