Dünyanın en tehlikeli canlıları !

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Dünyanın en tehlikeli canlıları ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Dünyanın en tehlikeli canlıları !

  Reklam  Dünyanın en tehlikeli canlıları !

  Forum Alev
  Kimisi bir parmaktan daha küçük, kimisinin zehri onlarca insanı ölüme götürüyor kimisi ise sadece tahrik edildiğinde saldırıyor… İşte Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaran dünyanın en tehlikeli canlıları…  Namibya'da yaşayan namaqua ya da diğer adıyla benekli engereğin(bitis schneideri) boyu sadece 20 cm'dir.Yılan, diğer zehirli yılan türleri arasında en kısa uzunluğa sahip olanı.  Dünyanın en agresif kelebeği Ugandalı charaxes candiope. Bu çok güçlü uçucu tür, bölgesine davetsiz olarak giren hayvanlara ve insanlara aktif biçimde saldırıyor.  Afrika’nın yüksek derecede zehirli gaboon çıngıraklı yılanının dişleri 50 mm boyunda. Gaboon çıngıraklı yılanının diğer yılanlara oranla daha fazla zehir ürettiği düşünülüyor. Yetişkin bir bekar erkek yılan, 30 yetişkin erkeğe öldürücü doz püskürtecek kadar sıvı zehre sahip olabilir. Tür, sadece diğer yılanlara göre daha fazla sıvı zehir üretmekle kalmayıp aynı zamanda daha derine enjekte edebilmekte.
  Kobra (Ophiophagus hannah) Güneydoğu Asya’da ve Hindistan’da yaşıyor. Boyları 3,5-4,5 metre uzunluğunda olabiliyor. Bugüne dek en uzun kobra 1937’de Malezya’da yakalandı. Ve sonra götürüldüğü Londra Hayvanat Bahçesi’nde 5,71 metreye kadar büyüdü. Kral kobranın başı insan başı kadardır ve yetişkin bir insanla göz göze gelecek kadar yükselebilir. Kral kobranın bir ısırığının zehri bir fil ya da 20 insanı öldürmeye yetiyor.
  Özellikle Güney Amerika’nın büyük ırmaklarında yaşayan Serrasalmus ve Pygocentrus ailelerine mensup piranalar en yırtıcı balıklardır. Kan ve sudaki çırpınışların çektiği piranalar, at büyüklüğünde bir hayvanın etini tamamen ayırarak iskelet haline getirebiliyorlar.
  En zararlı böcek Afrika, Ortadoğu ve Batı Asya’nın kuru ve yarı kurak bölgelerinde yaşayan çöl çekirgesidir. Küçük bir çekirge sürüsü sadece bir günde 500 insana bir yıl yetecek olan yiyeceği tüketebilirler.
  Scolopendra subspinipes türünün en zehirli örneklerinden biri Büyük Okyanus'un güneyinde bulunan Solomon Adaları'nda yaşıyor. Canlı zehrini çenesiyle değil değişikliğe uğramış ön ayaklarıyla kurbanına salıyor. Zehir öylesine acı verici ki, elleri ısırılan insanlar genelde zehrin acısını bastırabilmek için ellerini kaynar suya sokmak istiyorlar.
  Mavi halkalı ahtapotun iki yakın akraba türü olan hapalochlaena maculosa ve h.lunulata o kadar yoğun bir sıvı zehir salgılıyor ki, acısız bir ısırıkları birkaç dakika içinde ölüme yol açabiliyor. Avustralya sahillerinde ve Güneydoğu Asya’da görülen bu iki tür 10 yetişkin insanın ölümüne neden olacak kadar tehlikeli. Neyse ki, mavi halkalı ahtapotlar saldırgan değiller ve ancak suyun dışına çıkarılıp tahrik edildiklerinde ısırıyorlar.  Gila canavarı (Heloderma Suspectum), Meksika ve ABD’nin güneybatısındaki kurak bölgelerde yaşayan uzunluğu 60 santimi bulabilen iri yapılı ve parlak renkli bir kertenkeledir. Kertenkele alt çenesinde sekiz zehir kesesi taşır ve bu keselerde iki yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar zehir bulunur. Gila canavarı keskin, ince dişleri ile ısırdığı kurbanında açılan yaranın içine zehrini akıtır. Kertenkele sadece tahrik edildiğinde saldırır.  Cüce çıngıraklı yılan Ssistrurus milliarius ABD’nin güneydoğusunda nehir yada göllere yakın ağaçlık arazilerde yaşar. Bu türün yetişkinleri bile 45 cm’den kısa. Yılanın çıngırağı o kadar küçük ki sadece 1 metre öteden duyulabilecek hafif bir vızıltı sesi çıkarıyor. Cüce çıngıraklı, küçük boyuna rağmen son derece zehirli ve insanları genellikle ısırıyor.  Dünyanın en zehirli balığı Hindistan Pasifik’in tropik sularında yaşayan taş balığıdır.(synanceia verrucasa) Balığın güclü bir nörotoksik içeren yüzgeçleriyle doğrudan temas ölümle sonuçlanabiliyor.  Kaliforniya semenderinin (taricha torosa)derisi kanı,kasları ve özellikle sinirlere etkili son derece zehirli bir kimyasal olan tetradoksin içerir. Semenderin zehrinin tek bir damlası binlerce fareyi öldürmeye yeterli.
  Katil arı olarak bilinen Afrikalı bal arıları(apis mellifera scutellata)üzerlerine gidildiğinde insanlara doğrudan saldırabiliyor ve insanları takip edebiliyor. Arılar kendi bölgelerini koruma konusunda da oldukça agresif ve korumacı olabiliyor. Zehirleri diğer arılardan farklı olmayan katil arılar aynı anda saldırıp, vücutta çok sayıda iğne yarası açtıklarından dolayı öldürücü oluyorlar.
  Box Jelly Fish ile ölüm sadece 5 dakika sonra geliyor. Dokungaçlarının boyu 3 metreyi bulanilen canlı Hint Pasifiği'nde yaşıyor.
  Kolombiya’da yaşayan dort poison frog dünyanın en zehirli canlısıdır. Boyu sadece 2 cm olan bu türün zehiri 150 insanı aynı anda öldürebilir.  Daha çok Ortadoğu’da yaşayan ve halk arasında sarı akrep olarak bilinen death stalker 1 miligram zehri ile 15 bin fareyi öldürebilir. Akrebin zehiri yetişkin bir insanı 1 saatte öldürebilecek kadar güçlüdür.
  Dünyanın en zehirli örümceği sydney funnel örümceği olarak bilinir. Zehirini 2 metre uzaktan fışkırtabilme özelliğine sahip olan örümcekler 2-3 cm boyundadır. 1 mg zehiri ile 10 bin fareyi öldürebilen örümcekler ile ölüm sadece 30 dakika sonra geliyor.

 2. 2
  pikoLat
  Emekli

  --->: Dünyanın en tehlikeli canlıları !

  Reklam  Gerçekten TehLikeLi HayvanLarmış...
  Çok Kötü :eek:
 3. 3
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  tehLikeli gercekden... :S 4. 4
  navruz
  Üye
  emeğine sağlık gerçekten ilginç canlılara yer vermişsin teşekkürler

 5. 5
  12acc
  Emekli
  Çoğuna bakarken midem kalktı:S Gerçekten korkunçlar...


 6. 6
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  çok kötü bir görünüşleri var
  saolasın (:


 7. 7
  barbie_gril
  Emekli
  agayy çoq gıcıklar yha iğrençler ben onları gerçek hayatta görürsem eminim onlar öldürmeden ben hakkı rahmetime kavuşurmm:S

 8. 8
  Kopuk29
  Emekli
  --->: Dünyanın en tehlikeli canlıları !

 9. 9
  RAAJAA
  Emekli
  barbie_gril
  agayy çoq gıcıklar yha iğrençler ben onları gerçek hayatta görürsem eminim onlar öldürmeden ben hakkı rahmetime kavuşurmm:S

  Bende tam tersini diyecedimm.onlar harekete gecmeden ben onları hareketsiz bırakmaya çalışırdım..
  Arkadaşım emeğine sağlık ilginç olmuşş..Güselll :):):)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi