Joseph Goebbels Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Joseph Goebbels Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Joseph Goebbels Kimdir?

  Reklam  Joseph Goebbels Kimdir?

  Forum Alev
  Joseph Goebbels


  Paul Joseph Goebbels (29 Ekim 1897 Rheydt (bugün Mönchengladbach) - 1 Mayıs 1945 Berlin) 1933 ilâ 1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmış Alman politikacıdır. Adolf Hitler'in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşıydı. Kendisi coşkulu ve enerjik hitabet yeteneği, sert anti-semitik görüşleri ve kitlesel propagandanın Büyük Yalan olarak bilinen tekniğini kullanmadaki ustalığıyla bilinirdi.
  Goebbels 1921 yılında Heidelberg Üniversitesi'nde 18. yüzyıl romantik draması üzerine yazdığı tezle felsefe doktorasını tamamladıktan sonra, önce gazeteci daha sonra da banka memuru ve borsacı olarak çalıştı. Ayrıca roman ve oyunlar da yazdı ancak yazdıkları yayın evleri tarafından beğenilmedi. Goebbels Nazi Partisi'yle ilk defa 1923 yılında tanıştı ve ertesi yıl partiye üye oldu. Kısa zamanda yeteneği ve zekâsıyla parti içinde hızla yükselen biri oldu. Partinin Berlin bölge liderliğine atandı. Bu görevi sırasında propaganda yeteneklerini sonuna kadar kullandı. Nazi gazeteleri ve SA'nın yardımlarıyla yerel sosyalist ve komünist partilerle mücadele etti. 1928 yılında partide hızla yükselmiş ve en göze çarpan üyelerden biri olmuştu.
  1933 yılında Nazilerin iktidara gelemelerinin ardından propaganda bakanı oldu. İlk işlerinden biri Yahudiler ve Nazi karşıtı yazarlar tarafından yazılmış tüm kitapları Berlin'in Bebelplatz meydanında yaktırmak oldu. Sonrasında giderek Almanya'daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağladı.

  Savaşın ilk ve en istekli savunucularından olan Goebbels Alman halkını büyük ölçekli bir askeri çatışmaya hazırlamak için elinden gelen her şeyi yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında diğer Nazi liderleri ile değişen ittifaklar kurarak gücünü ve nüfuzunu artırdı. 1943 yılı sonlarında savaşın Almanya aleyhine dönmesinden sonra propagandalarını artırdı. Goebbels son ana kadar Hitler ile Berlin'de kaldı. Hitler'in intihar etmesinin ardından bir günlüğüne de olsa Üçüncü Reich'ın Şansölyeliğini yaptı. Son saatlerinde karısı Magda Goebbels önce altı çocuğunu zehirleyerek öldürdü. Kısa süre sonra Goebbels önce karısını sonra da kendisini vurdu.
  Bugün bazı üniversitelerde, (iletişim bölümü) öğrencilere Goebbels'in ses kayıtları dinlettirilir. Ve hemen her görüşteki insan, onun bu alandaki dehasını kabul etmiştir.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Joseph Goebbels Kimdir?

  Reklam  Joseph Goebbels halkı aydınlatmak için bakanlık yapmış ve hitler denen caninin arkadaşı şimdi bu adam halkı nasıl aydınlatabilir tabiki ırkçılık yaparak hitlerin en yakınından ne beklenebilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi