Hasan Dedeyle Ali Baba

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Hasan Dedeyle Ali Baba ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Hasan Dedeyle Ali Baba

  Reklam  Hasan Dedeyle Ali Baba

  Forum Alev
  Hasan Dede günümüzde Hasan Dağı denilen yerde tek başına yaşamaktadır. Aksaraylı Ali Baba adlı dervişle arkadaş olmuştur. Ali Baba bir hamamda külhancılık yapmaktadır.

  Bir gün Ali Baba Hasan Dede'yi ziyarete gider. Mendilinde bir avuç kor vardır. Sohbetleri süresince kor için için yanar. Mendile bir şey olmaz. Başka bir gün de Hasan Dede, Ali Baba'yı ziyarete gider. Mendiline bir avuç kar koymuştur. Külhanda oturup söyleşirler. Duvara astığı mendildeki kar, erimeden öylece durur. Bir ara Hasan Dede'nin gözü hamamdan çıkan kadınlara takılır. Mendildeki kar şıp şıp damlamaya başlar. Ali Baba Hasan Dede ye bakar ve "Dağ başında ermişlik hüner değildir, burada ak topuklu kadınlar arasında ermiş kalmaktır."der. Zamanla Ali Baba'nın sözleri halk arasında da söylenip ders alınması için anlatılır.

  Hasan Dede aslında Danişmendliler'in Başkomutanu Sultan Torasan'dır. Haçlı seferleri sırasında ll.Kılıçarslan ile birlikte yararlılıklar göstermiş ölünce vasiyeti gereği Hasan Dağı'nın toruğuna gömülmüştür.

 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Hasan Dedeyle Ali Baba

  Reklam  güzel bir hikaye aslında neçok manalar çıkabilir zor şartlar altında nefsi terbiye etmek ve nefse sahip çıkmak gerekir yoksa böyle karları eritir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi