Basilisk

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Basilisk ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  _=Deniz=_
  Emekli
  Reklam

  Basilisk

  Reklam  Basilisk

  Forum Alev  Avrupa hikâyelerinde adı geçen efsânevi bir canavardır. Devâsa ölçülerde, binlerce yıl yaşayabilen bir yılandır. "Yılanların Kralı" olarak da tanınır. Sadece zehirli dişleriyle değil, bakışlarıyla da öldürebilir. Basilisk kelimesinin aslı, Yunanca "kral" demek olan "βασιλίσκος", "basiliskos"tur. Latincesi, Regulus'tur.

  Naturalis Historia of Pliny The Elder'e göre Basilisk, oldukça zehirli, küçük bir yılandır ve dişleri kadar bakışları da öldürücüdür.

  Basilisk, genellikle bir "yılan", bazen de "başı horoz, kuyruğu yılan" şeklinde tarif edilir. Yunanca adı "küçük kral" anlamına geldiği için Basilisk'e "yılanların kralı" denir. Ağzından ateş çıktığı ve sadece tıslamasıyla da öldürebildiği söylenir. Akrep gibi kuru iklimleri tercih eder. Isırığı, kurbanını hidrofobik hale getirir. Yalnızca tilki tarafından öldürülebilir. Başka bir kaynağa göre de, horoz ötüşü Basilisk için ölümcüldür. Bir Basilisk, "bir karakurbağasının altında kırılan bir horoz yumurtasından" doğar.
 2. 2
  ATİE
  Bayan Üye

  Cevap: Basilisk

  Reklam  bir yılan için fazlaca abartılmış yakıştırmalar gibi geliyor gerçi zamanında ejderhalar olduğunu idda eden bir bilimimiz olduğuna göre bu yılanda yaşamış olabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi