Kadife Balığı !!

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Kadife Balığı !! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Kadife Balığı !!

  Reklam  Kadife Balığı !!

  Forum Alev
  Kadife Balığı !!  Kadife balığı (Tinca tinca), sazangiller (Cyprinidae) familyasından fazla haraket etmeyen yavaş akan suların dıp kısımlarında yaşayan bir balık türü.

  Bütün Avrupa'da ve Asya'nın orta derece iklimli kesimlerinde bulunur. Türkiye'nin sadece kuzeyinde, yani batı ve doğu karadeniz bölgelerinin tatlı sularında bulunur.

  Kadife balığının doğal rengi yeşil-zeytin rengidir, ama insanlarca yetiştirilmiş olan altın renkli türü "altın kadife balığı" sadece suni göllerde bulunur. Dış özelliklerinden en çok dikkati çeken kalın kuyruğudur. Kalın derisi bir sürü çok küçük pullar ve salya ile kaplıdır. Görünüşünden ve ele çok yumuşak geldiğinden dolayı türkçede "Kadife" diye adlandırılmıştır. Ağzını aynı diğer sazangiller gibi dışarıya doğru uzatabilir ve dudaklarından iki kısa bıyık sarkar.

  Kadife balıkları ortalama 20 ila 30 santim büyüklüğünde olurlar. En büyük rastlanmış ve kanıtlanmış ölcüleri 70 santim uzunluk ve 10 kilo ağırlıktır.

  Kadife balıkları kısa bir süre için oksijen kıtlığı içinde yaşayabilirler. Zaten sadece bu kabiliyetlerinden dolayı onları çok küçük göllerde bile bulmak mümkündür.

  Çiftleşip yumurtlama zamanları nisan ile haziran arasıdır. O zaman 300.000 yapışkan yumurtalarını su bitkileri üzerine bırakırlar.

  Suyun içindeki mikroskopik hayvanlardan beslenirler (Plankton), ama bazen sülük ya da yosun'da yerler.

  Kadife balığı yenilen bir balıktır, ve hatta akrabası olan sazandan da lezzetlidir.

 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Kadife Balığı !!

  Reklam  Tatlı su balığı olan kadife balığı genellikle suların durgun yerlerinde yaşarlar.Başlarını suyun içindeyken çamura sokar ve öyle dinlenirler.Bu balıkların etleri de lezzetli olmaktadır.Genellikle Avrupa nehirlerinde yaşarlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi