Rüzgarlı Mimas Hakkında - Yunan Mitolojisi - Rüzgarlı Mimas Tarihi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Rüzgarlı Mimas Hakkında - Yunan Mitolojisi - Rüzgarlı Mimas Tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Rüzgarlı Mimas Hakkında - Yunan Mitolojisi - Rüzgarlı Mimas Tarihi

  Reklam  Rüzgarlı Mimas Hakkında - Yunan Mitolojisi - Rüzgarlı Mimas Tarihi

  Forum Alev
  Rüzgarlı Mimas Hakkında - Yunan Mitolojisi - Rüzgarlı Mimas Tarihi


  Karaburun'un M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanan mitolojik adı.

  Homeros'un ünlü eseri "Odysseia"' da Rüzgarlı Mimas olarak geçen "Mimas Dağı", Mordoğan-Karaburun arasındaki bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır. Gene Narsisus'un adını alan ve bugün aynı özelliklerle sadece Karaburun Yarımadası'nda yetişen "Nergis" çiçeği arasında bir bağ bulunmaktadır.

  Yine Yunan mitolojisine göre Tanrıların tanrısı Zeus'un kıskanç karısı Hera çapkın kocası Zeus'un ölümlü kadınlar ve diğer tanrıçalarla olan ilişkilerini gözetlemek ve kendisini haberdar etmek üzere yüksek tepelere iki gözcü yerleştirir. Bunlardan biri olan İris'i Mimas dağına gönderir.Bugünkü İris gölü belki de adını buradan almaktadır.

  Prehistorik Çağdan beri yerleşimin var olduğu bölge, gerek mitolojik öykülerde yer alması ve gerekse Antik Çağ' da içinde bulunduğu coğrafyanın önemli uygarlıklara ve zenginliklere sahip olması itibariyle gözalıcı bir tarihi ve kültürel mirasın sahibidir.
 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Rüzgarlı Mimas Hakkında - Yunan Mitolojisi - Rüzgarlı Mimas Tarihi

  Reklam  çok tanrılı olan bu devir de insan merak ediyor insanlaramı acaba tanrı lar denilmiş yoksa hayal ürünleri bukadar genişmi herşeyi tanrı görmüşler ilginç+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi