Diyarbakır ile ilgili efsaneler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Diyarbakır ile ilgili efsaneler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Diyarbakır ile ilgili efsaneler

  Reklam  Diyarbakır ile ilgili efsaneler

  Forum Alev
  Diyarbakır Kalesi Efsanesi

  Yöre: Diyarbakır

  Hz.Yunus, Musul'a yerleşip o ülkenin halkını dine davet etmiş. Fakat kendisine hiç inanan olmamış. O da Musul'un halkına beddua edip oradan ayrılmış ve gelip Diyarbakır'a yerleşmiş. Diyarbakır halkı, ona inanmış Hz. Yunus da onlara; "İliniz mamur halkınız her zaman sevinçli olup bütün çoluk çocuğunuz asil ve olgun olalar." diye hayır dua ederek Nefs kayası denilen yerde bir mağaraya yerleşip orada yedi yıl oturmuş. O sırada Diyarbakır'da Amalak kızlarından olan, güzel bir kız hükümdarmış. Hz.Yunus'un önerisiyle Diyarbakır kalesini siyah granit taşlardan yaptırmış. Acem tarihçileri, bu nedenle buraya Diyar-ı Bikr (Bikr Diyarı) Kız şehri demişler.
  Diyarbakır kalesiyle ilgili başka bir anlatı da şöyledir:
  Diyarbakır kalesi ile Harput kalesi, iki kardeş tarafından aynı anda yapılmıştır Diyarbakır kalesinin harcı, yumurta akıyla; Harput kalesininki ise sütle karılmış. Sürülerle sağılan koyunların sütleri, dereler halinde akıtılarak kalenin yapıldığı yere getirilmiş. O zaman yumurtanın da bini bir paraymış. Bu iki kardeş, yaptıkları kaleleri bitirdikten sonra ölümsüzlük suyundan içip uzun bir uykuya dalmışlar. Arada bir uyanıp; "Diyarbakır surları yıkıldı mı, Harput kalesi duruyor mu?" diye kalelerin yerinde durup durmadığına bakar, sonra yine uyurlarmış.

  Kaynak: www.diyar21.8m.net/Efsaneler.htm 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: diyarbakır ile ilgili efsaneler

  Reklam  Güneydoğu bölgemizin güzel illerinden olan Diyarbakır hakkında birçok efsane ve söylenti vardır.Tarihi çok eski olduğu için kültürel özellikleri de çok zengindir.+ Yorum Gönder
diyarbakır ile ilgili efsaneler,  diyarbakırdaki efsaneler,  diyarbakır efsaneleri kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi