Koyu sırtlı saka

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Koyu sırtlı saka ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Koyu sırtlı saka

  Reklam  Koyu sırtlı saka

  Forum Alev
  Koyu sırtlı saka (Carduelis psaltria), ispinozgiller (Fringillidae) familyasından saka türü.

  Gagası konik ve koyu renklidir. Vücudu parlak sarı ile koyu kahverengidir. Kanatlar büyük beyaz çizgili ve yamalıdır ve bu büyük beyaz yamalar uçarken görünür. Kuyruğu kısa ve çatallıdır. Erkek parlak sarı renklerle siyah bir kep ve kanatla bezelidir. Dişiler ise çok daha soluktur. İki alt türü vardır. Carduelis psaltria hesperophilus (siyah sırtlı saka) ABD'nin güney, Carduelis psaltria hesperophilus (yeşil sırtlı saka) alt türü ise batı yakasında dağılım yapar. Her ikisinin, siyah taç, siyah kanat ve kuyrukta beyaz işaretleri vardır.

  Bu kuşlar toplu halde yaşarlar ve çoğunlukla Lawrence sakalarıyla karışık sürüler oluşturur. İspinozların çoğu gibi koyu sırtlı sakada tamamen tohumlarla beslenmez. Ara sıra meyve, tomurcuk ve böcekleri de menülerine katar. Özellikle karahindiba ve devedikeni tohumunu çok sever.

  Yaşam alanını meşe savanaları, ormanlık bölgeler ile park ve bahçeler oluşturur. Bir çalılık veya alçak bir ağaçta kurduğu yuvaya 4-5 soluk mavi yumurta bırakır. Kuluçka dönemi 12 gün sürer. Gevşekçe bir yuva yapar. Yuvalar genellikle, dikey bir çatalda kuruludur veya bir ağacın dalı, yoğun yapraklar ile kuşatılır. Ottan yapılan açık fincan şeklindeki yuvayı dişi inşa eder. Erkek, onu yuvada besler. Yumurtadan yavrular çıktıktan sonra her iki ebeveyn, gence yiyeceği getirir.

  Erkekler tüy dökme dönemi haricinde bütün yıl öter. Diğer sakalar gibi bu kuşlar da dalgalı uçuşları sırasında öter. Bu esnada chig chig chig gibi benzeri sesler çıkarır. Çoğunlukla diğer kuşların şarkılarının kısa parçalarını taklit eder. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Koyu sırtlı saka

  Reklam  Sırt renginin koyu olması ona bu ismi verdirmiştir.Koyu sırtlı saka kuşu ötücü güzel ve küçük bir kuştur.Yuvalarını alçak yerlere yaparlar.Genellikle bir çalı dibinde olan yuvalarında yumurtaları en fazla 5 tane olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi