Leyla İle Mecnun Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Leyla İle Mecnun Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Leyla İle Mecnun Efsanesi

  Reklam  Leyla İle Mecnun Efsanesi

  Forum Alev
  Söylentiye göre Kays ile Leyla kardeş çocuklarıdır .Küçük yaşta birbirlerini severler . Kays'ın Leyla için söylediği şiirler dillerde dolaşır .Leyla'nın babası ,adını dillere düşürdüğü için kızının Kays'la evlenmesini önler .Leyla başka biriyle evlendirilir .Kays çöllere düşer .Mecnun (deli ) diye anılmaya başlar .Ayrılık acısına dayanamayan Leyla kederinden ölür . Mecnun bunu duyunca onun mezarının başına koşar ve o da orada can verir .

  Bu efsane Arap edebiyatında X. yüzyılda çok yaygın bir hale gelmiş ,Mecnun'a ait olduğu söylenen şiirlerin arasına nesirler de eklenerek hikaye haline getirilmiştir .Bu konu daha sonra Fars ve Türk edebiyatlarında da işlenmiştir . Bunların arasında en ünlüsü Fuzuli'nin yapıtıdır ( 1535)

  Aşağıda okuyacağınız küçük hikaye Fuzuli`nin Leyla vü Mecnun adlı mesnevisinden alınmıştır.

  Kays, bilinen adıyla Mecnun, Leyla`nın aşkından kendisinden geçip yarı meczup bir halde çölde giderken, namaz kılmakta olan bir dervişin önünden geçer. Derviş hemen namazını selamlayıp, Mecnun'a "Namaz kılan birinin önünden geçilmez, bunu bilmiyor musun?" diye çıkışır. Mecnun cevap verir "Ben Leyla'nın aşkından öyle bir hale geldim ki, senin burada namaz kıldığını görmedim bile, sen nasıl bir aşkla namaz kılıyorsun da benim senin önünden geçtiğimi görüyorsun?"

  Leyla ve Mecnun'un hikayesi Türk Halk edebiyatının da etkilemiş ve Leyla ile Mecnun adıyla bir Karagöz oyunu haline getirilmiştir .

  Karagöz oyunlarında işlenen Leyla ile Mecnun hikayesi ise şöyle :

  Oyunun başında Leyla ile Mecnun birbirlerine olan sevgilerini şiirlerle dile getirirler. Aralarında bir gül ağacı vardır. Zebani gelerek gül ağacını alır ve yerine karaçalı koyar. Karagöz bu karaçalıyı almak isterken zebani Karagözü kaldırıp baş aşağı kara çalının üzerine atar. Hacıvat gelerek Karagöze Leyla ile Mecnunun hikayesini anlatarak, Zebaninin kara çalıyı onları ayırmak için koyduğunu söyler.

  Perdeye içinde Leylanın babası ve annesinin olduğu bir kervan gelir. Hacıvat onlara bir ev bulur. Daha sonra Mecnunun babası olan Halepli Haşim gelir. Hacıvat Leylanın anne ve babasının olduğu yere ergeç Mecnunun da geleceğini söyler. Mecnun gelip Leylaya olan aşkını Hacıvata anlatır ve ondan yardım ister. Bu esnada bir aslan gelip Karagözün köpeğini yutar. Leylanın babası kızını Mecnuna istemeye gelen Hacıvatı kovar. Hacıvat, Karagözün ninesi olan Cazudan yardım ister. Cazu nine Leylanın babasına giderek eğer kızlarını Mecnuna vermezlerse Leylanın öleceğini söyler.

  Bunun üzerine Leylanın babası kızını Mecnuna vermek için üç şart koşar. Birincisi Mecnun çok sevdiği dişi ahuyu öldürecektir. İkincisi aslan ile boğuşup onu da öldürmesi. Üçüncüsü ise yedi başlı ejderhayı öldürmesi. Karagöz Mecnuna bir bıçak verir. Mecnun kendi isteğiyle ahuyu öldürür. Daha sonra aslan ile ejderhayı da öldürür ve koşulları yerine getirmiş olur. Zebani iki sevgilinin kavuşmasını engellemek amacıyla araya yine kara çalı koyarsa da Mecnun bıçağı ile karaçalıyı kesip atar. Sevgililer birbirlerine kavuşurlar ve kervanla memleketlerine dönerler

 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Leyla İle Mecnun Efsanesi

  Reklam  Leyla İle Mecnun Efsanesi şayet başka efsane yoksa leyla ile mecnunu bilmeyen yok ama efsane ya yöreden yöreye bir sürü leyla ile mecnun vardır doğru hikaye bu kays ile leylanın hikayesi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi