Yusuf Aslan Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Yusuf Aslan Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yusuf Aslan Kimdir?

  Reklam  Yusuf Aslan Kimdir?

  Forum Alev
  Yusuf Aslan

  Yusuf, 1947 yilinda Yozgat'in bir köyünde dogdu. Ortaögrenimini dindar ve anti-komünist egilimlerle, gelenekçi önyargilarin güçlü oldugu bir çevrede tamamladi.

  1966'da ODTÜ'ye girdi. Bir yila kalmadan ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü'nün üyesi oldu, Dev-Genç içinde çalismaya basladi. Bu dönemden itibaren önce hazirlik okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotlarin ve hemen ardindan ODTÜ isgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu. Ilk yargilandigi eylem, CIA ajani, Amerikan Büyükelçisi Commer'in arabasinin yakilmasiydi.
  1969 yilinda arkadaslariyla birlikte Filistin'e gitti. Burada helikopter ve uçak pilotlugunu ögrendi. Traktörden helikoptere kadar her türlü araci büyük bir ustalikla kullaniyordu.
  1970 yilinda kurulan THKO'nun kurucusu ve önderlerinden olan Yusuf Aslan, Deniz Gezmis'le birlikte Nurhak'a dagdaki gerilla grubuna katilmaya giderken, Sivas Sarkisla'da yarali olarak yakalandi. Sikiyönetim mahkemelerinde yargilandi. 6 Mayis 1972'de Deniz Gezmis, Hüseyin Inan'la birlikte idam edildi.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yusuf Aslan Kimdir?

  Reklam  Türkiye Halk kurtuluş ordusu kurucularından biri olan Yusuf Aslan Sosyalist bir devrimci olması nedeniyle yanındaki iki kişi de olmak üzere idam edilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi