Deyimlerin öyküleri

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Deyimler Bölümünden Deyimlerin öyküleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TUANA
  Emekli
  Reklam

  Deyimlerin öyküleri

  Reklam  Deyimlerin öyküleri

  Forum Alev
  DİMYAT'A PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAK
  Dimyat, Mısır'da Süveyş Kanalı ağzında bir limandır. Eskiden Mısır'ın meşhur pirinçleri, ince hasırdan örülmüş torbalar içinde buradan Anadolu'ya getirilirmiş.
  Dimyat'a pirinç almak için giden bir Türk tüccarının bindiği gemi, Akdeniz'de korsanlar tarafından soyulmuş ve adamcağızın bütün altınlarını almışlar.
  Binbir zorluk içinde İstanbul'a dönen pirinç tüccarı o yıl iflas etmiş. İstanbul'dan kalkmış, memleketi olan Karaman'a gitmiş. O sene tarlasından kalkan buğdaları da bulgur tüccarlarına sattığından, kendi ev halkı kışın bulgursuz kalmışlar.


  AKLA KARAYI SEÇMEK (Bir işin üstesinden gelene kadar çok zorluk çekmek, güçlükle başarmak)
  Dinimize göre, Sabah namazının kılınma vakti, güneş doğuncaya kadar geçerlidir. Ortalık ağarmaya başlayıp da ak iplik ile kara iplik birbirinden seçilinceye kadar Sabah namazı kılma süresi devam eder. Ağır hastalar bütün gece sancı ve ızdırap içinde kıvranarak uyuyamadıklarından, Sabahı zor ederler.


  AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARMAK ( Sabrı tükenip, o zamana kadar söylemediğini söyleyivermek anlamında bir deyim.)
  Eski zamanlarda çok küfürbaz bir adam varmış. Memleketin müftüsü bu adamı çağırıp sık sık nasihat edermiş. Küfür edeceği sırada aklına gelip, vazgeçmesi için de ağzında bir bakla tanesi tutmasını önermiş. Bir gün yine müftü efendi bu adama nasihat ederken, münasebetsizin biri içeri girmiş ve müftüye sormuş: -Müftü efendi, sağdıcım öldü. Bana mirasının kaçta kaçı isabet eder? Canı sıkılan müftü, küfürbaza dönmüş: -Çıkar ağzından şu baklayı da, bu herife gerekli cevabı kendi usulüne göre sen ver, demiş. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Deyimlerin öyküleri

  Reklam  Her deyimin kendine göre bir hikayesi vardır.Zaten deyim olma özelliği de buradan çıkmıştır.Yaşanmış olaylar olduğu için hayatta ders niteliği ve öğretici tarafları vardır.+ Yorum Gönder
deyimlerin öyküleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi