Narkissos Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Narkissos Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  SuyunGizemi
  Bayan Üye
  Reklam

  Narkissos Efsanesi

  Reklam  Narkissos Efsanesi

  Forum Alev
  Narkissos Nergis, Eski Yunan da, Olimpos Dağlarında tanrıların hüküm sürdüğü dönemde çok yakışıklı bir gençmiş ve Hera nın
  da eşlerinden biriymiş. Ekho adında bir peri de Narkissosu gördüğü andan itibaren ona büyük bir tutkuyla bağlanmış. Hera bunu öğrenmiş ve Ekho yu cezalandırmak istemiş. Ekho dağlardaki peri arkadaşlarının yanına gidip hep birlikte konuşurlarken Hera çıkagelmiş ve tüm periler etrafa kaçışmış. Bir tek Ekho orada kalmış. Hera onun Ekho olduğunu hemen anlamış ve ona büyü yapmış: “Bundan sonra tek kelime bile söyleyemeyeceksin. Ancak birisi konuştuktan sonra ağzını açabileceksin. Söyleyebileceğin şeyler de söylenen cümlenin son kelimesi olacak. Asla ilk kelimeleri söyleyemeyeceksin.” Ekho bu duruma çok üzülmüş. Gizlice Narkissosu hep izliyormuş, ancak konuşamadığı için hiç yanına yaklaşamıyormuş. Bir gün Ekho ya umut doğmuş. Narkissos: “ Kimse var mı burada?” demiş ve Ekho hemen “burada” demiş; ama görünebileceği bir yere çıkmamış. Ardından Narkissos “gel” demiş ve Ekho da “gel” demiş ve saklandığı yerden çıkmış. Narkissos karşısında bir peri görünce hemen kaçmış. Sonra Narkissos a aşık olan kızlardan biri tanrılardan onu cezalandırmaları için yardım istemiş. Tanrılar da ona sadece kendisini sevmesi için bir lanet okuması görevini tanrıça Nemesis e vermiş.
  Narkissos bir gün çok susamış ve göl kenarında su içerken suda yansımasını görmüş ve o ihtişamlı yakışıklılığı çok hoşuna gitmiş. Kendisine olan sevgiyle yanıp tutuştuğunu ve bunu sadece ölümün çözebileceğini düşünmüş. Anında su kıyısında erimeye başlamış. Ruhu ölüler ırmağından yeraltına, Persephone nin diyarına inerken son kez sudaki yansımasına bakmış. Hemen oraya periler gelmiş ve etrafta Narkissos u aramaya başlamışlar. Cesedini gömmek istiyorlarmış, ancak hiçbir yerde ceset bulamamışlar. Bu sırada cesedinin eridiği yerde de çok güzel beyaz bir çiçek açmış. Cesedini bulamayan periler onun anısına bu çiçeğe Narkissos (nergis) adını vermişler.

  Ekho ya da ne mi olmuş. O hala sevdiği uğruna dağlarda geziyormuş. Dağa çıktığınız an bağırdığınızda hemen sesinizi duyup son söylediğiniz kelimeyi tekrar ediyormuş.

  Alinti
 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Narkissos Efsanesi

  Reklam  ilginç bir aşk efsanesi tabi işin içinde güya tanrılarda var buda onları vazgeçilmez konuları dinlerken masal gibi geliyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi