İngiltere Kraliçeleri Mary Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden İngiltere Kraliçeleri Mary Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İngiltere Kraliçeleri Mary Kimdir?

  Reklam  İngiltere Kraliçeleri Mary Kimdir?

  Forum Alev
  İngiltere tari­hinde aynı adı taşıyan iki kraliçe vardır.

  Mary I (1516-1558), Mary Tudor olarak da bilinir. VIII. Henry ile Aragonlu Catherine' nin kızı ve İngiltere'nin ilk kadın hükümdarıy­dı. Greenwich'te doğdu. İyi bir öğrenim gördü. Erken yaşlarda İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca öğrendi.

  İlk gençlik dönemi mutsuz geçti. Annesin­den boşanan babası VIII. Henry, Anne Bo-leyn ile evlenince Mary sarayı ve unvanını terk etmek zorunda kaldı. Annesiyle görüş­mesine izin verilmedi. Kral VIII. Henry, Anne Boleyn'i öldürttükten sonra kendisini İngiltere Kilisesi'nin başı olarak tanımasını ve annesiyle olan evliliğinin geçersiz olduğunu kabul etmesi koşuluyla Mary'i bağışlayacağını söyledi. Mary de bu isteğe boyun eğmek zorunda kaldı ve yeniden sarayda yaşamaya başladı (bak. HENRY).

  Babası ölünce VI. Edward tahta geçti. O dönemde İngiltere'de güç kazanan Protestan­lar Edward'm ölümünden sonra Jane Grey'i tahta çıkardılar. Ama dokuz gün sonra Mary halkın desteğiyle Grey'i devirerek 1553'te kraliçe oldu.

  Koyu bir Katolik olan Mary İngiltere Kili-sesi'ni yeniden Roma'ya bağlamak amacıyla Katolik Kilisesi'nin koruyucusu, İspanya tah­tının vârisi Felipe ile evlendi. Bunun üzerine İngiltere'deki Protestanlar ayaklandılar. Mary ayaklanmacılara karşı son derece sert ve acımasız davrandı. Aralarında Jane Grey' in de bulunduğu yaklaşık 300 kişi asılarak ya da yakılarak öldürüldü. Mary de tarihe "Kan­lı Mary" olarak geçti.

  Mary II (1662-1694), İngiltere Kralı II. James'in en büyük kızıydı. Londra'da doğdu. 1677'de Avrupa'da Protestan Kilisesi'nin ko­ruyucusu, Hollandalı Oranje Prensi I. Willem ile evlendi. Katolikler ile Protestanlar arasın­daki mücadelede babasına karşı I. Willem'i destekleyen Mary, Şubat 1689'da Londra'da kocasıyla birlikte taç giydi. Alçakgönüllü, çekingen ve halkın sevdiği bir kraliçeydi, ülkenin yönetimini hemen hemen tümüyle kocasına bıraktı. Kendisi de bahçecilik, iç dekorasyon ve çömlekçilikle ilgilendi.

  Prado, MadridlThe Bridgeman Arı Library İngiltere Kraliçesi I. Mary Protestanlar'a karşı uyguladığı baskıcı yöntemlerle tarihe "Kanlı Mary" olarak geçti.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: İngiltere Kraliçeleri Mary Kimdir?

  Reklam  Konu için sizlere çok ama çok teşekkür ederim+ Yorum Gönder
kanlı mary kimdir,  bloody mary kimdir,  ingilterenin ilk kraliçesi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi