Nasreddin Hoca Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Nasreddin Hoca Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  SaKiN d€nİz
  Üye
  Reklam

  Nasreddin Hoca Efsanesi

  Reklam  Nasreddin Hoca Efsanesi

  Forum Alev
  Bir söylenceye göre Halkın düş gücü hocayı Halac'ı Mansur ve Seyid Nesimi'yle arkadaş yapar.Buna göre Akşehir Medresesi'nde Seyid Hayrani'nin öğrencisidir.Mollalar bu 3 arkadaşı çok sevmekte,zaman buldukça revaklı bahçede toplanan Hoca'nın fıkralarını Nesiminin şiirlerini Mnsur'un öykülerini dinlemektedirler.

  Hayrani bir gün köyüne gitmek zorunda kalır.Çok sevdiği kuzusunu Nadreddin,Nesimi,Mansur üçlüsünew emanet eder.Bunlar bir gün yanlarına kuzuyu da alıp kırlara açılır.Bir süre sonra canları acıkır.Kuzuyu kesip yemeye karar verirler.Mansur kesimi, Nesimi deriyi yüzmeyi üstlenir.Hoca'ya:''Ya sen ne yapacaksın?''diye sorarlar.''Seyid efendi hoca ermişlerdendir ondan korkarım kuzuya dokunmam ama pişmişinede dayanamam der kuzuyu kesip yerler.

  Seyid Hoca dönünce durumu öğrenir çok kızar.''Kim kesti kuzumu çabuk söyleyin''der.Mansur başı önünde:''Ben Hoca efendi''der.Nesimi de sözün ardını getirir.''Bende derisini yüzdüm.''Seyid hoca bu kezde Nasreddin'e döner''Ya sen ne yaptın?''Nasreddin Hoca:''Ben onların hallerine hem güldüm hem de etin ucundan biraz yedim.''der.

  O zaman Seyid Hayrani şöyle bir bakar ve:Mansur günün birinde seni de böyle kesecekler,Nesimi senin de derini yüzecekler,Nasreddin sana da kıyamete dek evet kıyamete dek gülzecekler.Siz istediniz.Bu Allah'ın hükmüdür.''der.Dedikleri zamanla bir bir gerçekleşir... 2. 2
  DaLgIn YüReK
  Yeni Üye

  --->: Nasreddin Hoca Efsanesi

  Reklam  bilmiyordum bilgilendirdiğin iyi oldu kuzi 3. 3
  SaKiN d€nİz
  Üye
  bilgi edinmene sevindim :onay:+ Yorum Gönder
nasrettin hoca efsanesi,  nasrettin hoca efsanesi kısaca,  nasrettin hoca efsaneleri,  nasrettin hocanın efsanesi,  nesruddeen hoca efsana
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi