Su Makoseni (Agkistrodon piscivorus)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Su Makoseni (Agkistrodon piscivorus) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Su Makoseni (Agkistrodon piscivorus)

  Reklam  Su Makoseni (Agkistrodon piscivorus)

  Forum Alev
  su-makoseni.jpg

  Su makoseni (Agkistrodon piscivorus), Birleşik Devletler'in doğusunda bulunan zehirli bir Yeni Dünya engereği türüdür. Acı veren ve potansiyel olarak ölümcül bir ısırığa sahip büyük bir yılandır, ancak saldırganlığı konusunda haketmediği bir şöhrete sahiptir. Bu tür dünyanın tek yarı sucul engereğidir. Genellikle su yakınlarında dingin, sığ göllerde ve akarsularda bulunur. Bu yılan çok iyi bir yüzücüdür. Tehdit hissettiğinde olduğu yerde davetsiz misafire doğru ağzını açıp içteki beyaz yüzeyi açığa çıkarır. Yaygın isimlerinin çoğu yılanın bu özelliğini işaret eder (pamuk ağız vb.).

  Türün diyeti çoğunlukla balık ve kurbağalara dayanır, ancak başka bakımlardan diyet yüksek ve eşsiz bir şekilde çeşitlidir. Leş yediği dahi rapor edilmiştir. Agkistrodon piscivorusun adı Latince piscis (balık) ve voro (yemek) kelimelerinden türetildi. Türün tanımlanmış üç tane alt türü bulunur.

  Özellikler


  Su makoseni, Agkistrodon cinsindeki en büyük türdür. Erişkinler genellikle 80 cm'yi aşarlar ve erkekleri dişilerden daha fazla büyür. Nadiren bazı bireyler özellikle doğu kısımda 180 cm'yi aşabilir. Gloyd ve Conant'a (1990) göre A.p. piscivorusun kaydedilmiş en büyük örneği Dismal Swamp bölgesinde yakalanıp Philadelphia Zoological Garden'a verilen 188 cm uzunluğundaki yılandı (Conant, 1975). Ancak yılanın yakalanırken yaralandığı ve birkaç gün sonra da öldüğü ve ölçümün bu esnada yılanın düz bir hal alıp gevşemiş olduğunda yapıldığı belirtilmelidir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Su Makoseni (Agkistrodon piscivorus)

  Reklam  Amerika kıt'asında yaşayan ve suda yaşayan zehirli yılanlardır.Bu yılanların eş değeri ancak karada yaşana engerek yılanları olmaktadır.Boyları yaklaşık olarak 2 metreye kadar uzayabilmektedir.+ Yorum Gönder
su makoseni
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi