Keçiler - Keçiler Hakkında Genel Bilgi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Keçiler - Keçiler Hakkında Genel Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Keçiler - Keçiler Hakkında Genel Bilgi

  Reklam  Keçiler - Keçiler Hakkında Genel Bilgi

  Forum Alev
  Keçiler
  Boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad.

  Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler. Bundan dolayı zor geçitlere “keçiyolu” denir. Evcil olanları sütü, derisi ve tiftiği için beslenir. Taze filiz ve yaprakları severler. Otları kökleriyle sökerek yediklerinden toprağın verimini azaltırlar. Yaşlı bir erkeğin önderliğinde sürü halinde gezerler. Yabanileri ormanlarda çalı ve genç ağaçların filiz ve kabuklarını yediğinden büyük zararlara sebep olurlar.
  Yavrusuna “oğlak”, erkeğine “teke” denir. Malta keçisinin boynuzları yoktur. Gerdanında memeye benzer iki uzantı mevcuttur. Beyaz ve uzun tüylü Keşmir ve Ankara keçilerinin tiftiği gayet makbuldür. En bol süt vereni Malta keçisidir. Derilerinden eldiven, çanta ve ayakkabı yapılır. Tüyleri dokumacılıkta kullanılır. Sütü az yağlı ve besleyicidir. Eski çağlardan beri evcil olarak insanoğlunun hizmetindedir. Türkiye’de Ankara keçisi, tiftik keçisi ile kıl keçisi yetiştirilir.
  Gebelik süreleri 23 hafta kadardır. Genellikle 1-2 yavru doğururlar. Yavruları kıllı ve gözleri açık doğar. Birkaç saat içinde annelerini takip etmeye başlarlar. 6 ay içinde erginleşip üreyebilirler. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Keçiler - Keçiler Hakkında Genel Bilgi

  Reklam  Yabani keçiler ve evcil keçiler yüksek yerlerde yetişen otları yemekte ve bu yüzden sütleri değerli olmaktadır.Keçiler inatçı hayvanlardır.Hem etinden hem sütünden hem de kılından faydalanılmaktadır.+ Yorum Gönder
keçi gözü,  keciler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi