Yassı balıklar

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Yassı balıklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Yassı balıklar

  Reklam  Yassı balıklar

  Forum Alev
  Yassı balıklar (Pleuronectiformes), kemikli balıklar sınıfına ait, yassı vücut yapıları ile dikkati çeken bir balık takımı. Yetişkin balıkların vücutları, rahatlıkla denizin tabanına yatabilecekleri şekilde yassılaşır. Gözlerinin ikiside renkli olan üst taraflarında bulunur, beyaz renk olan kör tarafları ile yerde yatarlar. Sırt ve kuyruk yüzgeçleri birleşiktir. Suyun içinde dalga haraketleri ile ilerlerler. Ayrıca yattıkları yerin rengini kendi renkleri ile taklit etme kabiliyetleri vardır. En tanınmışları bayağı pisi balığı, Bayağı dil balığı ve kalkan balığıdır.

  Bu takıma ait yassı balıklar, yassı olarak dünyaya gelmezler. Yavru balıklar, çoğu diğer balıklar gibi mekik şekilinde bir vücuda, ve kafasının iki ayrı tarafında bulunan iki göze sahiplerdir, ve suyun üst kısımlarında yüzerler. İlerdeki gözlerinin birisi suratının diğer tarafına doğru kaymaya başlar. Balığın bir tarafı koyu bir renk almaya başlar, diğer gözsüz tarafı beyazlaşır. Bu gelişme bazı türlerin sağ tarafına, diğer türlerin sol tarafına doğru gerçekleşir. Ayrıca bu aaaamorfoz'da yüzme keseleri küçülür. Çünkü aaaamorfoz'dan sonra dip balığı olarak yaşıyacak yassı balığın buna ihtiyacı kalmaz.

  Pleuronectiformes takımına ait balıklar dünyanın her denizinde bulunurlar, ve bazıları hatta tatlısuda bile yaşarlar.

  Bu takımın, diğer yassı yapılı balıkları içeren vatozlar takımı ile hiçbir akrabalığı yoktur. Vatozlar kıkırdaklı balıklar sınıfına aitlerdir, ve daha çok köpek balıkları ile akrabadırlar.


  Familyalar
  Achiridae
  Achiropsettidae
  Bothidae
  Citharidae
  Cynoglossidae
  Paralichthyidae
  Pleuronectidae (Pisi balıkları)
  Psettodidae
  Samaridae
  Scophthalmidae
  Soleidae 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Yassı balıklar

  Reklam  Bazı balıkların kendilerine verilen özellikleri hem savunma hem de avlanmak için avantaj olmaktadır.Yassı balıkların yassı olarak denizin dip kısımlarına uzanmaları avlarını gafil avlamalarını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi