Paris'in Yargısı Efsanesi - Paris'in Yargısı Tarihi - Yunan Mitolojisi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Paris'in Yargısı Efsanesi - Paris'in Yargısı Tarihi - Yunan Mitolojisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Paris'in Yargısı Efsanesi - Paris'in Yargısı Tarihi - Yunan Mitolojisi

  Reklam  Paris'in Yargısı Efsanesi - Paris'in Yargısı Tarihi - Yunan Mitolojisi

  Forum Alev
  Paris'in Yargısı Efsanesi - Paris'in Yargısı Tarihi - Yunan Mitolojisi

  Paris'in Yargısı, Yunan mitolojisine ait Truva savaşı sırasında geçen bir öyküdür. Hikâyenin sonraki versiyonlarında olay, Roma'nın kuruluşu esnasında gerçekleşmiş gibi anlatılır.

  Paris'in yargısı, pek çok sanatçıya da esin kaynağı olmuştur.


  Öykü

  Zeus, Akhilleus'un annesi ve babası Thetis ve Peleus'un evlilik törenleri şerefine bir ziyafet verir. Fakat bu ziyafete Eris davet edilmez. Törene sinirle gelen Eris, "καλλίστῃ" ("en güzel olan için") diye bağırarak bir altın elma fırlatır. Hera, Athena ve Afrodit elma üzerinde hak iddia ederler. Bunun üzerine de Zeus'tan aralarında en güzelin kim olduğunu seçmesini isterler. Bu seçimi yapmakta isteksiz olan Zeus, Troyalı bir ölümlü olan Paris'in değerlendirmeyi yapacağını duyurur. Paris daha önce boğa kılığındaki tanrı Ares'in kendi boğasını yenmesi üzerine tanrıyı ödüllendirdiği için adaleti ile tanınıyordu.

  Hermes'in yol göstericiliğinde 3 tanrıça Paris'in seçimini yapması için Ida Dağı'na gittiler. Orada, dağın pınarında yıkanmalarının ardından Paris'e güçlerini gösterdiler. Hera, Paris'e onu Avrupa ve Asya'nın kralı yapmayı önerdi. Athena ise savaşta kullanabileceği bilgeliği ve yetenekleri vaadetti. Son olarak yanında Kharitler ve Horalar olan Afrodit dünyanın en güzel kadınının aşkını vermeyi teklif etti. Bu kadın Yunan kralı Menelaos'un karısı Spartalı Helen idi. Paris, Afrodit'in önerisini kabul etti ve onu elmayla ödüllendirdi. Yunanlıların düşmanlığını kazanmak pahasına Helen'i aldı. Helen'i Paris'in elinden geri almak için Yunanlılar'ın açtığı savaş Truva Savaşı olarak anılır.
 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Paris'in Yargısı Efsanesi - Paris'in Yargısı Tarihi - Yunan Mitolojisi

  Reklam  yunan mitolojisi çok fazla destnlar efsanelere konu olmuştur gerçekçiliği nekadar var sorgulanır ama okurken sürükleyii film tadında olduğu kesin+ Yorum Gönder
paris efsanesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi