Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar) efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar) efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar) efsanesi

  Reklam  Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar) efsanesi

  Forum Alev
  Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar)  Dokuz Oğuzlar' ın ataları olan bir hakanın iki güzel kızı vardı. Bunlar ancak tanrılara layıktı. Babaları insanlardan ayrı bulundurmak için bu kızları, yaptırdığı bir kulenin içine koydurdu ve yalvararak tanrıyı çağırdı.

  Bunu üzerine tanrı bir bozkurt olarak geldi, kızlarla evlendi. Tanrının bu kızlardan Dokuz Oğuz ile On Uygur evladı oldu. Bunlar zamanla çoğaldılar.

  Bu Dokuz Oğuzlar'dan türeyenler Kumlanco adi verilen ülkede oturdular. Burada Hurin adında bir dağ vardı. Bu dağdan Tuğla ve Selenka adında iki ırmak akardı. Bu ırmakların arasında da iki ağaç vardı. Bu ağaçların biri Kayın, oburu de Çam idi. Bir gece bu ağaçların üzerine gökten nur indi. gün geçtikçe ağaçlardan birinin karni sisti. Dokuz ay on gün sonra ağacın karnında bir kapı acildi. İçeride ağızlarında gümüş emzikler bulunan beş çocuk göründü.

  Daha çocuklar dogmadan bu ağaçların etrafında gümüşten bir daire türemişti. ağaçlardan müzik sesleri geliyordu. Oradaki Dokuz Oğuzdan türeyen Türk'ler bu çocukları büyüttüler; adlarını Sungur Tekin, Kutur Tekin, Tukak Tekin, Or Tekin, Bugu Tekin koydular. Bunlar on beş yaşına gelince, baba ve analarını sordular. Halk onları iki ağacın yanına götürdü: İşte bunlardan bir babanız, biri de ananızdır) dediler. Çocuklar bu ağaçlara saygı gösterdiler. (Sevgili anamız ve babamız) diye onlara sarıldılar. O zaman ağaçlar da dile gelerek evlatları hakkında hayırlı duada bulundular.


  Nihayet bir gün halk toplanarak, Bugu Tekin' i hakan seçtiler. Çünkü Bugu Tekin hem zeki hem de her boyun dilini, obalarının şayisini biliyordu. Bunun üç kargası vardı ki her yerden olup biteni haber verirdi.

  Bugu Tekin bir gece rüyasında; beyazlar giyinmiş, elinde beyaz bir asa tutan ak sakallı bir adam gördü. Bu adam fıstık seklindeki (Yeşim Taşı) denilen taşı gösterdi: (Türkler bunu ellerinde tuttukça dört bucağa hakim olacaklardır) dedi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar) efsanesi

  Reklam  Bu tarz efsaneler daha çok halk arasında abartılarak anlatılır.Ağaçtan doğan çocuklarda böyle efsanelerden biridir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Türk kültür tarihi dersinde işliyoruz bu konuları bilgiler için teşekkürler+ Yorum Gönder
uygur efsaneleri,  dokuz oğuz on uygur,  uygur efsanesi,  uygur efsanesi kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi