Dedegül ve Karagöl Efsanesi - Konya

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Dedegül ve Karagöl Efsanesi - Konya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  SuyunGizemi
  Bayan Üye
  Reklam

  Dedegül ve Karagöl Efsanesi - Konya

  Reklam  Dedegül ve Karagöl Efsanesi - Konya

  Forum Alev
  Yöre: Beyşehir / Konya


  Dedegül, dedegülleri ile ünlü Anamaslar’ın doruk tepesi olup, uğurlu sayılan bir dağdır. Karagöl ise bu dağın eteklerinde küçük bir gölcüktür. Çevre köylerin dilek ve adak yeridir.

  Çevre köylülerin anlattıklarına göre; Dedegül dağının Güldede adında yeri bilinmez bir yatırı, ulu dedesi vardır. Karagöl’e yapılan adakları o karşılar, dede gülleriyle örtülü çayırların pisliklerini geceleri o temizler; öyle ki gündüzünden ne kadar, insan ve hayvanlarca ortalık kirletilirse kirletilsin, Güldede, bunlardan sabaha iz bırakmaz; nasıl ederse eder, pislikleri yok edip ortalığı tertemiz eder.

  Çevre köylüler, özellikle çocuk edinme dileklerinde, dilek dilemeye, adak adamaya Karagöl’e çıkarlarmış.

  Dilek dilemenin birde usulü ve yordamı varmış. Dilekçi, ilk olarak dilek pınarından su içer, pınara tahıl taneleri ve bozuk paralar atar, yanındaki Uğur Ardıcına çaput bağlarmış. Orada abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra; adak davarı kesilip kan akıtılır ve topluca yenirmiş. Sonra tekrar namaz kılan dilekçi, dilek pınarına el atarmış. Eline buğday tanesi gelirse, bir oğlu, arpa tanesi gelirse bir kızı olacak demekmiş.

  Bundan sonra uyku taşına uzanan dilekçi dua eder ve uykuya yatarmış. Eğer dileği gerçekleşecekse düşünde Güldede’yi görürmüş ve Güldede dileğini ona muştularmış.


  alıntı. 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Dedegül ve Karagöl Efsanesi - Konya

  Reklam  dilek ağacı olayı yıllardır olan bir şeydir fakat bu tamamen batıl bir inanıştır gerçi bunlar namaz kılıyor dua ediyorlar ama yine bir yanlışlık var allahtan istenmesi yeterli+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi