Nefertiti Büstü Efsanesi - Efsaneler - Hikayeler - Tarihi Efsaneler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Nefertiti Büstü Efsanesi - Efsaneler - Hikayeler - Tarihi Efsaneler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Nefertiti Büstü Efsanesi - Efsaneler - Hikayeler - Tarihi Efsaneler

  Reklam  Nefertiti Büstü Efsanesi - Efsaneler - Hikayeler - Tarihi Efsaneler

  Forum Alev
  Nefertiti Büstü Efsanesi - Efsaneler - Hikayeler - Tarihi Efsaneler

  1912 yılında Alman arkeologlar tarafından bulunan ve dönemin yasalarındaki boşluklardan yararlanılarak almanya'ya getirilen Nefertiti Büst'ü bugün hala alevli tartışmalardan sıyrılmış değil.
  Bulunduğu dönümde birçok kez Mısır ve Alman hükümetini karşı karşıya getiren büst, o zamanlar Hitler'in çok beğenmesi yüzünden Mısır'a verilmemişti.
  Büstü bukadar önemli kılan ne diyecek olursanız anlatalım:
  Aynı tarihlerde mısırda araştırma yapan arkeologlar krallar tapınağında gömülü 3 ceset bulmuşlar ve bunlardan birinin nefertiti'nin mumyası olma olasılığı üzerine yıllarca araştırma yapmışlar.Bu noktada yüzü parçalanmış halde bulunan mumyanın nefertiti büstü ile benzerlikleri önem arzeder.
  Bilimadamlarının en güçlü tezlerinden birisi 2 kulaktada küpe olmasıdır...Çünkü zamanın kadınlarında 2 kulağında küpe olan sadece 2 kişi vardı ve onlarda kraliyet ailesi mensubuydu.Göğsündeki mücevher ve silinmiş yüz hatlarına rağmen görünen kuğu şeklinde boyun tezleri güçlendirmiştir.

  Büst birkezde mısır medyasında yeralan "Nefertiti Çıplak" manşeti ile gündemi Alevlendirdi.Mumyanın bulunduğu sıralara denk gelen haberin ana teması şuydu:
  Berlin mısır müzesinde sergilenen büst , çıplak bir bronz kadın heykelinin üzerine konulmuştu ve tahmin edebileceğiniz üzere kıyamet koptu.
  2004 yılında 500 milyon amerikan doları harcanarak inşaa edilen mısır ulusal müzesi koordinatörü el-sadık büstün legal olmayan yollardan almanyaya gittiğini ve mısıra iade edilmesi gerektiğini bir defa daha vurgulamıştı.
  Büst'ün yolculukları asla bitmedi.76 defa yer değiştiren büst , kraliçe nefertiti'nin lanetine paralel bir duruş sergiliyor bence yaşattıkları ile ..

 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Nefertiti Büstü Efsanesi - Efsaneler - Hikayeler - Tarihi Efsaneler

  Reklam  efsaneler hayat veren inandırıcılık öazelliği gösteren bir hususta mumyalama yöntemiydi bu yöntem ile çürümeyen cesetler hikayeleri güçlendirmiştir+ Yorum Gönder
tarihi efsaneler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi