Yeşil kaplumbağa

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Yeşil kaplumbağa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Yeşil kaplumbağa

  Reklam  Yeşil kaplumbağa

  Forum Alev
  Yeşil kaplumbağa ya da yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas), Chelonia cinsi içindeki tek tür olan bir deniz kaplumbağasıdır. 200 kg ağırlığa, 1-1,5 metre uzunluğa erişebilir ve bu ölçülerle, sert kabuklu kaplumbağalar içinde en büyük olandır. Tropik, tropik altı ve bazı daha ılıman denizlerde dağılım gösteren yeşil kaplumbağa, bu adını erişkin bireylerin alglerden zengin beslenmesine bağlı olarak bedenlerindeki yağ dokusunun yeşil renkli olması nedeniyle almıştır (İng., green sea turtle).

  Dişi bireyler, yumurta bırakmak için, tipik yuvalanma kumsallarına çıkarlar. Ayrıca, bu türün bireylerinin soğuk kanlı (ektotermik) bedenlerini ısıtmak için kumsallara çıktığına da sıkça rastlanır. Bunlar dışında, yeşil kaplumbağa tamamen bir deniz kaplumbağasıdır.

  Sırtı gri kahverengi üzerine sarımsı kahverengi lekelidir alt kabuğu ise beyazımsı sarı renk olur. Bacak kenarlarında tek tırnakları vardır. Eti lezzetli olduğu ve yendiği için çorba kaplumbağası da denilir. Bu yüzden sayıları çok azalmıştır. Gece kumsallarda açtıkları çukurlara 200 den fazla yumurta bırakabilirler.

  Çok nadiren Karadeniz'de de görülebilenn bu canlı tüm Akdenize yayılmıştır. Türkiye'de yalnızca Hatay, Mersin ve Adana sahillerinde yumurtlarlar. Kabuk boyu 140 cm ye kadar ulaşabilir. Erginleri deniz bitkileriyle yavrular ise hayvansal besinlerle beslenir. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Yeşil kaplumbağa

  Reklam  En büyük kaplumbağa cinsleridir.Bu hayvanların yumurtalarını kumsallara bırakmaları be yumurtadan çıkan kaplumbağaların denize doğru hareket etmesi onların genlerinde vardır.Yani Allah öyle yaratmış ve dizayn etmiştir.+ Yorum Gönder
yeşil kaplumbağa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi