Lokman hekim efsanesi nedir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Lokman hekim efsanesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Lokman hekim efsanesi nedir

  Reklam  Lokman hekim efsanesi nedir

  Forum Alev
  Lokman hekim efsanesi

  Lokman Hekim doktor ve eczacıymış Dükkânında her türlü hastalığın devası olan ilaçlar varmış Hastalar içeri girdiklerinde, hastalıklarına iyi gelecek olan ilaç şişesi sallanırmış Birgün, içeri birisi girmiş Ancak hiçbir şişe sallanmamış Lokman Hekim, bunun üzerine:

  "Senin hastalığının çaresi yok, öleceksin" demiş.

  Adam ölümden kurtuluşun olmadığını öğrenince çok üzülmüş Her şeyini satmış Yanına bir at tüfek ve av köpeği alarak dağlara çıkmış Vurduğu hayvanları yiyip, yörüklerden yoğurt, süt alarak yaşıyormuş Bu arada hastalığı da iyice artmış.

  Bir ağacın altına gelmiş Atını bağlayıp köskelmiş O sırada bir yörük kadını, bir tas sütü saylığa koymuş Yılanların sütü sevdikleri bilinir Tasa yaklaşan bir yılan, sütü içmiş, sonra da zehrini süte kusmuş Tas, yemyeşil olmuş.

  Ağrıları iyice azan adam:

  "Gidip şu zehri içeyim de ölüp kurtulayım" diyerek zehirli sütü içmiş Bir süre sonra ishal olmuş ve kusmaya başlamış Ancak oldukça hafiflediğini hissediyormuş Ölmek için içtiği zehirden sonra daha iyi olduğunu görmüş Gün geçtikçe iyileşmiş ve hastalığı tamamen geçmiş Lokman Hekim'e gidip: "Sen, bana öleceğimi söylemiştin Ama ölmedim" demiş.

  Bunun üzerine Lokman: "Ben, sana ala ineğin sütünü nereden bulayım, sütü yılana içirip, nasıl tasa kusturayım Hastalığının çaresi vardı; ama bu ilacı temin etmek zor olduğu için öyle dedim" diye cevap vermiş.

  O gün bu gündür tas ve yılanın eczacılık ve tıp biliminin simgesi olması, halk tarafından Lokman Hekim'e dayandırılır. 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Lokman hekim efsanesi nedir

  Reklam  lokman hekim geçmişten bu güne çok bilinen anlatılan bir karakterdir kendisi buluşları ile adeta ozamanlar devrim yaratmış ve tıpta inanılmaz şeyler yapmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi