Saka Kuşları Saka kuşu

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Saka Kuşları Saka kuşu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Saka Kuşları Saka kuşu

  Reklam  Saka Kuşları Saka kuşu

  Forum Alev
  Saka kuşu

  Saka kuşu (Carduelis carduelis), ipsinozgiller
  (Fringillidae) familyasından ötücü bir kuş türü.
  Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Başın gerdan ve gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Erişkinlerin uzunluğu 14 cm'yi bulur.
  Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle deve dikeni
  tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır. Coğrafi dağılımları Avrupa , Asya'nın batısı ve Kuzey Afrika'yı kapsar. Türkiye'nin hemen her yerinde yaz kış görülebilir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Saka Kuşları Saka kuşu

  Reklam  En güzel ötücü kuşların arsında yer almaktadır.Bu kuşların renkleri çok güzeldir.Ormanlık alanlarda yaşamaktadır.Fakat bazı tarım ürünlerinin tohumlarını ve değişik bitkileri de yemektedirler.+ Yorum Gönder
saka kuşları,  satılık saka kuşu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi