" Y " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Deyimler Bölümünden " Y " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  " Y " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  " Y " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Forum Alev
  Ya Allah deyip (atılmak): Cenab-ı Hak`a sığınarak (atılmak)."Ya Allah deyip düşmanın üzerine atıldı."

  Yabana atmak: Önem vermemek, önemsiz görüp dikkate almamak, üzerinde durmamak."Babanın sözlerini sakın yabana atayım deme."

  Yabancılık çekmek: Bir iş ya da çevrede yabancı olmaktan dolayı ortaya çıkan zorlukların etkisinde kalmak."Ona hiç yabancılık çektirmedi."

  Ya bu deveyi gütmeli, ya bu diyardan gitmeli: "Bu işi mutlaka yapmalısın, başka yolu yok, aksi taktirde burada kalamazsın." anlamında kullanılır.

  Ya devlet başa, ya kuzgun leşe: "Giriştiğim iş beni ya büyük bir varlığa ve mevkiye ulaştıracak ya da mahvedecek, batıracak" anlamında söylenir.

  Yad eller: 1. Baba ocağından uzak yerler, gurbet. 2. Yabancı kimseler, yabancılar."Yiğidim yad ellerde kalmasın, dönsün geri Rabbim."

  Yâd etmek: Anmak, hatırlamak."Seni her gün yad ederiz buralarda."

  Yağ bağlamak: Semirmek, üzerine biriken yağ katılaşmak.

  Yağ bal olsun: "Yediğin, içtiğin helâl ve afiyet olsun" anlamında söylenir.

  Yağcılık etmek: Dalkavukluk etmek, övmek, pohpohlamak."Öğrenci öğretmenine yağ çekiyor, gözünün içine bakıyor, bu şekilde iyi not alacağını sanıyordu."

  Yağlı ballı olmak: Araları çok iyi, içli dışlı, samimi olmak."Öyle yağlı ballı olmuşlardı ki birbirlerine her şeylerini anlatıyorlardı."

  Yağlı kapı: Çalıştırdığı kimselere bol kazanç sağlayan kimse, kuruluş, aile ya da yer."Herkese nasip olmaz öyle yağlı kapı."

  Yağlı kuyruk: Kolayca ve bolca yararlanılabilecek kaynak; basitçe sömürülebilecek iş veya kimse."Bulmuşsun bir yağlı kuyruk, çek babam çek!"

  Yağlı müşteri: Bol paralı, çok alışveriş yapan zengin alıcı."İki üç yağlı müşterimiz de olmasa kapamak zorunda kalacağız bu dükkânı."

  Yağma gitmek: Bir şey çok alıcı bulup çok satılmak, kolay müşteri bulmak."Kapanın elinde kalıyor, yağma gidiyor, koş koş, sen de yetiş!.."
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: " Y " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  Bütün deyimler ve atasözleri yaşanmış olayların bir birikimi olarak ortaya çıkmaktadır.İnsanların yaşadıkları yerlere kültürlere göre deyimleri vardır.Bazı yörelerde kullanılan şive farkları bile deyimlerin farklı olmasına neden olmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çoğu şeyi burada buluyorum teşekkürler+ Yorum Gönder
ı harfi ile başlayan deyimler ve anlamları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi