Ağaçkakanlar Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Ağaçkakanlar Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Ağaçkakanlar Hakkında Bilgi

  Reklam  Ağaçkakanlar Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Ağaçkakan


  Ağaçkakan, Picinae (ağaçkakanlar) alt familyasını oluşturan ağaçların
  kabuklarını gagalayarak altlarında gizlenmiş tırtıl ve böceklerle beslenen, sivri gagalı hoş renkli kuş türlerinin ortak adı.

  Özellikleri
  Ayakları dörder parmaklıdır. İkisi öne ikisi arkaya yönelmiştir. Keskin ve çengelli tırnaklarıyla ağaç gövdelerine sımsıkı tutunur. Dik ve sivri tüylerden meydana gelen, kıvrılmayan güçlü kuyruğunu da destek olarak kullanır. Kısa sıçramalarla ve hızla ağaç gövdelerine tırmanırlar.
  Renkleri çeşitli olup, boyları cinslerine göre 9 ile 50 cm arasında değişir. Çok ürkek olduklarından tenha orman
  , park ve bahçeleri tercih ederler. Çoğunlukla ağaçlarda gagaları ile oydukları yuvalarda barınırlar.

  Yaşam şekli

  Ağaçkakanların boyun kasları çok gelişmiştir. Beyinleri
  , güçlü kafatası kemikleriyle örtüldüğünden, gagalarıyla yaptıkları darbe sarsıntılarından korunurlar. Uzun, sert ve kuvvetli gagalarını bir keski (iskarpela) gibi kullanarak, ağaç kabuklarını didiklerler. Kabukların altında yaşayan tırtıl ve böcekler, bulup yerler. Ağaçkakanların dili uzun ve solucana benzer olup, hızla, gaga ucundan daha uzağa uzanabilir. Dilin dibi, ileri gidip gelebilen kıkırdaklı bir kısma bağlıdır. Bunun sayesinde dil rahatça ileri uzanıp çekilebilir. Ucu yapışkan ve kancalı olan dili ile, tırtıl ve böcekleri zıpkınlayarak kabuk altındaki galerilerinden çekip alırlar. Bazı çeşitlerinin dil ucunda ince, sert, dikencikler de vardır.
  Ağaçkakan, gagasıyla ağaç gövdesine belli aralıklarla vurur. Yansıyan sesleri değerlendirerek kabuğun hangi noktasında tırtıl bulunduğunu keşfeder. Böylece boşuna delme zahmetinde bulunmaz. Ağaçkakanların kabuk altlarındaki böcekleri görmeden yerlerini kesin olarak tespit edebilmeleri merak konusudur.

  Üreme

  Eşleşme devrelerinde kuru ağaç dallarını gagalayarak çıkardıkları tik-taklarla karşı cinslerini çağırırlar. Dişileri, 2-3 adet beyaz yumurta
  yumurtlarlar. Eşler, 16-18 gün kadar sırayla kuluçkaya yatar. Yavruların bakımıyla daha çok erkek ağaçkakan ilgilenir.

  Beslenme

  Ağaçlara zarar veren tırtıl, böcek ve kurtçukları yedikleri için çok faydalı olan bu hayvanlar, ilkbaharda yeşeren ağaçların kabuklarını odun kısımlarına kadar çember şeklinde didiklerler. Bu da ağaçların kurumasına sebep olduğundan, bahçıvanlar tarafından kovalanırlar. Bu kuşların bir de cevaz
  , badem gibi sert kabuklu ve iri taneli meyveler, ağaçların, kabuk çatlaklarına sıkıştırıp sonra da içlerini yemek gibi adetleri de vardır.

  Dağılımı

  Kutuplar, Avusturya , Madagaskar
  ve Okyanusta'ki birkaç ada hariç, dünyanın her yerinde yaşar.


 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Ağaçkakanlar Hakkında Bilgi

  Reklam  Sürekli ağaçları gagalar ve delik delerler.Bunun nedeni ağaç kabukları altında olan böcekleri yemeleri ve beslenmeleridir.Ağaç kakanların gagası kafatası ile bir bütündür.Yani diğer kuşların ki gibi değildir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi