Adapazarı Mağriş Dağı Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Adapazarı Mağriş Dağı Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Adapazarı Mağriş Dağı Efsanesi

  Reklam  Adapazarı Mağriş Dağı Efsanesi

  Forum Alev
  Yöre: Sakarya
  Bu olay, 1960 lı yılların başlarında yaşanmış olup tamamen gerçektir!!!

  Adapazarı mevkiinde önceleri Mağriş Dağı olarak bilinen bir dağ varmış. Oranın şeytanlar tarafından işgal edinildiği düşünülürmüş. Bu yüzden de oralara kimse ev kurmazmış ve hiçbir zaman düğün sesleri oralara duyurulmazmış. Ancak bir kadın bu söylenenlere inanmıyormuş. Ve oraya bir ev yapmış.

  Bu kadın sabahları evini temizlemez, bütün gün kasabada ki komşularıyla dedikodu yaparmış. Kocası kamyon şöförüymüş. Uzun yola gidip gelirmiş.Kadın bir defasında akşamleyin dışarıda leğenin içinde çamaşır yıkıyormuş. Kendince türküler söylüyormuş. Birden etrafına dev atlara binmiş yaratılar gelmiş ve kadını döve döve Mağriş Dağına çıkarmışlar. Helva deyip at pisliği yedirmişler,Su deyip atın küçük abdestini içirmişler.Tabii kadının gözlerini şeytanlar kararttığı için kadına bunlar normal geliyormuş.

  Sabah ezanı okunmaya başlamış.Şeytanlar bu kadın ile birlikte orada duran dağ ile birlikte kaybolmuşlar.Sabah dağ ortada yokmuş.Şimdileri Kazımpaşa civarında bulunuyor bu yer.Ancak köylüler bu topraklardan fazla verim elde edemediklerini söylüyorlar.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Adapazarı Mağriş Dağı Efsanesi

  Reklam  teşekkürler 3. 3
  Ziyaretçi
  harikaa teşekkürler Wink 4. 4
  Ziyaretçi
  Doğru bir efsane çok güzel

+ Yorum Gönder
sakarya ile ilgili efsaneler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi