Yıkılış Efsanesi - Adana / Efsane oku

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Yıkılış Efsanesi - Adana / Efsane oku ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  Reklam

  Yıkılış Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Reklam  Yıkılış Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Forum Alev
  Yıkılış Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Efsaneler - Efsane - Efsane yıkılış - Yer adları Efsaneleri - Yer Adları İle İlgili Efsane  Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Çukurova yöresi, bağrında gelişen kültür zenginliği ile eşsiz bir değere sahiptir. Yörede hüküm sürmüş medeniyetlerin çeşitliliği; bölgeye hakim olma arzusu kadar, ona hakim olanların "kaybetme" korkusu; bir çok efsanenin doğuşuna da ilham kaynağı olmuştur. Asırlardır kulaktan kulağa dolaşan efanelerin de etkisiyle, Adana yöresinde söylenegelen bir deyiş vardır: "Misis yılanla, Ceyhan yelle, Adana selle gidecek..."

  Bu sözün temelinde şu inanış yatmaktadır:

  Adana, Seyhan Nehri'nin yanı başında bir düzlükte kurulmuştur. Eskiden nehir sık sık taşar, evleri, köyleri yıkar, tarlaları su altında bırakırmış. Adana'da sık sık sel olduğu için birgün şehrin bu yüzden yok olacağına inanılır. Ceyhan'da ise evler çok eskiden topraktan ve kamıştan yapılırmış. Her yanı açık olduğu için, kuvvetli bir rüzgârda birçok ev yıkılıp gidermiş.

  Misis'in yılandan gitmesine gelince, bu da yine yörede çok bilinen Şahmeran efsanesi ile birlikte anlatılır. Efsaneye göre Misis yakınında küçük bir dağın tepesine kurulmuş, Yılankale denilen bir kale vardır. Bu kalede sütle beslenen birçok yılan varmış. Bu yılanlar, bir gün sütsüz kalıp kaleden çıkacaklar ve Misis'e inerek orada yaşayanları sokacaklarmış.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yıkılış Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Reklam  Verimli toprakları olan Adana ve çukurova bölgesinde eskiden beri gelen efsaneler çoktur.Bunun en önemlisi ise Adananın yok oluşunu anlatan efsanedir.+ Yorum Gönder
adana efsaneleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi